• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Lindh

  Przeczytaj także...
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.
  Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.

  Ylva Anna Maria Lindh (ur. 19 czerwca 1957 w Sztokholmie, zm. 11 września 2003 tamże) – szwedzka polityk Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Pełniła funkcję ministra środowiska w latach 1994-1998 i ministra spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona od 1998 aż do śmierci. Ugodzona nożem w klatkę piersiową i brzuch przez Mihajlo Mihajlovicia, Szweda serbskiego pochodzenia, 10 września 2003, w czasie gdy bez osobistej ochrony robiła zakupy w domu towarowym. W wyniku odniesionych ran, pomimo dwóch zabiegów operacyjnych trwających 8 godzin, zmarła następnego dnia. Osierociła dwóch synów.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (szw. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti (SAP), potocznie Socialdemokraterna) – największa partia polityczna w Szwecji (zarówno pod względem członkostwa jak i miejsc w parlamencie).

  Życiorys[edytuj kod]

  Urodzona w Sztokholmie w roku 1957. Po raz pierwszy zaangażowała się w politykę w wieku 12 lat gdy dołączyła do lokalnego oddziału Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Ligi Młodzieżowej w ramach której wzięła udział w protestach przeciwko wojnie wietnamskiej. Studiowała prawo na uniwersytecie Uppsali. W 1982 roku wystartowała w wyborach parlamentarnych i zdobyła mandat parlamentarzysty. W 1984 roku wybrana została przewodniczącą Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Ligi Młodzieży, była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Urząd ten sprawowała do 1990 roku, okres jej rządów wiązał się z zaangażowaniem politycznym Ligi w sprawy międzynarodowe - sytuacji w Nikaragui, Wietnamie, RPA, Palestyny i z kampanią przeciwko wyścigowi zbrojeniowemu.

  Macedonia (maced. Македонија, alb. Maqedonia), Republika Macedonii (maced. Република Македонија, alb. Republika e Maqedonisë), na forum międzynarodowym państwo określane jest tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM, (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM, mac. Поранешна Југословенска Република Македонија – ПЈРМ, transliteracja Poranešna Jugoslovenska Republika Makedonija – PJRM, alb. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë – IRJM) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim i zajmujące ok. 38% regionu historycznego i geograficznego Macedonia.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1994 roku wybrana została ministrem środowiska w rządzie Ingvara Carlssona. W 1998 roku została ministrem spraw zagranicznych. Opowiadała się za współpracą Szwecji z Unią Europejską, w trakcie kryzysu w Kosowie wraz z reprezentantem Unii Javierem Solaną wynegocjowała ugodę która zapobiegła wybuchowi wojny domowej w Macedonii. Skrytykowała inwazję na Irak z 2003 roku uważając, że bez ONZ interwencja się nie uda, w konflikcie izralesko-palestyńskim krytykowała obydwie strony konfliktu oskarżając je o nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego i praw człowieka.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.

  Pod koniec swojego życia pracowała nad referendum w sprawie przystąpienia Szwecji do strefy euro i była wymieniana jako następca Perssona jako premier kraju.

  Zamach[edytuj kod]

  Podczas zakupów w centrum handlowym NK w Sztokholmie została napadnięta przez nieznanego sprawcę, który ugodził ją kilkukrotnie nożem myśliwskim. Ranna Lindh została przewieziona do szpitala Karolinska, gdzie z powodu obrażeń, zmarła następnego dnia. Mordercą okazał się Serb Mihajlo Mihajlović. Przyznał on się do dokonania morderstwa, a winę za dokonanie zbrodni zrzucił na głosy w głowie. Został skazany na dożywotnie więzienie, jednak Sąd Apelacyjny unieważnił wyrok dożywocia ze względu na poważne problemy psychiatryczne Mijalovića, który, jak twierdził jego prawnik, dokonując zbroni, był pod wpływem silnego koktajlu środków antydepresyjnych i nie zamierzał dokonać zabójstwa Lindh. W rezultacie, zamiast do więzienia, Mijalović trafił na leczenie psychiatryczne.

  Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy[edytuj kod]

  1. Morderstwa polityczne, spiski, tajne zmowy. Bellona, 2007, s. 322-325. ISBN 978-83-11-11443-2.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francisco Javier Solana Madariaga (ur. 14 lipca 1942 w Madrycie, Hiszpania) – hiszpański polityk, w latach 1999–2009 wysoki przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej.
  Mijailo Mijailović (serb. Мијаило Мијаиловић; ur. 6 grudnia 1978 w Sztokholmie) − serbski imigrant od 1992 mieszkający w Szwecji. Morderca Anny Lindh, szwedzkiej minister spraw zagranicznych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.
  Strefa euro – strefa państw, których walutą jest euro. Waluta ta została 1 stycznia 1999 roku wprowadzona w formie transakcji bezgotówkowych a 1 stycznia 2002 roku w formie gotówkowej w następujących krajach członkowskich UE mających podane waluty:
  Gösta Ingvar Carlsson (ur. 9 listopada 1934 w Borås) – szwedzki polityk, były premier Szwecji w latach 1986-1991 oraz 1994-1996, a także lider Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej od 1986 do 1996 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.