• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Annie Famose  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Vail – miejscowość w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Kolorado, leży na wysokości 2445 m n.p.m. i jest zamieszkana przez 4500 mieszkańców.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Annie Famose (ur. 16 czerwca 1944 w Jurançon) – francuska narciarka alpejska, dwukrotna medalistka olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata oraz zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli Pucharu Świata w slalomie.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Annie Famose osiągnęła w 1962 roku, kiedy została mistrzynią Francji w gigancie. Rok później była najlepsza w zjeździe i slalomie, wygrywając także zjazd na zawodach Arlberg-Kandahar-Rennen w Chamonix. W 1964 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku, gdzie jej najlepszym wynikiem było piąte miejsce w gigancie. W tym samym roku została mistrzynią kraju w tej samej konkurencji oraz zwyciężyła w zjeździe na Critérium de la première neige w Val d'Isère. Piąty i ostatni tytuł mistrzyni Francji zdobyła w 1965 roku, kiedy po raz kolejny wygrała zjazd. W tej konkurencji była także najlepsza na zawodach Arlberg-Kandahar-Rennen w St. Anton.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Jurançon – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Pireneje Atlantyckie.

  Największe sukcesy osiągnęła podczas mistrzostw świata w Portillo w 1966 roku, gdzie w czterech startach zdobyła trzy medale. Najpierw zwyciężyła w slalomie, wyprzedzając swą rodaczkę Marielle Goitschel oraz Penny McCoy z USA. Sześć dni później była piąta w gigancie, jednak kolejne trzy dni później była druga w biegu zjazdowym. W zawodach tych rozdzieliła na podium Marielle Goitschel oraz Burgl Färbinger z RFN. Decyzją FIS z 14 grudnia 1996 roku Famose została przesunięta z trzeciego miejsca na drugie po dyskwalifikacji Eriki Schinegger. Na koniec zajęła drugie miejsce za Goitschel w kombinacji. Rok później wygrała giganta i kombinację na zawodach Critérium de la première neige.

  Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.X Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskim mieście Grenoble w dniach 6-18 lutego 1968 roku. Zawody, oprócz Grenoble, przeprowadzono również na obiektach położonych w departamencie Isère. Były to drugie zimowe igrzyska olimpijskie, które odbyły się we Francji. Po raz pierwszy zimową olimpiadę Francuzi zorganizowali w 1924 roku w Chamonix. Miasto zostało wybrane gospodarzem igrzysk, dzięki zwycięstwu w głosowaniu na organizację igrzysk podczas 61. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Innsbrucku 28 stycznia 1964. Francuska kandydatura okazała się lepsza od: kanadyjskiego Calgary, fińskiego Lahti, japońskiego Sapporo, norweskiego Oslo oraz amerykańskiego Lake Placid. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał prezydent Francji Charles de Gaulle, a przyrzeczenie w imieniu sportowców złożył alpejczyk Léo Lacroix.

  W 1968 roku wzięła udział w igrzyskach Grenoble, zaczynając rywalizację od zajęcia piątej pozycji w biegu zjazdowym. Następnie zdobyła brąz w slalomie, plasując się o 2,03 sekundy za Marielle Goitschel i o 1,74 sekundy za Kanadyjką Nancy Greene. Parę dni później Francuzka wywalczyła także srebrny medal w gigancie, ulegając tylko Nancy Greene. Igrzyska w Grenoble były równocześnie mistrzostwami świata, jednak kombinację rozegrano tylko w ramach drugiej z tych imprez. W konkurencji tej Famose zdobyła kolejny brązowy medal, przegrywając tylko z Greene i Goitschel. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Val Gardena wystartowała tylko w slalomie, jednak nie ukończyła rywalizacji. Wzięła także udział w zjeździe podczas igrzysk olimpijskich w Sapporo w 1972 roku, gdzie zajęła ósme miejsce.

  21. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbywały się od 8 do 15 lutego 1970 r. w Val Gardena (niem. Gröden) w północnych Włoszech.Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.

  W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 7 stycznia 1967 roku w Oberstaufen, zajmując trzecie miejsce w slalomie. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie Nancy Greene oraz Fernande Bochatay ze Szwajcarii. Tym samym już w swoim debiucie od razu wywalczyła pierwsze podium. W kolejnych startach jeszcze 21. razy plasowała się w najlepszej trójce zawodów tego cyklu, odnosząc przy tym dwa zwycięstwa: 10 stycznia w Grindelwald i 26 stycznia 1967 roku w Saint-Gervais była najlepsza w slalomie. Ostatnie podium wywalczyła 19 lutego 1971 roku w Sugarloaf, gdzie była trzecia w zjeździe. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 1966/1967, kiedy zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji giganta, a w klasyfikacji slalomu wywalczyła Małą Kryształową Kulę. Była także druga w klasyfikacji zjazdu w sezonie 1969/1970. W 1972 roku zakończyła karierę.

  Chamonix-Mont-Blanc – miejscowość turystyczna i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia.Oberstaufen – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Allgäu, około 20 km na zachód od Sonthofen, przy drodze B308 i linii kolejowej Lindau (Bodensee)-Augsburg i granicy z Austrią.

  Po zakończeniu kariery prowadziła sklepy sportowe i restauracje, zajmowała się także szkoleniem młodzieży. W 2010 roku została odznaczona Legią Honorową.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.
  Kombinacja alpejska – olimpijska konkurencja narciarska, składająca się ze slalomu i zjazdu, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Marielle Goitschel (ur. 28 września 1945 w Sainte-Maxime) – francuska narciarka alpejska, 2-krotna mistrzyni olimpijska, 8-krotna medalistka mistrzostw świata, 10-krotna mistrzyni Francji. 3-krotna zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli w slalomie (1967, 1968) i zjeździe (1967). Zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 1966/1967.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.073 sek.