• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Annette Bening  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Shirley MacLaine, właściwie Shirley MacLean Beaty (ur. 24 kwietnia 1934 w Richmond w Wirginii) – amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka, pisarka i aktywistka społeczna, zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych. Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego (który zmienił nazwisko z Beaty na Beatty). W 1954 roku wyszła za mąż za Steve’a Parkera. Rozwiedli się w 1970 roku. Ma jedną córkę Stephanie (Sachi). Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.

  Annette Francine Bening (ur. 29 maja 1958 w Topece) – amerykańska aktorka filmowa i teatralna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest najmłodsza z czworga dzieci Arnetta Granta Beninga (ur. 1926) i Shirley Bening (ur. 1930). Ma siostrę Jane (ur. 1953) i dwóch braci – Bradleya (ur. 1955) i Byrona (ur. 1957). Jej ojciec pracował dla towarzystwa ubezpieczeniowego. W 1959 roku rodzina przeniosła się do Wichita, w stanie Kansas, gdzie Annette spędziła wczesne dzieciństwo. W 1965 jej ojciec podjął pracę w San Diego, w stanie Kalifornia. Tam wystąpiła w szkolnym przedstawieniu Dźwięki muzyki i rozpoczęła naukę dramatu w szkole średniej Patrick Henry High School.

  Uniwersytet Stanowy w San Francisco (ang. San Francisco State University – SFSU) – amerykańska uczelnia publiczna z siedzibą w San Francisco (stan Kalifornia). Została założona w 1899 r. jako San Francisco State Normal School; od 1974 r. nosi nazwę San Francisco State University. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Potem spędziła rok pracując jako kucharz na statku na Oceanie Spokojnym i nurkując dla rozrywki. Następnie uczęszczała do San Diego Mesa College. Po ukończeniu Uniwersytetu Stanowego w San Francisco, na wydziale sztuk teatralnych, związała się z American Conservatory Theater, występując w klasycznym repertuarze szekspirowskim (np. Makbecie).

  Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest (ur. 22 listopada 1958 w Los Angeles w USA) – amerykańska aktorka filmowa, także autorka książek dla dzieci.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1987 zadebiutowała na scenie Broadwayu rolą Holly Dancer w sztuce Przybrzeżne zaniepokojenie (Coastal Disturbances). I, choć odniosła niebywały sukces i była wychwalana przez krytykę teatralną, rozpoczęła karierę filmową.

  Jej pierwsza rola kinowa seksualnie sfrustrowanej żony w komedii Na łonie natury (The Great Outdoors, 1988) przeszła bez echa. Zwróciła na siebie uwagę dopiero jako markiza de Merteuil, bezwzględna manipulatorka w filmie Valmont (1989) Miloša Formana. W czarnej komedii Naciągacze (The Grifters, 1990) zagrała nominowaną do Oscara postać prostytutki. Drugą nominację do Nagrody Akademii Filmowej za najlepszą rolę drugoplanową przyniosła jej rola żony i wyrachowanej pośredniczki w handlu nieruchomościami w filmie American Beauty (1999). Wyróżniała się swoim talentem w filmach: Czarna lista Hollywood (Guilty by Suspicion, 1991) z Robertem De Niro, Odnaleźć siebie (Regarding Henry, 1991) u boku Harrisona Forda, Miłość w Białym Domu (The American President, 1995) z Michaelem Douglasem, gdzie zdobyła nominację do Złotego Globu, Ryszard III (Richard III, 1995) jako królowa Elżbieta, Marsjanie atakują (Mars Attacks!, 1996) oraz Stan oblężenia (The Siege, 1998).

  Pocztówki znad krawędzi (oryg. Postcards from the Edge) – film amerykański w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1990 roku. Film jest adaptacją autobiograficznej powieści Carrie Fisher wydanej w 1987 roku. W rolach głównych wystąpiły Meryl Streep i Shirley MacLaine.San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.

  Miała zagrać rolę Tess Coleman w filmie Zakręcony piątek, jednak w ostatniej chwili wycofała się z projektu. W postać wcieliła się Jamie Lee Curtis.

  Przewodniczyła jury konkursu głównego na 74. MFF w Wenecji.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W latach 1984-1991 jej pierwszym mężem był choreograf J. Steven White, który w 1985 przeniósł się do Denver, w stanie Kolorado, na Festiwal Szekspirowski w Boulder.

  Swojego drugiego męża Warrena Beatty poznała na planie filmu Bugsy (1991), w którym zagrała Virginię Hill, dziewczynę tytułowego gangstera i za którą została nominowana do Złotego Globu. Trzy lata potem ponownie zagrali razem w melodramacie Przygoda miłosna (Love Affair, 1994). Wzięli ślub w 1992 roku i zamieszkali w Los Angeles. Mają czwórkę dzieci: Stephena (ur. 1992), Benjamina MacLean (ur. 1994), Isabel Irę Ashley (ur. 1997) i Ellę Corinne (ur. 2000). Jej szwagierką jest Shirley MacLaine, z którą zagrała w komedii Pocztówki znad krawędzi (Postcards from the Edge, 1990).

  Boulder – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, położone u podnóża Gór Skalistych, około 50 km na północny zachód od Denver. Miasto liczy 91,7 tys. mieszkańców, a jego bezpośredni obszar metropolitalny (hrabstwo Boulder) 280,4 tys. mieszkańców. Miasto jest częścią zespołu miejskiego miasta Denver, liczącego 2,6 mln mieszkańców (dane z 2005).Zakręcony piątek – amerykański film fabularny (komedia) z 2003 w reżyserii Marka Watersa z Lindsay Lohan i Jamie Lee Curtis w rolach głównych. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki amerykańskiej autorki Mary Rodgers, wydanej w 1972.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Naciągacze (ang. The Grifters, 1990) − amerykański thriller kryminalny w reżyserii Stephena Frearsa. Adaptacja powieści autorstwa Jima Thompsona. Film otrzymał cztery nominacje do Oscara.
  W moich snach (oryg. In Dreams) − amerykański film fabularny (thriller) z 1999 roku, powstały na podstawie powieści Bari Wood.
  Prezydent – Miłość w Białym Domu (tytuł oryg. The American President) – amerykańska komedia romantyczna z 1995 roku. Znany też pod tytułem Miłość w Białym Domu.
  Makbet (ang. Macbeth) – tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Bezprawie (ang. Open Range) to amerykański western z roku 2003 w reżyserii Kevina Costnera. Film został oparty na powieści The Open Range Men autorstwa Lauran Paine.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.723 sek.