• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anker Rogstad

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.De Havilland Mosquito – brytyjski dwusilnikowy, dwumiejscowy samolot wojskowy okresu II wojny światowej, produkowany w różnych wersjach jako samolot myśliwski, myśliwsko-bombowy, nocny myśliwiec, bombowiec i samolot rozpoznania fotograficznego. Zaprojektowany w firmie de Havilland był nowatorską konstrukcją, mimo że zbudowany był głównie z drewna. Uznawany za jeden z najbardziej udanych samolotów używanych podczas II wojny światowej. Został przez pilotów okrzyknięty jako drewniane cudo.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Anker Rogstad (ur. 8 stycznia 1925, zm. 5 października 1994 w Oslo) - norweski pisarz, autor powieści kryminalnych.

  Rogstad urodził się w Oslo jako syn mistrza stolarskiego. W czasie II wojny światowej wszedł w kontakt ze środowiskiem, które dla zysku prowadziło działalność nielegalną czy wręcz przestępczą. W 1942 r. podczas próby ucieczki do Szwecji śmiertelnie postrzelił norweskiego policjanta. Ostatecznie przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie w dywizjonie 333 (złożonym z ochotników norweskich) służył jako technik naziemny przy samolotach Mosquito. Do Norwegii wrócił pod koniec lat 40.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. 5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.

  Ze względu na przestępcze powiązania i działalność kryminalną (jako "kasiarz") Rogstad został w połowie lat 50. skazany na osiem lat więzienia. Podczas pobytu w więzieniu napisał opartą na swych życiowych doświadczeniach powieść Etterlyst (1956). Jest to utwór o sensacyjnej fabule, którego bohater, Arne Rognes, doświadcza podobnych perypetii życiowych jak sam Rogstad: wchodzi na drogę przestępstwa i kończy w więzieniu. Książka została przychylnie przyjęta przez krytykę literacką.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Do pisania Rogstad wrócił pod koniec lat 60. Napisał dziesięć powieści mieszczących się w konwencji kryminału bądź thrillera, w których wykorzystał swoje doświadczenia życiowe. Wydana w 1974 r. powieść Rogstada pt. Lansen, wyróżniona została Nagrodą Rivertona za najlepszą norweską powieść kryminalną roku.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Dzieła[ | edytuj kod]

 • 1956 - Etterlyst
 • 1969 - Jurister i kasjotten
 • 1973 - Kidnapperen
 • 1974 - Lansen
 • 1975 - Hevnen
 • 1976 - Skytsenglene
 • 1981 - Rabies
 • 1986 - Ærens pris
 • 1987 - Mosquito. Mosquito. Spenningsroman om Mosquito-flyvernes operasjoner på norskekysten under krigen
 • 1993 - Flommen
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biogram Rogstada w Wielkiej Encyklopedii Norweskiej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.
  Nagroda Rivertona - (norw. Rivertonprisen) - nagroda literacka, przyznawana corocznie dla najlepszego tekstu o charakterze kryminalnym (powieści, opowiadania, dramacie czy scenariuszu), który w poprzednim roku ukazała się na norweskim rynku księgarskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.