• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anne Heggtveit

  Przeczytaj także...
  Holmenkollen - położone na zalesionym wzgórzu przedmieście Oslo, stanowiące ważną część norweskiej i międzynarodowej historii narciarstwa. Znajdująca się tu ponad 100-letnia skocznia Holmenkollbakken była narodowym pomnikiem i jedną z największych atrakcji turystycznych: ponad milion osób każdego roku przebywało krótką drogę z centrum Oslo, aby ją zobaczyć. Została zburzona pod koniec 2008 roku. Jednak na jej miejscu została zbudowana nowa skocznia specjalnie na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011. Pierwszy oficjalny skok na nowej skoczni 3 marca 2010 oddała Anette Sagen.Betsy Snite (ur. 20 grudnia 1938, zm. 15 czerwca 1984) – była amerykańska narciarka alpejska. Jej największym sukcesem jest srebrny medal w slalomie wywalczony podczas igrzysk w Squaw Valley.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Anne Heggtveit (ur. 11 stycznia 1939 w Ottawie) – kanadyjska narciarka alpejska, mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata,

  Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Anne Heggtveit osiągnęła w 1954 roku, kiedy podczas zawodów Holmenkollen ski festival w Oslo zwyciężyła w slalomie gigancie. W tym samym roku wystartowała na mistrzostwach świata w Åre, gdzie jej najlepszym wynikiem było siódme miejsce w slalomie. W 1956 roku wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Cortina d’Ampezzo, zajmując miejsca w trzeciej i czwartej dziesiątce. Podczas rozgrywanych w 1958 roku mistrzostw świata w Bad Gastein Heggtveit była szósta w kombinacji, siódma w zjeździe, ósma w slalomie oraz piętnasta w gigancie. Największe sukcesy osiągnęła jednak podczas igrzysk olimpijskich w Squaw Valley w 1960 roku. Kanadyjka wywalczyła tam złoty medal w slalomie, prowadząc już po pierwszym przejeździe. W drugim przejeździe osiągnęła drugi czas, co jednak wystarczyło do zwycięstwa z przewagą 3,3 sekundy nad Betsy Snite z USA i 7,0 sekundy nad Barbarą Henneberger ze Wspólnej Reprezentacji Niemiec. Był to pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Kanady w narciarstwie alpejskim. Igrzyska w Squaw Valley były równocześnie mistrzostwami świata, jednak kombinację rozegrano tylko w ramach drugiej z tych imprez. W konkurencji tej Heggtveit również zwyciężyła, wyprzedzając dwie reprezentantki RFN: Sonję Sperl i Barbarę Henneberger. Została tym samym pierwszą Kanadyjką w historii, która została mistrzynią świata w kombinacji. Ponadto w 1959 roku zwyciężyła w kombinacji podczas zawodów Arlberg-Kandahar-Rennen rozgrywanych w Garmisch-Partenkirchen. W 1960 roku zakończyła karierę.

  Sonja Sperl (ur. 3 grudnia 1936) – była niemiecka narciarka alpejska reprezentująca barwy RFN. Jej największym sukcesem jest srebrny medal w kombinacji alpejskiej wywalczony podczas mistrzostw świata w Squaw Valley.Kombinacja alpejska – olimpijska konkurencja narciarska, składająca się ze slalomu i zjazdu, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

  W 1976 roku została odznaczona Orderem Kanady. Po zakończeniu kariery pracowała w szkole narciarskiej, a następnie założyła własną firmę. Wraz z mężem i dwójką dzieci przeprowadziła się do stanu Vermont.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.)
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Garmisch-Partenkirchen - powiatowa gmina targowa i uzdrowisko w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Garmisch-Partenkirchen. Leży u podnóża Alp. Liczba mieszkańców wynosi 26,2 tys. (stan z 31 grudnia 2011) i ma 205,66 km² powierzchni. Jest to jeden z najsilniej rozwijających się ośrodków w Bawarii, miejscowość nie ma statusu miasta. Jest położona na wysokości 708 m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
  Barbara-Maria Henneberger (ur. 4 października 1940, zm. 12 kwietnia 1964) – niemiecka narciarka alpejska reprezentująca barwy RFN. Zdobyła brązowy medal olimpijski slalomie podczas igrzysk w Squaw Valley. Ponadto zdobyła w Squaw Valley brązowy medal mistrzostw świata w kombinacji alpejskiej.
  Ottawa – stolica i czwarte pod względem wielkości miasto Kanady; położone we wschodniej części prowincji Ontario, na południowym brzegu rzeki Ottawa. Aglomeracja stołeczna, z Gatineau na północnym brzegu Ottawy, ma 1 146 790 mieszkańców. Obecnym merem Ottawy jest Jim Watson.
  Olympic Valley (popularnie znane jako Squaw Valley) – osada i obszar niemunicypalny w hrabstwie Placer, w amerykańskim stanie Kalifornia. Leży w paśmie górskim Sierra Nevada, nad rzeką Truckee, niedaleko jeziora Tahoe. Znajduje się tu ośrodek narciarski Squaw Valley Ski Resort, w którym odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1960. Jest to najmniejsza miejscowość jaka gościła igrzyska.
  Order Kanady (ang. Order of Canada, fr. Ordre du Canada) – wysokie cywilne odznaczenie Kanady przyznawane tym, którzy realizują łacińską dewizę orderu: Desiderantes meliorem patriam, czyli "Pragnący lepszej ojczyzny".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.