• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antalya - prowincja

  Przeczytaj także...
  Prowincja Burdur (tur.: Burdur Ili) – jednostka administracyjna w południowo-zachodniej Turcji (Region Morze Śródziemne - Akdeniz Bölgesi), leżąca na obszarze starożytnej Pizydii.Isparta – prowincja położona w południowo-zachodniej Turcji. Sąsiaduje z prowincjami Afyonkarahisar, Burdur, Antalya i Konya. Zajmuje powierzchnię 8993 km², którą zamieszkuje od 420 796 osób (2009). Stolicą prowincji jest miasto Isparta.
  Pizydia (gr. Πισιδία, łac. Pisidia) – historyczna kraina w południowo-zachodniej Azji Mniejszej. Na wschodzie graniczyła z Cylicją i Izaurią, na południu z Pamfilią, na zachodzie z Licją i Karią, na północy z Frygią. Była uważana czasami za część Frygii lub Pamfilii, trudno obecnie wskazać jej dokładne granice. Od III wieku p.n.e. władali nią Seleukidzi, po porażce Antiocha III w wojnie z Rzymem w 188 p.n.e. trafiła pod władzę Pergamonu, w 133 p.n.e. przypadła Rzymowi razem z całym państwem pergameńskim. Będąc krainą mało dostępną władza Seleucydów a potem Pergamonu, była czysto nominalna. Początkowo nie została włączona do rzymskiej prowincji Azji lecz funkcjonowała jako państewko wasalne.

  Antalya - prowincja w Turcji, w południowej części kraju nad Zatoką Antalya (Morze Śródziemne) ze stolicą w mieście Antalya. Graniczy z prowincjami: Mersin na wschodzie, Konya i Karaman na północnym wschodzie, Isparta i Burdur na północy oraz Muğla na zachodzie. Zajmuje powierzchnię 20 591 km², mieszka tu ponad 2 mln ludzi (stan z roku 2005). Tereny prowincji Antalya wraz z sąsiednią prowincją Muğla ze względu na swoje walory przyrodnicze i bogactwo zabytków kultury określane są mianem Riwiery Tureckiej. Prowincja Antalya obejmuje krainy historyczne: Licję, Pamfilię i Pizydię.

  Manavgat - miasto w południowej Turcji w prowincji Antalya, nad Morzem Śródziemnym. Znane z malowniczych wodospadów na rzece Manavgat. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy z kąpieliskiem morskim; port handlowy. Na zachód od miasta znajdują się ruiny starożytnego miasta Side.Olympos – miejscowość wypoczynkowa na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym, około 130 km na południowy zachód od Antalyi. Znajdują się tu ruiny starożytnego miasta. Olimpos graniczy z miejscowością Çıralı (jedyna droga wiedzie przez starożytne ruiny i około półkilometrowy odcinek plaży).

  Podział administracyjny[]

  Dystrykty w prowincji:

  Główne miasta[]

  Główne miasta (stolice dystryktów): Akseki, Alanya, Antalya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gundoğmuş, İbradı, Kale, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat i Serik.

  Warunki naturalne[]

  Wybrzeża prowincji obfitują w słoneczne, piaszczyste plaże, chętnie odwiedzane przez turystów. Wnętrze lądu jest górzyste z przebiegającym tędy zachodnim odcinkiem pasma gór Taurus. Klimat śródziemnomorski.

  Kraina historyczna – region rozwijający się od setek lub tysięcy lat, obejmujący obszary powiązane wspólną historią i kulturą, niekiedy także więzami gospodarczymi. Bardzo często podział kraju na krainy historyczne staje się podstawą wydzielenia współczesnych jednostek podziału administracyjnego.Taurus – góry w południowej Turcji, graniczą z Wyżyną Anatolijską. Ciągną się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składają się z szeregu, często równoległych, pasm górskich i płaskowyży stromo opadających do Morza Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim.

