• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Sobol-Wejman

  Przeczytaj także...
  Museum of Modern Art (MoMA) – muzeum sztuki nowoczesnej mieszczące się na Manhattanie w Nowym Jorku (na 53rd Street, pomiędzy Fifth Avenue a Sixth Avenue). Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe (indywidualne i tematyczne) prezentujące malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media.Mieczysław Wejman (ur. w 1912 w Brdowie - zm. w Krakowie w 1997) – polski grafik i malarz. Profesor, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współtwórca Międzynarodowego Triennale (ówcześnie Biennale) Grafiki.
  Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.

  Anna Sobol-Wejman (ur. 1946) – graficzka i malarka. Uprawia akwafortę, mezzotintę, litografię.

  Ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 1972 roku. Studiowała grafikę u prof. Mieczysława Wejmana i prof. Włodzimierza Kunza.

  W 1995 roku zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Györ. W 2009 roku otrzymała nagrodę im. Wojtkiewicza. W grudniu 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego odznaczył ją brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Prace w kolekcjach m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu oraz w prywatnych kolekcjach m.in. we Francji, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych.

  Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką.Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

  Żona Stanisława Wejmana, grafika i malarza.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozdanie Medali „Gloria Artis”. mkidn.gov.pl, 2009-12-07. [dostęp 2012-11-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Anna Sobol-Wejman w bazie Culture.pl
 • OMNIA VINCIT AMOR, wideo z wystawy Anny Sobol Wejman i Stanisława Wejmana w Bibliotheque Saint-Herblain, Francja 2011
 • SENS i ZMYSŁY, wideo z wystawy Anny Sobol Wejman w Jan Fejkiel Gallery w Krakowie, 2015
 • Wystawa w magazynie R7 w 2019 roku
 • Prof. Włodzimierz Kunz (ur. 25 lipca 1926 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 6 czerwca 2002 w Krakowie) – polski malarz, grafik, pedagog.Mezzotinta (sztuka czarna, fr. maniere noire, wł. mezzotinto – półton) to technika druku wklęsłego należąca do technik suchych, czyli nie wymagających trawienia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Albertina – galeria założona w 1768 r. w Wiedniu przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę, jest jedną z największych na świecie kolekcji grafik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.68 sek.