• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Beata Chodorowska  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Rydze (niem. Nienstedten) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Wydminy.Związek Literatów Polskich (ZLP) – organizacja twórcza i zawodowa pisarzy, którymi w rozumieniu statutu są także „eseiści, krytycy, tłumacze literatury pięknej”.

  Anna Beata Chodorowska (ur. 2 stycznia 1925 w Lublinie, zm. 22 sierpnia 1995 w Świnoujściu) − polska poetka, autorka opowiadań, artykułów i recenzji, działaczka kulturalno-oświatowa, popularyzatorka literatury. Członek Związku Literatów Polskich. Twórczyni i współzałożycielka Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu. Założycielka i wieloletnia przewodnicząca Klubu Literackiego Na Wyspie w Świnoujściu.

  Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego została ustanowiona przez Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu w celu upamiętnienia tysiącletniej tradycji Państwa Polskiego, popularyzacji wartości patriotycznych, historycznych, gospodarczych i społecznych, walk wyzwoleńczych oraz dorobku Polski Ludowej. Odznakę tzw.„sztandarówkę” (większy rozmiar) przyznawano także dla zakładów pracy, szkół, zespołów ludowych, itp.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Spis treści

 • 1 Rys biograficzny
 • 2 Twórczość
 • 3 Poezja
 • 4 Proza
 • 5 Nagrody literackie
 • 6 Zaszczyty i odznaczenia
 • 7 Miejsca w Świnoujściu związane z Anną Beatą Chodorowską
 • 8 Bibliografia
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Rys biograficzny[]

  Najmłodsze lata spędziła w Krakowie. Studiowała malarstwo i tkactwo w Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, a następnie w Poznaniu. W roku 1959 przeniosła się do Świnoujścia, gdzie pełniła funkcję kierownika Powiatowego Domu Kultury. W latach późniejszych pracowała jako bibliotekarz, a także aktywnie spełniała się zawodowo w wielu placówkach kulturalno-oświatowych. Z zaangażowaniem zajmowała się działalnością mającą na celu popularyzację literatury i sztuki. W dziedzinie poezji zadebiutowała w roku 1961 wierszem "Mgła" w Tygodniku Morskim. W roku 1963 otrzymała Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego za działalność społeczno-kulturalną. W roku 1966 wzięła czynny udział w tworzeniu I Ogólnopolskiego Przeglądu Studenckich Teatrów Piosenki i Kabaretów w Świnoujściu, będącego fundamentem festiwalu - dzisiaj szeroko znanego pod nazwą Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA. Dziełem jej życia był Klub Literacki NA WYSPIE, który założyła w roku 1967 i któremu przewodniczyła przez wiele lat. Klub ten istnieje i aktywnie działa do dzisiaj.

  Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA) – coroczna lipcowa impreza odbywająca się od 1966 roku w Świnoujściu. Trwa czternaście dni, podczas których uczestnicy festiwalu mogą doskonalić swoje umiejętności (pod okiem profesjonalistów) na warsztatach teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi, kabarety oraz inne imprezy plenerowe, w których występują znane grupy, takie jak:Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Tkactwo – dział przemysłu włókienniczego i rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem tkanin oraz ich wykończeniem. Jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu. Powstały wtedy najstarsze, pionowe warsztaty tkackie.
  Wydawnictwo Morskie – polskie wydawnictwo książkowe istniejące z przerwami w latach 1951–1992. Początkowo miało siedzibę w Gdyni, a od 1961 w Gdańsku. Koncentrowało się na produkcji książek o tematyce marynistycznej.
  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.
  Kamień pamiątkowy – rodzaj pomnika, w którym główną rolę odgrywa blok kamienny (często jedynie wstępnie obrobiony, noszący ślady wyrąbywania w kamieniołomie), bądź głaz narzutowy, posadowiony na cokole, bądź na ławie fundamentowej (rzadziej bezpośrednio na ziemi). Kamienie pamiątkowe są wzbogacane warstwą tekstową poprzez rycie napisów, bądź umieszczanie na swoim licu tablic, najczęściej kamiennych (ew. metalowych), z napisem dedykacyjnym.
  Świnoujście (niem. Swinemünde) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto zamieszkiwało 41 516 osób, co lokuje miasto na 5. pozycji w województwie pod względem ludności. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, przez co Świnoujście wyprzedza pod tym względem takie miasta jak: Bydgoszcz, Katowice, Lublin czy Rzeszów.
  Wiersze – wieś położona w Puszczy Kampinoskiej, w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Czosnów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.