  Atrakcje turystyczne[]

  W regionie znajduje się wiele starożytnych ruin, a także rejonów o dużych walorach przyrodniczych. Do atrakcji turystycznych prowincji zaliczają się:

 • Alanya – kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym
 • Antalya – miasto założone już w starożytności, z ruinami rzymskimi, a także zabudową bizantyjską i osmańską
 • Kaş – dawna wioska rybacka, dziś miasto portowe, idyllicznie położone u stóp Taurusu nad małą zatoczką, w mieście znajduje się stanowisko archeologiczne starożytnego Antifellos
 • Kursunlu – rezerwat przyrody z licznymi wodospadami
 • Limyra – starożytne miasto, szczególnie znane jako nekropolia z licyjskimi grobami w skałach
 • Olympos – starożytne miasto, założone przez Licyjczyków, położone u ujścia wąwozu przy plaży
 • Perge – dobrze zachowane starożytne rzymskie ruiny najważniejszego z miast Pamfilii.
 • Seleucja – dobrze zachowane starożytne ruiny, położone wśród piniowych lasów
 • Przypisy

  1. The Turkish Statistical Institute: The Results Of Address Based Population Registration System, 2015 (ang.). www.turkstat.gov.tr, 2016-01-28. [dostęp 2016-04-10].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona prowincji Antalya
 • Konya (tur. Konya ili) – prowincja w Republice Tureckiej w centralnej Anatolii, ze stolicą w mieście Konya. Powierzchnia prowincji Konya wynosi 38.257 km², co czyni ją największą prowincją w Turcji. Konya graniczy od północy z prowincją Ankara, od zachodu z prowincjami: Isparta, Afyonkarahisar i Eskişehir, od południa z prowincjami Mersin, Karaman i Antalya, a od wschodu z Niğde i Aksaray.Prowincja Muğla (tur.: Muğla ili) – jednostka administracyjna w południowo-zachodniej Turcji, leżąca nad Morzem Egejskim, na obszarze starożytnej Karii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Alanya – miasto w Turcji w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na terenach starożytnej Pamfilii. Alanya leży 135 km na wschód od miasta Antalya. Miasto jest miejscowością wypoczynkową. Od strony lądu Alanya jest otoczona górami Taurus. Centrum miasta rozdziela na dwie połowy wysoki na blisko 250 metrów cypel skalny. Na jego szczycie znajduje się twierdza obronna z trzema wieżami.
  Prowincja Mersin (tur.: Mersin Ili) – jednostka administracyjna w południowej Turcji, położona nad Morzem Śródziemnym. Obejmuje część obszaru historycznej krainy Cylicja.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Sosna pinia (Pinus pinea L.) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Pinia występuje na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Cypr oraz na południowym wybrzeżu Morza Czarnego.
  Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.
  Cesarstwo Bizantyńskie (w literaturze można też spotkać formę Cesarstwo Bizantyjskie) – termin historiograficzny używany od XIX wieku na określenie greckojęzycznego, średniowiecznego cesarstwa rzymskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Używane zamiennie określenie Cesarstwo Wschodniorzymskie jest bardziej popularne w odniesieniu do okresu poprzedzającego upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Ze względu na dominację greckiej kultury, języka oraz ludności, Bizancjum było w wielu ówczesnych krajach Europy Zachodniej nazywane "Cesarstwem Greków", podczas gdy dla jego mieszkańców, podobnie jak dla obecnych Greków, było to Cesarstwo Rzymskie (łac. Imperium Romanum, gr. Βασίλειον Ῥωμαίων), a jego cesarze kontynuowali nieprzerwaną sukcesję cesarzy rzymskich. Świat islamu znał Bizancjum pod nazwą Rûm (ar. روم, "ziemia Rzymian"). Greckie słowo ρωμιοσύνη – rzymskość, dla Greków do dziś oznacza greckość. Dlatego nazywanie mieszkańców Cesarstwa przez krzyżowców "Grekami" mogło być dla nich obraźliwe. Zaś pod koniec istnienia Bizancjum określenie "Hellen" przestało oznaczać poganina, a Bizantyńczycy używali go podkreślając dumę ze swej starożytnej greckiej przeszłości.
  Riwiera Turecka (tur. Türk Rivierası) – popularna nazwa regionu w południowo-zachodniej Turcji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego od prowincji Antalya do prowincji Muğla. Region obfituje w szerokie, piaszczyste plaże, a także miejsca o znaczeniu historycznym i wysokich walorach przyrodniczych. Na Riwierze Tureckiej położonych jest kilka miast o dużym znaczeniu dla międzynarodowej turystyki, takich jak:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.