Anna A. Tomaszewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anna A. Tomaszewska (ur. 23 lutego 1968) – polska poetka.

Zeszyty Literackie – kwartalnik literacki, wydawany od 1982 do 2018 r. przez Barbarę Toruńczyk, początkowo w Paryżu, a następnie w Warszawie. „Czas Kultury” – dwumiesięcznik wydawany przez Stowarzyszenie Czasu Kultury. Pismo powstało w Poznaniu w 1985 w drugim obiegu. Pierwszym redaktorem naczelnym był Rafał Grupiński, później pismem kierował Grzegorz Luterek, obecnie redaktorem naczelnym jest Marek Wasilewski. W skład redakcji wchodzą także: Monika Bakke, Jerzy Borowczyk, Agata Jakubowska, Waldemar Kuligowski i Michał Larek.

Absolwentka Studium Literacko-Artystycznego UJ (2005). Autorka tomiku Wiersze do czytania (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2005), oraz lokomotywy, wagony, sukienki (Teatr Mały, Tychy 2006). Publikowała m.in. w Zeszytach Literackich, Kulturze, Dekadzie Literackiej, Kresach, Kartkach, Autografie, Czasie Kultury. Laureatka konkursów – Tyskiej Zimy Poetyckiej, J. Bierezina, "Złoty Środek Poezji", K.K. Baczyńskiego,"Czerwonej Róży" i wielu innych. Swoje wiersze czytała w Programie Drugim PR w cyklu "Sto lat poezji polskiej", w TVP Kultura, a także w Piwnicy pod Baranami. Mieszka w Warszawie.

Piwnica pod Baranami – krakowski kabaret, działający od 1956. W Piwnicy powstawały przez lata piosenki i krótkie formy sceniczne.Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina – doroczny konkurs dla młodych literatów im. Jacka Bierezina. Nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomiku. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Teatr Mały w Tychach – Tyska Zima Poetycka. www.teatrmaly.tychy.pl. [dostęp 2015-10-27].
 2. złoty środek poezji konkurs literacki 2006. www.zlotysrodekpoezji.pl. [dostęp 2015-10-27].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wiersze poetki w "Zeszytach Poetyckich"
 • Ogólnopolski Konkurs Literacki „Złoty Środek Poezji” - konkurs na najlepszy poetycki debiut książkowy roku, organizowany od 2005 roku w ramach Festiwalu „Złoty Środek Poezji” w Kutnie. W latach 2005-2011 organizatorem konkursu było Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Środek”, od 2012 jest nim Kutnowski Dom Kultury. Konkurs odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Dwumiesięcznika Literackiego Topos i Miesięcznika Odra. Mecenasem jest Prezydent Miasta Kutno.Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).
  Warto wiedzieć że... beta

  Kresy – kwartalnik poświęcony literaturze i sztuce, redagowany przez naukowców z lubelskich uczelni. Wydawany przez Stowarzyszenie Literackie "Kresy". Ukazuje się od 1989 r.
  Polskie Radio Program II – (Dwójka, Radiowa Dwójka, Program Drugi Polskiego Radia, oficjalny skrót PR2) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęto 3 października 1949 roku.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama