• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ansar asz-Szari’a

  Przeczytaj także...
  Rewolucja w Tunezji w 2010/2011 (zwana też jaśminową rewolucją) – protesty mieszkańców Tunezji o charakterze społeczno-politycznym przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, brakowi swobód obywatelskich i długoletniej władzy prezydenta Zina Al-Abidina Ben Alego. W ich rezultacie 14 stycznia 2011 prezydent zrzekł się władzy i opuścił kraj, udając się do Arabii Saudyjskiej.Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:
  Wybory do libijskiego Powszechnego Kongresu Narodowego przeprowadzono 7 lipca 2012. W głosowaniu zwyciężył Sojusz Sił Narodowych, z wynikiem 48% głosów.
  Sztandar dżihadystów

  Ansar asz-Szari’a ("Zwolennicy Prawa Koranicznego") – islamistyczne ugrupowanie bojowe działające w kilku państwach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu (MENA), które powstało w trakcie przetaczania się Arabskiej Wiosny przez kraje regionu MENA. Ugrupowanie odpowiada się za wprowadzeniem prawa szariatu na terenach państw w których działa.

  Operacja Serwal (Opération Serval) – francuska operacja reagowania kryzysowego w Mali. Atak na partyzantów rozpoczęto 11 stycznia 2013. Operacja Serwal ma na celu pokonanie fundamentalistów islamskich, którzy podczas wojny domowej w Mali zajęli północny region tego kraju, który wcześniej bojownicy tuarescy proklamowali niepodległym państwem Azawad. Operację wojskową koordynuje Szef Sztabu Głównego Wojsk – admirał Edouard Guillaud, z kolei dowódcą operacji lądowej jest pułkownik Paul Gèze. Nazwa operacji wzięła się od pustynnego drapieżnika – serwala.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Ansar asz-Szari’a powstała podczas wojny domowej w Libii w 2011, a jej znaczenie wzrosło po śmierci pułkownika al-Kadafiego obalonego przywódcę Libii. Ugrupowanie złożone z salafitów znać o sobie dało podczas kończącą wojnę domową bitwę o Syrtę. Radykałowie po wojnie szczególnie aktywni byli na wschodzie Libii.

  Wojna domowa w Mali (2012-2013) – seria konfliktów zbrojnych między armią malijską a rebeliantami tuareskimi z Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA), a następnie MNLA z ich dawnymi sojusznikami z islamistycznych ugrupowań ekstremistycznych. Po pokonaniu MNLA przez islamistów do ofensywy przystąpiła ponownie armia malijska. Rebelia Tuaregów została rozpoczęta 17 stycznia 2012 atakiem rebeliantów na wojsko narodowe, co oznaczało złamanie rozejmu z 2009.Rebelia islamska na Synaju – rozpoczęła się w 2011 po obaleniu egipskiego prezydenta Husniego Mubaraka wskutek rewolucji. Za rebelią stoi 12. tys. bojowników, głównie miejscowych Beduinów i islamskie ugrupowanie Ansar asz-Szari’a.

  Po zakończeniu wojny, islamiści zażądali wprowadzenie prawa szariatu. Podczas wyborów parlamentarnych w Libii z 7 lipca 2012 członkowie ugrupowania przeprowadzili na Placu Tahrir w Bengazi wiec, na którym wystosowano postulat zapisu w nowej konstytucji prawa szariatu. Jednak poważnie ugrupowanie dało znać o sobie 11 września 2012 podczas ataku na amerykańską ambasadę w Bengazi. W precyzyjnie przeprowadzonym ataku rakietowym zginął m. in amerykański ambasador Christopher Stevens.

  Departament Stanu (ang. The United States Department of State) – odpowiednik ministerstwa spraw zagranicznych w innych krajach. Na czele Departamentu Stanu stoi sekretarz stanu, co odpowiada stanowisku ministra spraw zagranicznych w innych krajach.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

  Ansar asz-Szari’a działała również w Tunezji. Założona została tam po jaśminowej rewolucji, w kwietniu 2011. Członkowie ugrupowania brali regularnie udział w antyrządowych protestach. Działali na rzecz uwolnienia takich dżihadystów jak Umar Abd ar-Rahman czy Abu Katada. Latem 2013 bojownicy Ansar asz-Szari’a prowadzili walki z tunezyjskimi żołnierzami w górach Chaambi.

