• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anjani Thomas

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Dear Heather – jedenasty album studyjny Leonarda Cohena, wydany w październiku 2004, z okazji 70 urodzin wykonawcy. Na tym albumie dominują żeńskie wokale, wykonywane przede wszystkim przez Anjani Thomas, oraz poezja śpiewana.
  The Future – dziewiąty album studyjny Leonarda Cohena, wydany w listopadzie 1992. Jest to jeden z najpopularniejszych albumów Cohena i uważany za płytę - ścieżkę dźwiękową. Prawie każda piosenka z tego albumu została wykorzystania w ważniejszym Hollywoodzkim filmie. Płyta ta była również nazywana "Piękną Apokalipsą".

  Anjani Thomas (ur. 10 lipca 1959 w Honolulu na Hawajach, USA) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka i pianistka, współpracowała m.in. z Leonardem Cohenem. Nagrywała także z Carlem Andersonem i Stanleyem Clarke. Karierę solową rozpoczęła w 2000 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pierwszym instrumentem, który miała w rękach już w wieku czterech lat, było tradycyjne hawajskie ukulele. W młodości pobierała lekcje gitary, fortepianu i śpiewu. Uczęszczała przez rok do Berklee College of Music w Bostonie, a następnie przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła karierę muzyczną.

  Ukulele − odmiana gitary o niewielkich rozmiarach i czterech strunach. Gra się palcami lub z użyciem kostki (piórka), zwykle używana jako instrument akompaniujący.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Występowała głównie w klubach jazzowych. W Nowym Jorku poznała producenta muzycznego, Johna Lissauera, który zaproponował Anjani wzięcie udziału w nagraniu utworu Leonarda Cohena „Alleluja”. Sukces tego legendarnego już utworu spowodował włączenie artystki do zespołu wspierającego Cohena w tournée światowym Various Positions (1984-85). Anjani wzięła też udział w kolejnych przedsięwzięciach z tym artystą – jest obecna w partii wokalnej I’m Your Man (1988), The Future (1992) oraz Dear Heather (2004).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2006 roku miała miejsce premiera solowej płyty Anjani – Blue Alert. Autorem tekstów oraz producentem nagrań był Leonard Cohen.

  Występy w Polsce[ | edytuj kod]

  W 2007 roku w Studio Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce Anjani Thomas wraz z Leonardem Cohenem wzięli udział w specjalnym koncercie promującym płytę Blue Alert. Zaśpiewali wspólnie dwie piosenki. Koncert uświetnił 45 urodziny Trójki.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Anjani (2000)
 • The Sacred Names (2003)
 • Blue Alert (2006)
 • I Came to Love (2014)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Matt Collar: Anjani Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-30].
  2. Leonard Cohen presents Anjani – koncert w PR III (ang.). [dostęp 2012-01-23].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  Leonard Norman Cohen (ur. 21 września 1934 w Montrealu) – kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz tworzący w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rock.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Polskie Radio Program III (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.72 sek.