• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Meares

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jiang Yonghua (chiń.: 江永华; pinyin: Jiāng Yǒnghuá; ur. 7 września 1973 w Jixi) – chińska kolarka torowa, srebrna medalistka olimpijska oraz wicemistrzyni świata.
  106. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2009 odbyły się w Pruszkowie w dniach 25 - 29 marca 2009. Były to pierwsze mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce. W programie znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.

  Anna Maree Devenish Meares (ur. 21 września 1983 w Blackwater) − australijska kolarka torowa, pięciokrotna medalistka olimpijska oraz wielokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Anna Meares osiągnęła w 2001 roku, kiedy została mistrzynią świata juniorów w wyścigu na 500 m. Na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Manchesterze w 2002 roku zdobyła brązowy medal w sprincie indywidualnym, a rok później, podczas mistrzostw świata w Stuttgarcie była druga w keirinie, ulegając tylko Rosjance Swietłanie Grankowskiej. Przez osiem kolejnych lat tylko na mistrzostwach świata w Manchesterze w 2008 roku nie zdobyła żadnego medalu. Meares wygrywała w wyścigu na 500 m podczas MŚ 2004, MŚ 2007, MŚ 2010 i MŚ 2012; w keirinie na MŚ 2011 i MŚ 2012; w sprincie drużynowym na MŚ 2009, MŚ 2010 i MŚ 2011 oraz sprincie indywidualnym na MŚ 2011. Najlepiej wypadła na mistrzostwach świata w Apeldoorn w 2011 roku, gdzie zdobyła trzy złote medale, jednak najwięcej medali zdobyła podczas MŚ 2007, MŚ 2010 i MŚ 2012 (po cztery). W 2014 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Cali, gdzie zdobyła srebrne medale w keirinie i wyścigu na 500 m.

  Guo Shuang (chiń.: 郭爽; pinyin: Guō Shuǎng; ur. 26 lutego 1986 w Tongliao) – chińska kolarka torowa, czterokrotna medalistka olimpijska, oraz wielokrotna medalistka mistrzostw świata.100. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2003 odbyły się w Stuttgarcie w dniach 30 lipca - 3 sierpnia 2003. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.

  Anna zdobyła także trzy medale olimpijskie. Pierwsze dwa wywalczyła na igrzyskach w Atenach w 2004 roku, gdzie najpierw zdobyła brąz w sprincie indywidualnym, plasując się za Kanadyjką Lori-Ann Muenzer i Rosjanką Tamiłłą Abasową. Następnie Australijka zwyciężyła w wyścigu na 500 m, bezpośrednio wyprzedzając Chinkę Jiang Yonghua i Białorusinkę Natallę Cylinską. Cztery lata później, podczas igrzysk w Pekinie zdobyła srebrny medal w sprincie indywidualnym, przegrywając jedynie z Victorią Pendleton z Wielkiej Brytanii, trzecie miejsce zajęła Chinka Guo Shuang. Na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Manchesterze w 2002 roku Meares była trzecia w tej samej konkurencji. Na rozgrywanych w 2006 roku igrzyskach Wspólnoty Narodów w Melbourne po raz kolejny zdobyła srebro, a w wyścigu na 500 m była już najlepsza. W 2010 roku, podczas igrzysk Wspólnoty Narodów w Delhi Anna zwyciężyła w sprincie indywidualnym i drużynowym, a także w wyścigu na 500 m. Ponadto wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw kraju, w tym 14 złotych.

  Igrzyska Wspólnoty Narodów 2002 odbyły się w Manchesterze. Trwały od 25 lipca do 4 sierpnia 2002 roku. Wystartowało 3863 sportowców z 72 krajów, w tym tylko jedna reprezentacja, która wystartowała pierwszy raz historii. Była to wyspa Niue. Sportowcy rywalizowali w 14 indywidualnych konkurencjach i po raz pierwszy w historii igrzysk, w trzech konkurencjach zespołowych (hokej na trawie, rugby i netball). Impreza została oficjalnie otwarta przez królową Elżbietę II.Igrzyska Wspólnoty Narodów 2006 odbyły się w Melbourne w Australii. Ceremonia otwarcia miała miejsce 15 marca, a zamknięcia 26 marca 2006 roku. Igrzyska Wspólnoty Narodów były największym sportowym wydarzeniem w Melbourne od czasu Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1956 roku. Oficjalną maskotką igrzysk był Karak, wielki czarny ptak z żółtym dziobem. W igrzyskach wzięło udział około 4500 sportowców z 71 narodowych reprezentacji, z czego żadna nie zadebiutowała, co nie zdarzyło się dotąd ani razu. Zawodnicy wystartowali w 247 konkursach w 16 dyscyplinach sportowych. Motto igrzysk brzmiało: Zjednoczeni przez chwilę.

  Jej młodsza siostra, Kerrie Meares, również jest kolarką.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona (ang.)
 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Tamiłła Raszydowna Abasowa (ros. Тамилла Рашидовна Абасова, ur. 19 grudnia 1982 w Moskwie) – rosyjska kolarka torowa, wicemistrzyni świata oraz wicemistrzyni olimpijska.
  Lori-Ann Muenzer (ur. 21 maja 1966 w Toronto) – kanadyjska kolarka torowa, mistrzyni olimpijska oraz czterokrotna medalistka mistrzostw świata.
  Swietłana Anatoljewna Grankowska (ros. Светлана Анатольевна Гранковская, ur. 22 lutego 1976 w Charkowie) – rosyjska kolarka torowa, czterokrotna mistrzyni świata.
  111. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2014 − zawody sportowe, które odbyły się w dniach 26 lutego – 2 marca 2014, w hali sportowej Velódromo Alcides Nieto Patiño, w kolumbijskim Cali.
  104. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2007 odbyły się w hiszpańskim mieście Palma de Mallorca w dniach 29 marca - 1 kwietnia 2007. W programie mistrzostw znalazło się siedem konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.
  29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.