Anna Meares

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Anna Maree Devenish Meares (ur. 21 września 1983 w Blackwater) − australijska kolarka torowa, sześciokrotna medalistka olimpijska oraz wielokrotna medalistka mistrzostw świata.

106. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2009 odbyły się w Pruszkowie w dniach 25 - 29 marca 2009. Były to pierwsze mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce. W programie znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.Guo Shuang (chiń.: 郭爽; pinyin: Guō Shuǎng; ur. 26 lutego 1986 w Tongliao) – chińska kolarka torowa, czterokrotna medalistka olimpijska, oraz wielokrotna medalistka mistrzostw świata.

Kariera[ | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Anna Meares osiągnęła w 2001 roku, kiedy została mistrzynią świata juniorów w wyścigu na 500 m. Na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Manchesterze w 2002 roku zdobyła brązowy medal w sprincie indywidualnym, a rok później, podczas mistrzostw świata w Stuttgarcie była druga w keirinie, ulegając tylko Rosjance Swietłanie Grankowskiej. Przez osiem kolejnych lat tylko na mistrzostwach świata w Manchesterze w 2008 roku nie zdobyła żadnego medalu. Meares wygrywała w wyścigu na 500 m podczas MŚ 2004, MŚ 2007, MŚ 2010 i MŚ 2012; w keirinie na MŚ 2011 i MŚ 2012; w sprincie drużynowym na MŚ 2009, MŚ 2010 i MŚ 2011 oraz sprincie indywidualnym na MŚ 2011. Najlepiej wypadła na mistrzostwach świata w Apeldoorn w 2011 roku, gdzie zdobyła trzy złote medale, jednak najwięcej medali zdobyła podczas MŚ 2007, MŚ 2010 i MŚ 2012 (po cztery). W 2014 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Cali, gdzie zdobyła srebrne medale w keirinie i wyścigu na 500 m.

100. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2003 odbyły się w Stuttgarcie w dniach 30 lipca - 3 sierpnia 2003. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.Igrzyska Wspólnoty Narodów 2002 odbyły się w Manchesterze. Trwały od 25 lipca do 4 sierpnia 2002 roku. Wystartowało 3863 sportowców z 72 krajów, w tym tylko jedna reprezentacja, która wystartowała pierwszy raz historii. Była to wyspa Niue. Sportowcy rywalizowali w 14 indywidualnych konkurencjach i po raz pierwszy w historii igrzysk, w trzech konkurencjach zespołowych (hokej na trawie, rugby i netball). Impreza została oficjalnie otwarta przez królową Elżbietę II.

Anna zdobyła także trzy medale olimpijskie. Pierwsze dwa wywalczyła na igrzyskach w Atenach w 2004 roku, gdzie najpierw zdobyła brąz w sprincie indywidualnym, plasując się za Kanadyjką Lori-Ann Muenzer i Rosjanką Tamiłłą Abasową. Następnie Australijka zwyciężyła w wyścigu na 500 m, bezpośrednio wyprzedzając Chinkę Jiang Yonghua i Białorusinkę Natallę Cylinską. Cztery lata później, podczas igrzysk w Pekinie zdobyła srebrny medal w sprincie indywidualnym, przegrywając jedynie z Victorią Pendleton z Wielkiej Brytanii, trzecie miejsce zajęła Chinka Guo Shuang. Na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Manchesterze w 2002 roku Meares była trzecia w tej samej konkurencji. Na rozgrywanych w 2006 roku igrzyskach Wspólnoty Narodów w Melbourne po raz kolejny zdobyła srebro, a w wyścigu na 500 m była już najlepsza. W 2010 roku, podczas igrzysk Wspólnoty Narodów w Delhi Anna zwyciężyła w sprincie indywidualnym i drużynowym, a także w wyścigu na 500 m. Ponadto wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw kraju, w tym 14 złotych.

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2006 odbyły się w Melbourne w Australii. Ceremonia otwarcia miała miejsce 15 marca, a zamknięcia 26 marca 2006 roku. Igrzyska Wspólnoty Narodów były największym sportowym wydarzeniem w Melbourne od czasu Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1956 roku. Oficjalną maskotką igrzysk był Karak, wielki czarny ptak z żółtym dziobem. W igrzyskach wzięło udział około 4500 sportowców z 71 narodowych reprezentacji, z czego żadna nie zadebiutowała, co nie zdarzyło się dotąd ani razu. Zawodnicy wystartowali w 247 konkursach w 16 dyscyplinach sportowych. Motto igrzysk brzmiało: Zjednoczeni przez chwilę.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Jej młodsza siostra, Kerrie Meares, również jest kolarką.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (ang.)
 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lori-Ann Muenzer (ur. 21 maja 1966 w Toronto) – kanadyjska kolarka torowa, mistrzyni olimpijska oraz czterokrotna medalistka mistrzostw świata.
  Swietłana Anatoljewna Grankowska (ros. Светлана Анатольевна Гранковская, ur. 22 lutego 1976 w Charkowie) – rosyjska kolarka torowa, czterokrotna mistrzyni świata.
  111. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2014 − zawody sportowe, które odbyły się w dniach 26 lutego – 2 marca 2014, w hali sportowej Velódromo Alcides Nieto Patiño, w kolumbijskim Cali.
  104. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2007 odbyły się w hiszpańskim mieście Palma de Mallorca w dniach 29 marca - 1 kwietnia 2007. W programie mistrzostw znalazło się siedem konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.
  29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).
  Victoria Pendleton (ur. 24 września 1980 w Stotfold) – brytyjska reprezentantka kolarstwa torowego, mistrzyni olimpijska z Pekinu w sprincie, dziewięciokrotna mistrzyni świata.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Reklama