• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Szatkowska

  Przeczytaj także...
  Zygmunt Szatkowski (ur. 31 lipca 1896 roku w Pabierowicach, zm. 4 listopada 1976 roku w Cieszynie) – oficer Wojska Polskiego, literat, drugi maż Zofii Kossak-Szczuckiej.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Anna Szatkowska vel Anna Rosset-Bugnon z domu Szatkowska (ur. 15 marca 1928 we wsi Górki Wielkie, zm. 27 lutego 2015 w Szwajcarii) – polska działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej w ramach Armii Krajowej (AK), sanitariuszka w czasie powstania warszawskiego, autorka wspomnień.

  Górki Wielkie (niem. Groß Gurek, cz. Velké Hůrky) – wieś sołecka na Śląsku Cieszyńskim, położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Brenna, położona u wylotu doliny Brennicy. Powierzchnia sołectwa wynosi 1467 ha, a liczba ludności 3554, co daje gęstość zaludnienia równą 258,5 os./km².II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się jako córka pisarki Zofii Kossak i literata Zygmunta Szatkowskiego. Była wnuczką majora Tadeusza Kossaka oraz prawnuczką malarza Juliusza Kossaka. W czasie powstania warszawskiego służyła jako sanitariuszka ps. Anna w 4. kompanii "Harcerskiej", batalion NOW-AK "Gustaw", zgrupowania "Róg" na Starym Mieście. W 1945 roku wyemigrowała wraz z matką z Polski. W 1946 roku rozpoczęła studia w Irlandii. Naukę ukończyła już we Fryburgu w Szwajcarii. W 1951 r. wyszła za mąż za Jean-Marie Rosseta, z którym miała czworo dzieci (Marie-Anne, Jana, Michela, Franciszka). W 1960 r. J.-M. Rosset zginął w wypadku tramwajowym w Zurychu.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.

  Była między innymi autorką kilkakrotnie wznawianych wspomnień pt. Był dom (Wydawnictwo Literackie, Kraków). W 1998 roku wspólnie z bratem Witoldem Szatkowskim założyła Fundację im. Zofii Kossak. Zmarła w Szwajcarii.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 1951 poślubiła Jean-Marie Rosseta, miała czworo dzieci (w tym urodzonego w 1958 François Rosseta, obecnego profesora literatury francuskiej w Lozannie). W 1960 roku mąż zginął w wypadku tramwajowym w Zurychu.[1] Po tragicznej śmierci męża przez długi czas samotnie wychowywała dzieci, pracując jednocześnie jako nauczycielka. W 1971 poślubiła Jeana Bugnona i osiedliła się na stale w Cugy.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anna Szatkowska (pol.). www.1944.pl. [dostęp 2015-03-06].
  2. Anny Bugnon-Rosset (pol.). naszenekrologi.pl. [dostęp 2015-03-06].
  3. Anna Szatkowska, wydawnictwoliterackie.p l [dostęp 2015-03-06] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-02] (pol.).
  4. Żegnamy Annę Bugnon-Rosset (pol.). zofiakossak.pl. [dostęp 2015-03-06].
  . Tadeusz Kossak (ur. 1 stycznia 1857 w Paryżu, zm. 3 lipca 1935). Polski działacz społeczny, oficer zawodowy, major Wojsk Polskich. Od 1922 związany z Górkami Wielkimi. Brat bliźniak Wojciecha Kossaka (1856-1942). Syn malarza Juliusza Kossaka.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  François Rosset (ur. w 1958 r.) – szwajcarski profesor literatury francuskiej na Uniwersytecie w Lozannie, współpracujący z polskimi literaturoznawcami, tłumacz, wnuk pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej.
  Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Batalion Gustaw – batalion utworzony na bazie Narodowej Organizacji Wojskowej, podległy zgrupowaniu Róg. Od 1942 w składzie AK pod dowództwem mjr. Ludwika Gawrycha (pseud. "Gustaw").
  Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) – konspiracyjna organizacja wojskowa Stronnictwa Narodowego okresu II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.