• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Frolina

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).
  Biathlonista (biatlonista) – sportowiec, osoba uprawiająca biathlon – dyscyplinę sportów zimowych. Narciarz ten wyposażony jest w specjalne narty węższe od popularnych "zjazdówek" i krótsze od "biegówek", które ułatwiają mu bieg (głównie bieg płaski) i zmiany pozycji ciała. Dodatkowym wyposażeniem obok kijków narciarskich jest karabinek strzelecki używany przy strzelaniu do celu.

  Anna Aleksiejewna Frolina z domu Bułygina (ros. Анна Алексеевна Фролина z d. Булыгина; ur. 11 stycznia 1984 w Salechardzie) – rosyjska biathlonistka, od października 2015 roku reprezentująca Koreę Południową. W barwach macierzystego kraju była mistrzynią świata w sztafecie (2009), reprezentowała kraj na mistrzostwach świata, mistrzostwach świata juniorów i w zawodach Pucharu Świata.

  43. Mistrzostwa świata w Biathlonie 2009 odbyły się w południowokoreańskiej miejscowości Pyeongchang. Były to pierwsze mistrzostwa świata na kontynencie azjatyckim. Tak jak podczas mistrzostw w Östersund rozegranych zostało 11 konkurencji: 5 mężczyzn, 5 kobiet oraz 1 mieszana.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Frolina biathlon zaczęła trenować w 2001 roku. Na początku występowała w zawodach niższej rangi. Trzy razy uczestniczyła na mistrzostwach świata juniorów, gdzie zdobyła trzy złote medale, trzy srebrne oraz jeden brązowy. Sezon 2008/2009 rozpoczęła od startów w Pucharze IBU. Podczas zawodów w Obertilliach zajęła drugie miejsce w sprincie oraz zwyciężyła w biegu pościgowym. Forma i uzyskane tam wyniki zaowocowały wystawieniem jej do zawodów w Anterselvie, gdzie najpierw ukończyła sprint na 4. pozycji, a dwa dni później zwyciężyła w biegu pościgowym. Zdobyła złoty medal w sztafecie 4 × 6 km podczas mistrzostw świata w Pjongczangu (2009).

  Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.Pjongczang (kor. 평창군, Pyeongchang-gun) – powiat w północno-wschodniej części Korei Południowej, w prowincji Gangwon, w górach Taebaek. Gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018.

  W październiku 2015 roku zdecydowała się na zmianę reprezentacji, stając się zawodniczką południowokoreańskiej kadry.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Zwycięstwa w zawodach[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium chronologicznie[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sebastian Krystek: MISTRZYNI ŚWIATA Z ROSJI BĘDZIE STARTOWAĆ DLA KOREI (pol.). biathlon.pl, 2015-10-22. [dostęp 2015-10-27].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil zawodnika na stronie IBU (ang.). services.biathlonresults.com. [dostęp 2010-09-11].
 • Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.Salechard, ros. Салехард (do 1933 r. Obdorsk) – miasto w Rosji, nad Obem, ośrodek administracyjny Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Około 36,8 tys. mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Obertilliach – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Lienz. Liczy 687 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.88 sek.