• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anthony Dawson

  Przeczytaj także...
  Operacja Piorun – czwarty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, w reżyserii Terence’a Younga na podstawie powieści Iana Fleminga Operacja Piorun. Także po raz czwarty w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery. Film opowiada o walce Jamesa Bonda z Emilio Largo, żądającym ogromnego okupu pod groźbą zniszczenia Miami.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Anthony Dawson (ur. 18 października 1916 w Edynburgu, zm. 8 stycznia 1992 w Sussex) – szkocki aktor, znany z ról "czarnych charakterów". Jego najsłynniejszą rola to rola prof. Denta w filmie Doktor No.

  Sussex – historyczne hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche, o terytorium zbliżonym do dawnego Królestwa Sussex. Graniczy od północy z hrabstwem Surrey, od północnego wschodu z hrabstwem Kent i od zachodu z hrabstwem Hampshire. Ze względów administracyjnych dzieli się na hrabstwa West Sussex i East Sussex oraz City of Brighton and Hove. Hove zostało wydzielone w 1997 r. a status city uzyskało w 2000. Do tego czasu w hrabstwie Sussex status city posiadało jedynie miasto Chichester.18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.

  Wybrana filmografia[]

 • Doktor No (1962) – profesor R. J. Dent
 • Pozdrowienia z Rosji (1963) – Ernst Stavro Blofeld (tylko postać, głos podłożony przez Erica Polhmanna)
 • Operacja Piorun (1965) – Ernst Stavro Blofeld (tylko postać, głos podłożony przez Erica Polhmanna lub Josepha Wisemana)
 • Śmierć jeździ konno (1967) – Burt Cavanaugh / Manina
 • Bitwa nad Neretwą (1969)
 • Samuraj i kowboje (1971) – Hyatt
 • Bibliografia[]

 • Anthony Dawson. T. 20: Kolekcja Alfred Hitchcock Przedstawia. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., styczeń 2010, s. 18. ISBN 978-83-252-0760-1.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Anthony Dawson w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Anthony Dawson w bazie filmweb.pl
 • Śmierć jeździ konno (wł. Da uomo a uomo, ang. Death Rides a Horse) – włoski spaghetti western z 1967 roku w reżyserii Giulio Petroniego. W Stanach Zjednoczonych film jest własnością publiczną. Quentin Tarantino nawiązał do tego filmu w Kill Bill oraz w Bękartach wojny.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pozdrowienia z Rosji (in. tytuł Pozdrowienia z Moskwy) – drugi oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, zrealizowany na podstawie piątej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1957 roku. Po raz drugi w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery.
  Joseph Wiseman (ur. 15 maja 1918 w Montrealu, Kanada, zm. 19 października 2009 w Nowym Jorku, USA) – kanadyjski aktor, najbardziej znany z tytułowej roli Dr Juliusa No, w pierwszym filmie z serii o przygodach Jamesa Bonda, Doktor No (1962; reż. Terence Young). Rola pierwszego przeciwnika agenta 007 zapewniła mu stałe miejsce w historii filmu.
  Bitwa nad Neretwą (oryg. Bitka na Neretvi) – jugosłowiański film wojenny z 1969 roku. Film zrealizowano na podstawie autentycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, które przeszły do historii jako bitwa nad Neretwą.
  Samuraj i kowboje (franc. Soleil rouge) – francusko-włosko-hiszpański western z 1971 roku w reż. Terence’a Younga.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Ernst Stavro Blofeld – fikcyjna postać znana z filmów i książek o Jamesie Bondzie. Jest jednym z jego głównych wrogów i szefem organizacji terrorystycznej WIDMO. Podwładni zwykle mówią na niego Numer Jeden.
  Doktor No – pierwszy oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, oparty na książce Iana Fleminga. W postać brytyjskiego agenta wcielił się Sean Connery.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.