• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anne Lynch Botta  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Louisa May Alcott (ur. 29 listopada 1832 w Germantown w stanie Pensylwania, zm. 6 marca 1888 w Bostonie) – pisarka amerykańska, jedna z pionierek literatury kobiecej i powieści dla dziewcząt w Stanach Zjednoczonych. Córka Amosa Bronsona Alcotta.Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809 w Bostonie, w stanie Massachusetts, zm. 7 października 1849 w Baltimore, w stanie Maryland) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue, Złoty żuk). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Anne Lynch Botta (ur. 11 listopada 1815, zm. 23 marca 1891) – amerykańska pisarka, poetka, nauczycielka i animatorka życia literackiego, aktywna w epoce romantyzmu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Anne Charlotte Lynch Botta urodziła się jako Anne Charlotte Lynch w miejscowości Bennington w stanie Vermont. Jej rodzicami byli irlandzki bojownik o niepodległość, dubliński powstaniec z 1798, wydalony z Wielkiej Brytanii, Patrick Lynch i Charlotte Gray Lynch. Ojciec autorki zginął w katastrofie morskiej w 1819. Po jego śmierci rodzina przeniosła się do miasta Hartford w stanie Connecticut. Tam Anne i jej brat Thomas Rowson Lynch poszli do najlepszych szkół. W wieku szesnastu lat Anne została wysłana do prestiżowej szkoły średniej Albany Female Academy. Po jej ukończeniu została nauczycielką. Pracowała w Albany i Providence. W 1853 roku wybrała się w podróż do Europy, gdzie poznała Vincenza Bottę, włoskiego profesora filozofii.

  Julia Ward Howe (ur. 27 maja 1819 w Nowym Jorku zm. 17 października 1910 w Portsmouth) – amerykańska abolicjonistka, działaczka społeczna, aktywistka polityczna i pisarka. Znana jest jako autorka "Hymnu Bojowego Republiki" oraz pomysłodawczyni Dnia Matki.Sonet barnfieldowski – odmiana sonetu angielskiego, stosowana przez Richarda Barnfielda. Sonet barnfieldowski ma siedem rymów ułożonych według schematu abba cddc effe gg.
  Vincenzo Botta, około 1860 roku

  W roku 1855 znajomi się pobrali. w kolejnych latach Anne Lynch Botta pracowała między innymi nad podręcznikiem historii literatury powszechnej, w którym sporo miejsca poświęciła literaturze polskiej. Zajęła się też rzeźbą portretową. Zmarła w Nowym Yorku na zapalenie płuc w wieku 75 lat. Po śmierci autorki mąż wydał pokaźny tom wspomnień o niej, uzupełniony wyborem jej pism prozatorskich i poetyckich. Zasługą Anne Lynch Botta było wprowadzenie na salony literackie nieznanego szerzej Edgara Allana Poe. Autor Kruka i Opowieści niesamowitych opisał ją jako ciemnowłosą kobietę o wysokim wzroście i smukłej budowie ciała, zdolna do najwyższych poświęceń w imię słusznej sprawy. Na wieczorkach literackich organizowanych przez poetkę bywali też między innymi Ralph Waldo Emerson, Louisa May Alcott, Julia Ward Howe, Frances Sargent Osgood i Andrew Carnegie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Andrew Carnegie (ur. 25 listopada 1835 w Dunfermline, zm. 11 sierpnia 1919 w Nowym Jorku) – amerykański przemysłowiec szkockiego pochodzenia, jeden z najbogatszych ludzi swego czasu na świecie. Swojego bogactwa użył dla stworzenia wielu instytucji o istotnym znaczeniu dla kultury i nauki. Jego majątek w chwili śmierci ocenia się (w przeliczeniu na dzisiejszą walutę) na 298.3 mld dolarów.
  Henry Wadsworth Longfellow (ur. 27 lutego 1807 w Portland, zm. 24 marca 1882 w Cambridge) – amerykański poeta, przedstawiciel romantyzmu, nazywany „królem poezji amerykańskiej”; także filolog, tłumacz i wykładowca, autor liryki kontemplacyjnej oraz dwóch narodowych eposów. Trzecia po George’u Washingtonie i Abrahamie Lincolnie największa postać panteonu narodowego Stanów Zjednoczonych, obok Walta Whitmana powszechnie uważany za najpopularniejszego poetę XIX wieku. Członek grupy literackiej znanej jako Fireside Poets, w której skład wchodzili także John Greenleaf Whittier, Oliver Wendell Holmes, James Russell Lowell i William Cullen Bryant. Jeden z prekursorów nowoczesnej filologii.
  Zapalenie płuc (łac. pneumonia) – stan zapalny miąższu płucnego. Jest najczęstszą przyczyną umieralności dzieci poniżej 5 roku życia na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.