• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Maria Janer Anglarill

  Przeczytaj także...
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Cud (z łac. mirari = dziwić się) - w wielu religiach określenie niecodziennego, nieprawdopodobnego wręcz zjawiska lub zdarzenia, którego nie da się racjonalnie wyjaśnić przez odwołanie do przyczyn naturalnych, a które będąc niepojętym i niewyjaśnionym przez znane człowiekowi prawa natury, uważane bywa za sprzeczne z tymi prawami i za wyraz ingerencji Boga lub sił nadprzyrodzonych należącej do białej magii.

  Anna Maria Janer Anglarill (ur. 18 grudnia 1800 w Cerverze; zm. 11 stycznia 1885 w Talarn) – hiszpańska Błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.

  Biografia[]

  Urodziła się bardzo religijnej rodzinie, postanowiła poświęcić życie w Bogu. Wstąpiła do wspólnoty Sióstr Miłosierdzia w dniu 25 stycznia 1819 roku. W tym samym roku złożyła śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Założyła Zgromadzenie Sióstr Świętej Rodziny z Urgell. Zmarła w opinii świętości mając 84 lat. 3 lipca 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Anny Marii Anglarill a, w dniu 10 grudnia 2010 roku podpisał dekret o cudzie. Jej beatyfikacja odbyła się w dniu 8 października 2011 roku.

  Talarn – gmina w Hiszpanii, w prowincji Lleida, w Katalonii, o powierzchni 27,82 km². W 2011 roku gmina liczyła 564 mieszkańców.

  Bibliografia[]

 • Blessed Anna Maria Janer Anglarill (ang.). SQPN. [dostęp 2012-04-09]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.