• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ansfryd

  Przeczytaj także...
  Thorn – atrakcyjna turystycznie miejscowość w południowej Holandii, w prowincji Limburgia, w gminie Maasgouw. W przeszłości, dowiedziawszy się o istnieniu polskiego miasta o podobnej nazwie - Torunia (niem. Thorn), władze Thorn zdecydowały o zaczerpnięciu motywów z jego herbu, przez co obecnie herby miasta Thorn i Torunia wykazują duże podobieństwo.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ansfryd z Utrechtu, Święty Ansfryd, również: Ansfried (Ansfrid, Ansfridus) z Utrechtu (ur. ?, zm. 3 maja 1010) – graf Leuven w Brabancji, benedyktyn i biskup Utrechtu, święty Kościoła katolickiego.

  O jego życiu niewiele wiadomo. Był hrabią Brabancji i w 992 roku ufundował klasztor w Reichsstift Thorn (obecnie Thorn) dla żony Hilsundy (hrabina Stryen) i córki, a sam został mnichem w założonym przez siebie klasztorze benedyktyńskim Hohorst (niem. Benediktinerkloster Hohorst ) wzniesionym na wzgórzu Heiligenberg k. Leusden w prowincji utrechcckiej. W roku 995 został mianowany biskupem Utrechtu przez Ottona III. Kiedy został dotknięty ślepotą (ok. 1006) wycofał się ze stanowiska i powrócił do życia we wspólnocie zakonnej w Hohorst, gdzie rozpoczął życie konsekrowane i zmarł jako mnich.

  Zakon mniszy, zakon kontemplacyjny (z gr. μοναχός monachos – samotnik, z łac. contemplare – wpatrywać się) – katolicka i prawosławna forma życia zakonnego, polegająca w pierwotnej wersji na całkowitym odcięciu się od świata zewnętrznego i życie w całkowitym odosobnieniu lub w nielicznej zamkniętej wspólnocie, poświęcone prawie wyłącznie modlitwie i kontemplacji Boga.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w jego dies natalis (3 maja).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ansfryd, biskup Utrechtu. Deon.pl. [dostęp 2016-09-10].
  2. Martirologio Romano Mese di Maggio (wł.). [dostęp 16 maja 2009].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Święci na każdy dzień. T. III: Maj. Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2009, s. 20. ISBN 978-83-7558-295-6.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sant' Ansfrido di Utrecht (wł.)
 • Brabancja (fr., niderl. Brabant) – kraina historyczna w zachodniej Europie, położona współcześnie na terenie Holandii (prowincja Brabancja Północna) i Belgii (prowincje Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Brabancja Walońska oraz Region Stołeczny Brukseli). Jej głównymi ośrodkami były Bruksela, Antwerpia i Louvain. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Biskupi utrechccy – lista biskupów ordynariuszy i sufraganów katolickiej diecezji (archidiecezji) utrechckiej na przestrzeni stuleci.
  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Zgromadzenie zakonne – jedna z wspólnotowych form życia konsekrowanego; instytuty zakonne bądź zorganizowane wspólnoty osób świeckich i duchownych, pragnących żyć według reguł zakonnych. Nazwą tą objęte są wszystkie właściwe zgromadzenia zakonne, których członkowie składają śluby zwykłe. Należą do nich także zgromadzenia zakonne bezhabitowe oraz stowarzyszenia życia konsekrowanego (ze ślubami prywatnymi).
  Graf (łac. comes/comites, fr. comte, marquis, włos. conte, marchese) – tytuł szlachecki w dawnych Niemczech i innych krajach pozostających kiedyś pod panowaniem Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Austrii, Danii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.