• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anne-Marie Sigmund

  Przeczytaj także...
  Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (ang. The European Economic and Social Committee; EESC) – organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej, powołany do życia w 1957 na mocy traktatu rzymskiego. Reprezentuje na forum unijnym przedstawicieli szeroko rozumianego zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego, wywodzących się z różnych grup zajmujących się działalnością gospodarczą i społeczną. Są to m.in. pracodawcy, związki zawodowe, rolnicy, konsumenci i pozostałe grupy interesów. Głównym zadaniem Komitetu jest sprawowanie funkcji doradczej wobec Rady Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w kwestiach dotyczących polityki gospodarczej i społecznej.Public relations (PR) (z ang. publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) – kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy.
  Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) – uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).

  Anne-Marie Sigmund (ur. 11 sierpnia 1941 w Bratysławie) – austriacka prawniczka i przedsiębiorca, w latach 2004–2006 przewodnicząca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

  Życiorys[]

  W 1963 ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim, przez rok odbywała praktykę sądową, następnie do 1970 praktykowała jako prawnik. W 1970 została dyrektorem firmy działającej w branży public relations. W 1974 zajęła się prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu PR, reklamy i komunikacji.

  Odznaka honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii (niem. Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich) – najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Austrii, ustanowione przez Parlament Republiki 2 kwietnia 1952. Jest nadawane obywatelom austriackim i obcokrajowcom za zasługi dla Republiki. Posiada 15 stopni. Wszystkie stopnie nadaje Prezydent Republiki.Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).

  Związana z organizacjami gospodarczymi, w latach 1979–2001 była sekretarzem generalnym austriackiego federalnego komitetu zrzeszającego przedstawicieli wolnych zawodów. Była doradcą austriackiego rządu w trakcie negocjacji związanych z akcesją do Unii Europejskiej. W 1995 weszła w skład Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. W latach 1998–2004 była przewodniczącą Grupy III, a od 2004 do 2006 kierowała całym komitetem.

  Odznaczona Kawalerią Legii Honorowej oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii.

  Przypisy

  1. Anne-Marie Sigmund (2004–2006): CV (ang.). eesc.europa.eu. [dostęp 2016-05-11].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.