• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Markowa

  Przeczytaj także...
  Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL, łac. Catholica Universitas Lublinensis Ioannis Pauli II) – niepubliczny katolicki uniwersytet mieszczący się w Lublinie, posiadający pełne prawa uczelni publicznej i finansowany z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Założony w 1918, do 1928 pod nazwą Uniwersytet Lubelski, od 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Anna Zofia Markowa (ur. 8 stycznia 1932 w Lublinie, zm. 18 sierpnia 2008 w Białymstoku) - współczesna polska pisarka, poetka, autorka tekstów piosenek. Ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W okresie studiów była redaktorem naczelnym pisma studentów KUL-u "W młodych oczach". W roku 1956 rozpoczęła pracę w miesięczniku "Kamena", następnie w lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia. Od 1959 roku mieszkała na Śląsku, w Opolu, gdzie pracowała jako redaktor w radiowej redakcji literackiej. W 1976 przeniosła się do Białegostoku. Autorka wielu nagrodzonych słuchowisk, reportaży, felietonów. Debiutowała na łamach prasy w 1953 roku. Trzykrotna laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za lata: 1992, 1995 i 2001. Twórczość Anny Markowej znalazła miejsce między innymi w książkach i leksykonach: Czesława M. Bartelskiego "Polscy pisarze współcześni 1944-1970", "Polscy pisarze współcześni 1939-1991", Piotra Kuncewicza "Leksykon polskich pisarzy współczesnych" i "Poezja polska" (od 1956 roku), "Słownik współczesnych pisarzy polskich" (praca zbiorowa, Państwowa Akademia Nauk, Instytut Badań Literackich), "Kto był kim w drugim obiegu" (praca zbiorowa, PAN, Instytut Badań Literackich). Anna Markowa jest też autorką wielu tekstów piosenek, między innymi dla Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Joanny Rawik, Marii Koterbskiej, zespołu Pro Contra.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W latach 1994–2002 zasiadała w Radzie Miejskiej Białegostoku z ramienia Unii Wolności. W 1997 bez powodzenia ubiegała się o mandat senatorski w województwie białostockim.

  Pisarka należała do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury.

  Od 2014 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku] organizowany jest Konkurs Literacki im. Anny Markowej, kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów.

  Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego – nagroda za najlepszą książkę autora związanego z Białymstokiem albo autora, którego twórczość dotyczy Białegostoku. Po raz pierwszy przyznana w 1992 roku za rok 1991. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wydała[ | edytuj kod]

 • "Akwarium" (1959) - miniatury i opowiadania
 • "Czas bez tytułu" (1961) - poezje
 • "Urlop" (1961) - opowiadanie
 • "Wieczory" (1965) - powieść
 • "Wczorajsze" (1966) - powieść
 • "Piętnaście kartek" (1966) - miniatury literackie
 • "Bilet w jedną stronę" (1970) - powieść
 • "Obiekt strzeżony" (1977) - powieść
 • "Matka wiosenna" (1978) - poezje
 • "Dojrzałość do jutra" (1985) - felietony
 • "Rozwałka" (1989) - powieść
 • "Coraz mniej" (1992) - poezje
 • "Moja piękna ciemnowłosa" (1995) - poezje
 • "Bracia najmniejsi" (1998) - poezje
 • "Długożywie" (2001) - proza
 • "Ciemny lakier" (2002) - poezje
 • "Nikt nie lubi Kasandry" (2005) - poezje
 • "Śmierć" (2016) - opowiadania, wydanie pośmiertne
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. SK, Białystok > Zmarła Anna Markowa, wspolczesna.pl, 19 sierpnia 2008 [dostęp 2015-06-17] (pol.).
  2. Konkurs Literacki im. Anny Markowej
  Unia Wolności (UW) – polska partia polityczna powstała 23 kwietnia 1994 z połączenia dwóch działających od 1990 ugrupowań: Unii Demokratycznej (UD) i Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD). W maju 2005 przekształcona w Partię Demokratyczną – demokraci.pl.18 sierpnia jest 230. (w latach przestępnych 231.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 135 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Wybory parlamentarne w Polsce w 1997 r. odbyły się 21 września 1997 roku. Walka o wszystkie mandaty poselskie (460) i senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny. Wybory te zakończyły się zwycięstwem Akcji Wyborczej Solidarność. W wyniku wyborów do sejmu weszło 5 komitetów oraz posłowie mniejszości niemieckiej. Po wyborach AWS zawarła koalicję z Unią Wolności. Premierem został popierany przez AWS Jerzy Buzek. Stanowisko wicepremiera i ministra finansów Leszkowi Balcerowiczowi (Unia Wolności).
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.