  Al-Ka’ida Półwyspu Arabskiego (AQAP) – filia terrorystycznej organizacji Al-Ka’ida na Półwyspie Arabskim, szczególnie aktywna na terenie Jemenu, gdzie prowadzi działania terrorystyczne.Abu Katada al-Filastini, arab. أبو قتادة الفلسطيني, Abū Qatādah al-Filasṭīnī (ur. 1959/1960 w Betlejem) – jordański duchowny i fundamentalista pochodzenia palestyńskiego, zamieszkały w Wielkiej Brytanii od 1993 roku do 2013 roku. Uznawany za jednego z najbardziej wpływowych dżihadystów w Europie.

  Organizacja salaficka szczególnie aktywna była w Jemenie, w trakcie tamtejszej rewolucji antyprezydenckiej. Organizacja powiązana z Al-Ka’idą Półwyspu Arabskiego mającą bazę w Jemenie, wykorzystała chaos w kraju i w pod koniec maja 2011 zbrojnie zajęła miasto Zindżibar. Po zdobyciu miasta islamiści ustanowili ogłoszenie islamskiego Emiratu Ajban i rozpoczęli ekspansję na całą prowincję. Armia usiłowała spacyfikować ruch zbrojny Ansar asz-Szari’a. Udało się to dopiero po roku walk. Ugrupowanie stało za zamachem w Sanie z 21 maja 2012, w którym zginęło 96 żołnierzy, a 300 zostało rannych.

  Zamach w Sanie wydarzył 21 maja 2012 się podczas przygotowań do parady wojskowej zorganizowanej z okazji 22. rocznicy zjednoczenia kraju. Wówczas to zamachowiec-samobójca z ugrupowania Ansar asz-Szari’a w przebraniu wojskowego odpalił ładunki wybuchowe, w wyniku czego zginęło 96 żołnierzy, a ponad 300 zostało rannych.Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu (AQIM) – filia terrorystycznej organizacji Al-Ka’ida w afrykańskim Maghrebie i Sahelu wywodząca się z Salafickiej Grupy Modlitwy i Walki (GSPC).

  4 października 2012 Departament Stanu USA zakwalifikował Ansar asz-Szari’a jako część terrorystycznego ugrupowania Al-Ka’ida Półwyspu Arabskiego. 9 grudnia 2012 podczas wojny domowej w Mali grupa dżihadystów w Gao ogłosiła utoworzenie malijskiej filii Ansar asz-Szari’a. Ugrupowanie to podobno jak i jej sprzymierzeńcy z Ansar Dine, Ruchu na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej czy Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu, zostali spacyfikowani podczas francuskiej interwencji zbrojnej w Mali.

  Bitwa o Syrtę – zbrojne starcie stoczone podczas wojny domowej w Libii pomiędzy siłami rebelianckiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej a zajmującymi miasto lojalistami Muammara Kaddafiego.Bengazi (ar. بنغازي, Banghāzī) – miasto w Libii, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne), stolica Cyrenajki. Około 631,5 tys. mieszkańców. Drugie co do wielkości miasto kraju. Znajduje się tam jedyna poza Trypolisem polska placówka konsularna w Libii.

  Ugrupowanie aktywne było także w Mauretanii oraz Egipcie. 23 czerwca 2013 przebywający w mauretańskich więzieniach islamiści ogłosili powołanie do życia filii Ansar asz-Szari’a. Na czele ugrupowania stoi Ahmed Ould Salem al-Hasan. Ich celem jest walka o wdrażanie szariatu w Mauretanii i wywindowanie pozycji islamskich uczonych w kraju. Z kolei w Egipcie Ansar asz-Szari’a została założona przez salafitów w listopadzie 2012. Ugrupowanie uaktywniło się po rewolucji z 2013 i zamachu stanu w Egipcie z 3 lipca 2013, dołączając do dżihadystów walczących na Półwyspie Synaj.

  Ruch na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO, MOJWA) – organizacja islamistyczna, która wydzieliła się z Al-Kaidy Islamskiego Magrebu (AQIM) w październiku 2011.Wojna domowa w Libii (zwana również rewolucją libijską) – wojna domowa rozpoczęta po wystąpieniu opozycji przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich oraz długoletnim rządom Muammara Kaddafiego. Protesty zapoczątkowane 15 lutego pod wpływem udanych rewolucji w Tunezji i Egipcie, przerodziły się w wojnę domową.

