• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anita Lipnicka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Fryderyki 2018 – dwudziesta czwarta odsłona głównych nagród polskiego środowiska muzycznego za rok 2017, która odbyła się w kwietniu 2018. Nominacje do nagród posegregowano w 9 kategoriach muzyki rozrywkowej, 9 kategoriach muzyki poważnej i 3 kategoriach muzyki jazzowej. Ogłoszono je, razem z tzw. Złotymi Fryderykami, dnia 6 marca 2018.

  Anita Anna Gray, z domu Lipnicka (ur. 13 czerwca 1975 w Piotrkowie Trybunalskim) – polska piosenkarka, autorka tekstów oraz modelka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  Uczęszczała do I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim.

  Emu – trzeci album studyjny Varius Manx nagrany wraz z Anitą Lipnicką. Płyta została wydana w 1994 roku przez Zic Zac.Arkadiusz Lipnicki (ur. 1972) – polski artysta kabaretowy. Na co dzień występuje z Grupą Rafała Kmity. Założyciel grupy wokalnej Voice band, pracuje także jako lektor i konferansjer. Czasem powierzane mu są niewielkie role filmowe bądź serialowe. Ponadto udziela się też jako wokalista, a nawet śpiewak operowy. W programie "Szymon Majewski Show" grał rolę Romana Giertycha. Według strony internetowej "Konferansjerów" Lipnicki jest "ceniony za wysoką kulturę słowa, charyzmę, bardzo dobry kontakt z publicznością, elastyczność i opanowanie."

  Kariera[ | edytuj kod]

  Mając 15 lat, pracowała jako modelka. Początkowo związana była z grupą Varius Manx, z którą nagrała dwie płyty: Emu (1994) i Elf (1995). Oba albumy okazały się wielkim sukcesem komercyjnym. W 1996 opuściła grupę i rozpoczęła karierę solową pod okiem Wiktora Kubiaka. Za debiutancki album pt. Wszystko się może zdarzyć otrzymała status trzykrotnie platynowej płyty. Zdobyła też pięć nominacji do nagrody Fryderyk, w tym w kategorii „album roku pop”. Promujące go piosenki „I wszystko się może zdarzyć” oraz „Piękna i rycerz” stały się wielkimi przebojami.

  Goodbye – trzeci i ostatni album Anity Lipnickiej i Johna Portera wydany w 2008 roku nakładem wytwórni Pomaton EMI. Płyta uzyskała status złotej.Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.

  Druga płyta Lipnickiej pt. To, co naprawdę została wydana w 1998. Choć nie okazała się takim sukcesem komercyjnym jak debiut, to zdobyła status złotej, a pierwszy pochodzący z niej singel – „Historia jednej miłości” – został przebojem. Jesienią 2000 wydała album pt. Moje oczy są zielone. Pierwszym singlem zostało nagranie „Jestem powietrzem”, z teledyskiem nakręconym w Londynie.

  The Dumplings – polski zespół muzyczny grający muzykę Electropop. Fenomen internetowy, który przerodził się w największą sensacją muzyczną 2013 roku w Polsce. W 2014 zespół wydał swój debiutancki album „No Bad Days”, który miał swoją premierę 13 maja.R.E.M. – amerykańska grupa rockowa powstała w Athens w 1980 roku. 21 września 2011 roku grupa podjęła decyzję o zakończeniu działalności po 31 latach istnienia zespołu.

  W 2002 nawiązała współpracę muzyczną z Johnem Porterem. Ich pierwszy wspólny album pt. Nieprzyzwoite piosenki został nagrany w Londynie i ukazał się na rynku w 2003 roku. Spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony krytyków, jak i publiczności. Przez wiele tygodni płyta utrzymywała się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się krążków i pokryła się platyną. Zdobyła też Fryderyka w kategorii „album roku pop”, a singel „Bones of Love” został przebojem. Jesienią 2005 wydany został drugi album duetu pt. Inside Story, który powtórzył sukces poprzedniej płyty. W 2006 wydała minialbum Other Stories i box All the Stories, zawierający poprzednie albumy studyjne duetu i DVD z teledyskami. 22 lutego 2008 wydali ostatnią wspólną płytę pt. Goodbye. Nad tym albumem pracowali w Polsce, razem z muzykami towarzyszącymi im na koncertach. Płytę promowały single „Old Time Radio” oraz „Lonesome Traveller”, uzyskała ona status złotej płyty.

  Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

  13 listopada 2009 odbyła się premiera pierwszego od dziewięciu lat solowego albumu Lipnickiej pt. Hard Land of Wonder, promowanego singlem „Car Door”. Płyta była nagrywana w Londynie i utrzymana jest w akustycznej stylistyce. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty, a w lutym 2010 roku nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka, którą Lipnicka wygrała.

  Wszystko się może zdarzyć - album Anity Lipnickiej wydany w 1996 roku. Jest to pierwszy solowy album wokalistki po opuszczeniu zespołu Varius Manx.All the Stories – digipack Anity Lipnickiej i Johna Portera zawierający poprzednie płyty duetu: Nieprzyzwoite piosenki, Inside Story, Other Stories oraz DVD. Digipack został wydany przez EMI Music Polska w 2006 roku.

  Zaśpiewała trzy piosenki na wydanej w 2012 płycie pt. W siódmym niebie, nagranej z zespołem Voice Band założonym przez Arkadiusza Lipnickiego. W 2012 wzięła udział w projekcie Morowe panny realizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wspólnie z Johnem Porterem, napisała piosenkę „Jeśli nie wrócę”, która znalazła się na płycie pod tym samym tytułem. Tego samego roku, nagrała partie wokalne dla tytułowej bohaterki animowanego filmu Walta Disneya, pt. Merida waleczna. 2 października 2013 ukazała się polskojęzyczna płyta artystki pt. Vena Amoris. Pierwszym singlem promującym album była piosenka „Hen, hen”, a drugim – tytułowy utwór „Vena amoris”. Po premierze płyty wyruszyła w trasę koncertową z udziałem brytyjskich muzyków, którzy brali udział w nagraniach płyty. Z Lipnicką występowali: Charles Casey (gitary), Ali Friend (kontrabas, gitara basowa), Melvin Duffy (instrumenty strunowe), Peter Josef (klawisze, gitara, trąbka, wokal), Greg Freeman (perkusja). W styczniu 2014 odbyła się premiera trzeciego singla, na który wybrano piosenkę „Trzecia zima”.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Morowe panny – projekt muzyczny Dariusza Malejonka i artystek polskiej sceny muzycznej. Utwory na płycie odnoszą się do historii kobiet z czasu powstania warszawskiego.

  W 2016 wydała singel „Ptasiek”, którym złożyła hołd jej kompozytorowi, brytyjskiemu artyście Nickowi Talbotowi. Utworem zapowiedziała trasę koncertową o nazwie „Na osi czasu”, która odbyła się jesienią. Podczas koncertów przypomniała swoje największe przeboje. W 2017 ukazała się płyta będąca zapisem koncertu w Łodzi. W lipcu 2017 zaprezentowano nowy singiel „Z miasta” zapowiadający nową solową płytę pod szyldem Anita Lipnicka & The Hats. Album pt. Miód i dym ukazał się 17 listopada. Promowały ją jeszcze single „Raj” oraz „Jak Bonnie i Clyde” (feat. Tomasz Makowiecki). Płyta była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii „album roku pop”.

