• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anke Wischnewski

  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w saneczkarstwie na torach lodowych to seria zawodów od listopada do lutego organizowana przez Międzynarodową Federację Saneczkarską (FIL). Pierwsza edycja Pucharu Świata w saneczkarstwie odbyła się w sezonie 1977/1978 i od tej pory odbywa się bez przerwy corocznie. Obecnie zawodnicy startują w następujących konkurencjach: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz w konkurencji drużynowej.12. Mistrzostwa Świata Juniorów w saneczkarstwie 1997 odbyły się w w niemieckim Oberhofie. Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsi byli gospodarze imprezy, Niemcy.
  Mistrzostwa Świata Juniorów w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1982 roku w amerykańskim Lake Placid. Przez pierwsze lata mistrzostwa rozgrywano co dwa lata, od 1990 roku są imprezą coroczną.

  Anke Wischnewski (ur. 5 stycznia 1978 w Annaberg-Buchholz) - niemiecka saneczkarka, medalistka mistrzostw świata seniorów i juniorów oraz Mistrzostw Europy.

  W reprezentacji znajdowała się od 2001 roku. Pierwszym międzynarodowym sukcesem były dwa brązowe medale mistrzostw świata juniorów w 1997 i 1998 w jedynkach. Na mistrzostwach świata startowała od 2003 roku. Najbardziej udane były dla niej mistrzostwa w 2007, na których wywalczyła srebro oraz w 2005, na których zdobyła brąz. Na mistrzostwach Europy startowała od 2002 roku. W 2013 roku wywalczyła brązowy medal. W Pucharze Świata startowała od sezonu 2001/2002, pięciokrotnie zajmowała trzecie i raz drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Ma na swoim koncie w zawodach Pucharu Świata 2 zwycięstwa oraz 47 miejsc na podium w konkurencji jedynek, oraz 2 zwycięstwa w sztafecie. Po sezonie 2014/15 zakończyła sportową karierę.

  Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi. Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.Zawody w saneczkarstwie na torach lodowych w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywane są od zimowych igrzysk olimpijskich w 1964 w Innsbrucku, (Austria).

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  ]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

  Zwycięstwa[]

  Miejsca na podium chronologicznie[]

  Bibliografia[]

 • Profil FIL • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  44. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie 2013 odbyły się w dniach 12 – 13 stycznia w niemieckim Oberhofie. W tym mieście mistrzostwa kontynentu zostały rozegrane po raz czwarty (poprzednio w 1979, 1998 oraz 2004). Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: jedynkach kobiet, jedynkach mężczyzn, dwójkach mężczyzn oraz w zawodach drużynowych.
  Annaberg-Buchholz - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, stolica powiatu Erzgebirgskreis (do 31 lipca 2008 stolica powiatu Annaberg).
  Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1914 roku w niemieckim Reichenbergu (dzisiejszy czeski Liberec). W latach 1914-1934 mistrzostwa były rozgrywane pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Sportów Saneczkarskich (ISVV), a w latach 1935-1956 pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Bobsleja i Toboganu (FIBT). Od 1962 mistrzostwa organizuje Międzynarodowa Federacja Saneczkowa (FIL). W latach 1980-2012 mistrzostwa rozgrywano w cyklu dwuletnim. Obecnie odbywają się corocznie.
  36. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 2005 odbyły się w dniach 18 - 20 lutego w amerykańskim Park City. Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsze były Niemcy.
  13. Mistrzostwa Świata Juniorów w saneczkarstwie 1998 odbyły się w w łotewskiej Siguldzie. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już drugi raz (wcześniej w 1993). Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsi byli Niemcy.
  37. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 2007 odbyły się w dniach 2 - 4 lutego w austriackim Innsbrucku. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już czwarty raz (wcześniej 1977, 1987 i 1997). Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsze były Niemcy.
  Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1955 roku w stolicy Norwegii – Oslo. W premierowych zawodach rozegrano trzy konkurencje: start jedynek kobiet, jedynek mężczyzn oraz dwójek mężczyzn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.124 sek.