• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anthony Dawson

  Przeczytaj także...
  Operacja Piorun – czwarty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, w reżyserii Terence’a Younga na podstawie powieści Iana Fleminga Operacja Piorun. Także po raz czwarty w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery. Film opowiada o walce Jamesa Bonda z Emilio Largo, żądającym ogromnego okupu pod groźbą zniszczenia Miami.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Anthony Dawson (ur. 18 października 1916 w Edynburgu, zm. 8 stycznia 1992 w Susseksie) – szkocki aktor, znany z ról "czarnych charakterów". Jego najsłynniejszą rola to rola prof. Denta w filmie Doktor No.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • Doktor No (1962) – profesor R. J. Dent
 • Pozdrowienia z Rosji (1963) – Ernst Stavro Blofeld (tylko postać, głos podłożony przez Erica Polhmanna)
 • Operacja Piorun (1965) – Ernst Stavro Blofeld (tylko postać, głos podłożony przez Erica Polhmanna lub Josepha Wisemana)
 • Śmierć jeździ konno (1967) – Burt Cavanaugh / Manina
 • Bitwa nad Neretwą (1969)
 • Samuraj i kowboje (1971) – Hyatt
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Anthony Dawson. T. 20: Kolekcja Alfred Hitchcock Przedstawia. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., styczeń 2010, s. 18. ISBN 978-83-252-0760-1.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Anthony Dawson w bazie IMDb (ang.)
 • Anthony Dawson w bazie Filmweb
 • Sussex – historyczne hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche, o terytorium zbliżonym do dawnego Królestwa Sussex. Graniczy od północy z hrabstwem Surrey, od północnego wschodu z hrabstwem Kent i od zachodu z hrabstwem Hampshire. Ze względów administracyjnych dzieli się na hrabstwa West Sussex i East Sussex oraz City of Brighton and Hove. Hove zostało wydzielone w 1997 r. a status city uzyskało w 2000. Do tego czasu w hrabstwie Sussex status city posiadało jedynie miasto Chichester.18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Śmierć jeździ konno (wł. Da uomo a uomo, ang. Death Rides a Horse) – włoski spaghetti western z 1967 roku w reżyserii Giulio Petroniego. W Stanach Zjednoczonych film jest własnością publiczną. Quentin Tarantino nawiązał do tego filmu w Kill Bill oraz w Bękartach wojny.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pozdrowienia z Rosji (in. tytuł Pozdrowienia z Moskwy) – drugi oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, zrealizowany na podstawie piątej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1957 roku. Po raz drugi w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery.
  Joseph Wiseman (ur. 15 maja 1918 w Montrealu, Kanada, zm. 19 października 2009 w Nowym Jorku, USA) – kanadyjski aktor, najbardziej znany z tytułowej roli Dr Juliusa No, w pierwszym filmie z serii o przygodach Jamesa Bonda, Doktor No (1962; reż. Terence Young). Rola pierwszego przeciwnika agenta 007 zapewniła mu stałe miejsce w historii filmu.
  Bitwa nad Neretwą (oryg. Bitka na Neretvi) – jugosłowiański film wojenny z 1969 roku. Film zrealizowano na podstawie autentycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, które przeszły do historii jako bitwa nad Neretwą.
  Samuraj i kowboje (franc. Soleil rouge) – francusko-włosko-hiszpański western z 1971 roku w reż. Terence’a Younga.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.