• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Annales. Histoire, Sciences Sociales

  Przeczytaj także...
  Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.Marc Bloch (Marc Léopold Benjamin Bloch; ur. 6 lipca 1886, zm. 16 czerwca 1944) – francuski historyk średniowiecza, członek francuskiego ruchu oporu, rozstrzelany przez hitlerowców, współzałożyciel szkoły Annales.
  Długie trwanie – termin opracowany przez Fernanda Braudela oznaczający perspektywę czasową, w której dokonują się przemiany cywilizacyjne i religijne. Z perspektywy długiego trwania większość wydarzeń politycznych jest nieistotna, czy wręcz niezauważalna.

  Annales. Histoire, Sciences socialesfrancuskie czasopismo naukowe założone w 1929 roku przez Marca Blocha i Luciena Febvre'a.

  Historia[ | edytuj kod]

  Periodyk był miejscem, w którym przedstawiano badania zgodne z założeniami prezentowanymi przez szkołę Annales. Czasopismo założone zostało w Strasburgu jako „Annales d’histoire économique et sociale”.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1929 roku pismo zaczęto wydawać w Paryżu; dotychczasowa nazwa utrzymała się do 1939 roku. W latach 1939–1942 i w 1945 roku tytuł brzmiał „Annales d’histoire sociale”. W latach 1942–1944 pismo ukazywało się jako „Mélanges d’histoire sociale”, a od 1946 do 1994 roku jako „Annales. Economies, sociétés, civilisations”. Od 1994 roku tytuł periodyku brzmi „Annales. Histoire, Sciences sociales”.

  Szkoła Annales (fr. École des Annales, czyt. [aˈnal] wg IPA) – nazwa odnosząca się do nurtu badawczego rozwiniętego w l. 50. XX wieku w kręgu niektórych historyków francuskich lub też do środowiska tychże historyków.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Profil[ | edytuj kod]

  Zakres tematów podejmowanych na łamach czasopisma był i jest szeroki, jednak główny nacisk kładzie się na historię społeczną i procesy długiego trwania, poddane metodom kwantytatywnym. Szczególną rolę, głównie we wcześniejszych numerach „Annales…”, przypisywano geografii. W późniejszym okresie, szczególnie od lat 60. tacy badacze jak Jacques Le Goff czy Georges Duby, skierowali profil czasopisma w stronę badań nad mentalnością (mentalité). W mniejszym stopniu w czasopiśmie zajmowano się historią polityczną, dyplomacji i biografiami wielkich ludzi.

  Georges Michel Claude Duby (ur. 7 października 1919 w Paryżu, zm. 3 grudnia 1996 koło Aix-en-Provence) – historyk francuski.Lucien Febvre (ur. 22 lipca 1878 w Nancy, zm. 26 września 1956 w Saint-Amour) – historyk francuski, współtwórca Szkoły Annales.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • szkoła Annales
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. P. Burke, The French Historical Revolution. The Annales School 1929–89, s. 116 n. 2.
  2. Hunt, Lynn. "French History in the Last Twenty Years: the Rise and Fall of the Annales Paradigm." Journal of Contemporary History 1986 21(2): s. 209–224.
  3. zob. Lucien Febvre, La Terre et l’évolution humaine : introduction géographique a l'histoire Paris 1922

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona oficjalna (fr. • ang.)
 • wolny dostęp do wszystkich numerów „Annales” (1929–2002) (fr.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.