• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Helcel

  Przeczytaj także...
  Dobranowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.Wolne, Niepodległe i Ściśle Neutralne Miasto Kraków i jego Okręg- inne nazwy: Rzeczpospolita Krakowska, Wolne Miasto Kraków, Rzeczpospolita Krakowska Wolna, Niepodległa i Ściśle Neutralna (1815–1846) – państwo utworzone na kongresie wiedeńskim, pozostające pod kontrolą trzech państw sąsiednich: Imperium Rosyjskiego, Królestwa Prus i Cesarstwa Austrii od 1832 poprzez zobligowanie ich przez Rosję oraz Prusy. Państwo to zostało utworzone 18 października 1815 roku z południowego skrawka Księstwa Warszawskiego i było pół-demokratyczną republiką konstytucyjną opartą na Kodeksie Napoleona i własnej konstytucji.
  Ludwik Edward Helcel (1810-1872) – bankier, wiceprezydent Krakowa, działacz krakowskiego samorządu miejskiego, członek i podstarszy Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

  Anna Helcel z domu Treutler von Traubenberg (ur. 1813, zm. 12 kwietnia 1880 w Krakowie) – filantropka, żona Ludwika Edwarda Helcla bankiera i wiceprezydenta Krakowa.

  Pochodziła ze spolonizowanej rodziny austriackiej zajmującej się handlem korzennym i winnym przybyłej do Krakowa z Moraw w 1760. Była jedyną spadkobierczynią ojca Karola Treutlera (1791-1866), jednego z najzamożniejszych kupców krakowskich, senatora Wolnego Miasta Krakowa. Należało do niej kilka dochodowych kamienic w Krakowie i dobra ziemskie we wsi Dobranowice. W 1835 wyszła za mąż za Ludwika Edwarda Helcla, wraz z mężem zajęła się działalnością dobroczynną od 1836 działając w Arcybractwie Miłosierdzia. Małżeństwo nie posiadało dzieci, po śmierci męża została jedyną spadkobierczynią jego majątku. W znacznym stopniu sfinansowała wraz z Marceliną Czartoryską w 1876 założenie i budowę Szpitala św. Ludwika dla dzieci w Krakowie, w tym samym roku spisując testament przeznaczyła dużą część majątku na stworzenie Domu Ubogich im. Ludwika i Anny Helclów, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (Szarytki), istniejącego do dzisiaj. Egzekutorem testamentu i kuratorem Fundacji został Ludwik Szumańczowski.

  Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (szarytki, wincentynki – fr. Filles de la Charité – siostry miłosierdzia) – żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne, założone przez Wincentego à Paulo i Ludwikę de Marillac, najliczniejsze na świecie (18.832 siostry w 91 państwach, 1 stycznia 2010).Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Anna Helcel spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w ufundowanej wraz z mężem Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Krakowa wyd. Kraków 2000 s.282-283
  2. Historia Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów
  3. Karolina Grodziska Zaduszne ścieżki-przewodnik po Cmentarzu Rakowickim wyd.Kraków 2003 s.86
  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.
  Księżna Marcelina Czartoryska z Radziwiłłów (ur. 18 maja 1817 w Podłużnem na Polesiu, zm. 5 czerwca 1894 w Krakowie) – polska pianistka, działaczka społeczna i mecenas muzyki.
  Karolina Joanna Grodziska (Karolina Grodziska-Ożóg) (ur. 1957 w Krakowie) – polski historyk. Jest córką prof. Stanisława Grodziskiego.
  Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie – najstarsza organizacja charytatywna w Polsce, założona w 1584 roku przez Piotra Skargę, erygowana przez legata papieskiego, kardynała Hipolita Aldobrandini aktem kanonicznym ratyfikowanym w 1591 przez Grzegorza XIV. Zgodnie z postanowieniami Soboru Trydenckiego podlegało władzy biskupa krakowskiego. Początkowo nosiło nazwę Bractwa Miłosierdzia Bogarodzice. W 1587 r. przy Bractwie Miłosierdzia ks. Skarga założył „Mons Pietatis". pod polską nazwą Komory Potrzebnych (późniejszy Bank Pobożny), w której udzielano pożyczek pod zastawy „klejnotowe” i „sukienne”, bez pobierania procentów. Bractwo Miłosierdzia i Komora Potrzebnych podporządkowane były wspólnemu zarządowi. Od 1818 r. Archikonfraternia Miłosierdzia i Banku Pobożnego, od II połowy XIX wieku Arcybractwo Miłosierdzia i Banku Pobożnego, które obrało za patronkę Matkę Boską Bolesną. Od 1989 r. nosi obecną nazwę. Jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, działającym pod władzą arcybiskupa metropoliy krakowskiego w oparciu o kodeks prawa kanonicznego.
  12 kwietnia jest 102. (w latach przestępnych 103.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 263 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.551 sek.