  Przypisy

  1. The Wrath of Libya's Salafis (pol.). wp.pl, 12 września 2012. [dostęp 2013-09-04].
  2. Dlaczego zginął ambasador? "Fałszywe poczucie bezpieczeństwa" Amerykanów. tvn24.pl, 2012-10-11. [dostęp 2012-10-01].
  3. The Salafi Challenge to Tunisia's Nascent Democracy. washingtoninstitute.org, 2012-10-11. [dostęp 2013-09-09].
  4. Tunisia's Chaambi: Afghanistan-isation?. Al Dżazira, 2013-07-31. [dostęp 2013-09-09].
  5. Jemen: niemal 100 zabitych w samobójczym zamachu w Sanie (pol.). wp.pl, 21 maja 2012. [dostęp 2012-05-22].
  6. Militants linked to al-Qaeda emboldened in Yemen (pol.). Washington Post, 21 maja 2012. [dostęp 2013-09-09].
  7. Terrorist Designations of Ansar al-Sharia as an Alias for Al-Qaida in the Arabian Peninsula. state.gov, 2012-10-04. [dostęp 2013-09-09].
  8. Ansar al-Sharia sets up shop in Mali. magharebia.com, 2012-12-12. [dostęp 2013-09-09].
  9. Ansar al-Sharia appears in Mauritania. magharebia.com, 2012-12-12. [dostęp 2013-09-09].
  10. Ansar al Sharia Egypt in the Sinai. longwarjournal.org, 2013-07-06. [dostęp 2013-09-09].
  Salafizm (arab. سلفية – salafiyya od: salaf – "przodkowie") – to muzułmański ruch religijny i polityczny postulujący odrodzenie islamu poprzez powrót do jego pierwotnych źródeł, "religii przodków".Informacje na temat amerykańskiego filmu Innocence of Muslims, przedstawianego w mediach jako obraźliwy dla wyznawców islamu, wywołały silne reakcje w krajach zamieszkanych przez muzułmanów. Antyamerykańskie protesty rozpoczęły się 11 września 2012 w Kairze (Egipt) i Bengazi (Libia), po czym rozprzestrzeniły się na inne kraje. Ambasady krajów zachodnich, zwłaszcza amerykańskie, były atakowane, a demonstranci wyrażali oburzenie z powodu produkcji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Mauretania (arab. موريتانيا Muritanija, nazwa oficjalna Islamska Republika Mauretańska arab. الجمهورية الإسلامية الموريتانية Al-Dżumhurija al-Islamija al-Muritanija) – państwo w północno-zachodniej Afryce, nad Atlantykiem. Graniczy z Senegalem, Mali, Algierią i Saharą Zachodnią, znaczną część kraju stanowią pustynne terytoria saharyjskie.
  Ansar ad-Din (arab. أنصار الدين, dosł. Obrońcy Wiary) – organizacja islamistyczna powstała w marcu 2012, kierowana przez Tuarega Iyada ag Ghalego.
  Rebelia islamska w Jemenie zaczęła się w 2001 roku. 14 stycznia 2010 rząd w Sanie wypowiedział wojnę terrorystycznemu ugrupowaniu. Walki z rebeliantami toczą się w centralnych prowincjach Jemenu. Jednocześnie armia jemeńska zmaga się z szyicką rebelią na północy kraju oraz separatystyczną rebelią na południu kraju.
  Arabska Wiosna (określana także jako Arabska Wiosna Ludów, Zima Ludów, Arabska Zima Ludów lub Arabskie przebudzenie) – protesty społeczne i konflikty zbrojne w krajach arabskich trwające od 17 grudnia 2010 roku. Przyczyną ich wybuchu było niezadowolenie obywateli z warunków życiowych, bezrobocie, rosnące ceny żywności, a także korupcja i nepotyzm władz oraz ograniczanie swobód obywatelskich przez autokratyczne reżimy.
  Gao – miasto we wschodnim Mali, ośrodek administracyjny regionu Gao, port nad Nigrem. Około 38 tys. mieszkańców. W przeszłości było stolicą kilku państw afrykańskich, m.in. Imperium Mali, Songhaju. Wtedy to również przypadał największy rozkwit miasta.
  Mali, Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.