• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antoine-Frédéric Ozanam

  Przeczytaj także...
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Antoine-Frédéric Ozanam (ur. 23 kwietnia 1813 w Mediolanie, zm. 8 września 1853 w Marsylii) – francuski historyk literatury i filozofii, katolicki działacz społeczny, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Biografia[]

  Publicysta, profesor Sorbony od 1843 r. Współzałożyciel czasopisma „Ere Nouvelle” (1848 r.). Uważał, że należy poprawić warunki życiowe w kraju przez likwidację ubóstwa nie tylko w wymiarze materialnym, ale też duchowym i obyczajowym. Dlatego widział konieczność zmiany ustawodawstwa państwowego, które miało regulować kwestie pracy i ubezpieczeń społecznych. Jako osoba głęboko religijna widział konieczności zmian we francuskim kościele, który był zbyt oddalony od ludzi. Na jego religijność miała wpływ postać św. Franciszka. W swej religijności widział konieczność praktycznego zastosowania wskazań Ewangelii. Wraz z grupą przyjaciół 23 kwietnia 1833 r. założył „Stowarzyszenie Miłości”, które przekształciło się w Stowarzyszenie Wincentego à Paulo (św. Wincenty był działaczem charytatywnym na przełomie XVI i XVII w.). Celem stowarzyszenia stało się pójście do ubogich w duchu służby i dzielenia się; poszukiwanie życia duchowego, refleksja społeczna i konkretne zaangażowanie. Współcześnie jest to jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Wincenty à Paulo CM, właściwie Vincent de Paul (ur. 24 kwietnia 1581 w Pouy, zm. 27 września 1660 w Paryżu) – francuski ksiądz katolicki, założyciel zgromadzeń szarytek i lazarystów, święty Kościoła katolickiego, pionier Misji.

  Główne prace[]

 • Réflexions sur la doctrine de Saint-Simon (1831)
 • Dante et la philosophie catholique au treizieme siècle (1847)
 • La civilisation chrétienne chez les Francs (1849)
 • Un pèlerinage au pays du Cid (1852)
 • Kult[]

  Beatyfikowany został 22 sierpnia 1997 roku przez Jana Pawła II.

  Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².La Sorbonne - tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie.

  Jego wspomnienie liturgiczne wyznaczono na 9 września. Można również spotkać dzień 8 września.

  Zobacz też[]

 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Przypisy

  1. Fryderyk Ozanam - Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo
  2. Friedrich (Antoine-Frederic) Ozanam - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)

  Bibliografia[]

 • Wielka Ilustrowana Encyklopedja Powszechna Wydawnictwa Gutenberga, [T.] XVIII, Victor-Żyżmory, Kraków, reprint, W-wa 1995, ISBN 5-85167-023-1 ISBN 83-86381-24-8
 • Wielka Ilustrowana Encyklopedja Powszechna Wydawnictwa Gutenberga, [T.] XII, Optymaci-Polowanie, Kraków, reprint, W-wa 1995, ISBN 83-86381-00-0 ISBN 83-86381-07-8

 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.
  Beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II – święci i błogosławieni wyniesieni na ołtarze w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.
  Marsylia (fr. Marseille, wł. Marsiglia, prow. Marselha lub Marsiho) – miasto w południowej Francji, drugie co do wielkości w kraju i trzeci zespół miejski. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, którego jest stolicą. Założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia). W Marsylii działa polski konsulat honorowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.