• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Brigadere

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Pedagogika – zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych. Pedagogika jako nauka o edukacji (nauczaniu i kształceniu), należy do nauk społecznych (humanistycznych) i zajmuje się rozwojem i zmianami mechanizmów wychowania oraz uczenia się, przez całe życie człowieka.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Anna Brigadere (ur. 1 października 1861 w Tērvete, zm. 25 czerwca 1933 tamże) – łotewska pisarka, poetka i dramaturg.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo spędziła w Tērvete. Do szkoły uczęszczała tylko kilka lat. Po śmierci ojca w 1874 przeniosła się z matką do Jełgawy. Już w wieku 13 lat zaczęła zarabiać na życie, pomagając siostrze w zakładzie krawieckim. Następnie rodzina przeniosła się do Windawy, a około 1880 do Rygi, gdzie pracowała z bratem Johnem w sklepie.

  Łotewski Teatr Narodowy (łot. Latvijas Nacionālais teātris) - teatr z siedzibą w Rydze na Łotwie, założony 30 listopada 1919. Jednym z inicjatorów jego powstania był Jānis Akurāters - łotewski pisarz, a później również przewodniczący Wydziału sztuki w Ministerstwie Edukacji.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Od jesieni 1882 mieszkała w Moskwie, gdzie była nauczycielem rodziny niemieckiego przemysłowca. Uczyła również w Jarosławiu. Po powrocie do Rygi ukończyła kursy pedagogiczne, a następnie uczyła w niemieckich rodzinach w Rydze w latach 1885-1887.

  Dom autorki Sprīdīša. Obecnie muzeum

  Pierwsze opowiadanie Slimnīca (Szpital) napisała około 1893. W 1897 wydała pierwszą książkę Vecā Karlīne. Gdy w październiku 1903 reżyser Jēkabs Duburs poprosił ją o sztukę dla dzieci, w ciągu trzech dni stworzyła Sprīdītis. Sztuka miała premierę 26 grudnia 1903 w Łotewskim Teatrze Narodowym i odniosła sukces. Inne baśniowe sztuki to Princese Gundega un karalis Brusubārda, Maija un Paija, Lolitas brīnumputns. W latach 1906-1907 była nauczycielką języka łotewskiego. W 1905 wyjechała do Moskwy by powrócić do Rygi w 1907. Była edytorką słownika Daugavas gada grāmata.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.

  W 1922, na 25-lecie twórczości, otrzymała dom, który nazwała Sprīdīša. Obecnie znajduje się w nim muzeum pisarki.

  Stworzyła autobiograficzną trylogię o Annele: Dievs, daba, darbs (Bóg, Natura, Praca, 1926), Skarbos vejos (Gryzący wiatr, 1930) i Akmenu sprosta (Uwięziona w kamieniu, 1933). Opowiada ona historię dziewczynki z łotewskiej wsi od dzieciństwa po dorosłość.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • 1926Order Trzech Gwiazd III klasy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anna Brigadere (1861-1933) (łot.). letonika.lv. [dostęp 2016-05-09].
  2. Zinta Aistars: Anna Brigadere (1861-1933) (ang.). Her Circle Ezine Institute of Arts and Social Engagement. [dostęp 2016-05-09].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Anna Brigadere w bazie IMDb (ang.)
 • Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Order Trzech Gwiazd (łot. Triju Zvaigžṇu ordenis) – jedno z najwyższych łotewskich odznaczeń państwowych ustanowione w 1924 na pamiątkę utworzenia Państwa Łotewskiego.
  Autobiografia – gatunek literacki (rodzaj biografii), w którym autor opisuje swoje życie. Głównym tematem tego rodzaju wypowiedzi jest więc jej autor. Większość autobiografii jest napisana w pierwszej osobie, choć zdarzają się i takie, w których autor – ustami narratora – mówi o sobie "on" lub zwraca się do siebie "ty". Na napisanie autobiografii decydują się zazwyczaj osoby publiczne, np. artyści, politycy.
  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.
  Jełgawa (łot. Jelgava; do 1918 Mitawa, niem. Mitau, ros. Елгава, jidysz מיטאַווע, Mitawe) – miasto na Łotwie, w środkowej części kraju, ok. 45 km na południowy zachód od Rygi, przy ujściu rzeki Drykszny do Lelupy (dawniej Aa), miasto wydzielone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.