  Varius Manx – polski zespół rockowy założony w 1989 w Łodzi przez lidera Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków. Nazwę zespołu tłumaczy się jako "dziwny kot rasy Manx".Car Door (pol. Drzwi samochodu) – pierwszy singel promujący album Anity Lipnickiej pt. Hard Land of Wonder z 2009 r. Jego premiera radiowa miała miejsce w radiowej Trójce i w serwisie MySpace dnia 20 października 2009

  W 2019 obchodziła jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji wyruszyła w trasę koncertową Z bliska, podczas której przypomniała piosenki z różnych etapów swojej działalności w nowych, akustycznych wersjach (m.in. „Wolne ptaki”, „Zanim zrozumiesz”, „Piękna i Rycerz”, „Bones of Love”, „Ptasiek”), a także kilka coverów (m.in. „Creep” z repertuaru Radiohead, „Nothing Compares to You” Sinead O'Connor, „Losing My Religion” R.E.M., „Linger” The Cranberries). 8 sierpnia premierę miała nowa wersja „Piosenki księżycowej”, wyprodukowana przez Kubę Karasia z The Dumplings. Singel zapowiada płytę OdNowa, na której znajdą się wybrane utwory z repertuaru artystki w nowych aranżacjach. 13 sierpnia Lipnicka świętowała jubileusz podczas koncertu Love Forever w ramach Konkurs Sopot Festival 2019, na którym zaśpiewała trzy piosenki („Zanim zrozumiesz”, „Piosenkę księżycową” i „Piękna i Rycerz”) w nowych aranżacjach.

  Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest córką elektryka. Ma starszego o trzy lata brata, Arkadiusza, który jest artystą kabaretowym.

  W latach 2003–2015 pozostawała w nieformalnym związku z Johnem Porterem. 23 lutego 2006 roku na świat przyszła ich córka, Pola. W 2016 poślubiła Marka Graya.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Elf – album wydany 24 kwietnia 1995 roku przez grupę Varius Manx. Album został nagrany z nowym członkiem grupy - saksofonistą Rafałem Kokotem. Wielkim powodzeniem cieszyła się ogólnopolska trasa zespołu. Ukoronowaniem roku były liczne nagrody. Po nagraniu tego albumu z zespołu odeszła Anita Lipnicka. Album uzyskał status pięciokrotnej platynowej płyty. Ponadto utwory z płyty w większości tworzą ścieżkę dźwiękową do filmu Młode wilki.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tomasz Makowiecki (ur. 10 czerwca 1983 w Gdyni) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Tomasz Makowiecki pewną popularność zyskał w 2002 roku za sprawą polskiej adaptacji talent show "Idol" w którym zajął 4. miejsce. W efekcie Makowiecki podpisał kontrakt fonograficzny z krajowym oddziałem BMG. Jeszcze w 2002 roku do sprzedaży trafił debiut piosenkarza zatytułowany Makowiecki Band. Muzyk stanął także na czele zespołu sygnowanego tą samą nazwą. W 2005 roku ukazał się kolejny album formacji pt. Piosenki na NIE. Dwa lata później został wydany, już pod imieniem i nazwiskiem piosenkarza, album zatytułowany Ostatnie wspólne zdjęcie.
  Top of the Top Sopot Festival 2019 – 53. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w obchodzącej 110 lat Operze Leśnej w Sopocie. Festiwal odbył się w dniach 13–16 sierpnia 2019 roku. Organizatorami byli Festival Group, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i telewizja TVN, która transmitowała pierwsze trzy dni wydarzenia na żywo – czwarty dzień udostępniono wyłącznie w usłudze Player. Festiwal został zrealizowany przy pomocy finansowej miasta Sopot.
  Moje oczy są zielone – trzeci solowy album, który wydała Anita Lipnicka. Płyta ukazała się w dwóch wersjach. Wydanie specjalne zawierało dodatkową książeczkę zatytułowaną Wiersze niezaśpiewane. Jest to zbiór tekstów napisanych przez Lipnicką, jednak nigdy nie ujętych w formę piosenki.
  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – szkoła średnia w Polsce. Obecnie liceum z klasami o profilu matematyczno-fizycznym, matematyczno-informatycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym oraz humanistyczno-geograficznym, z nauką języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego (drugi język) oraz dodatkowo łaciny.
  Hard Land of Wonder - czwarty solowy album Anity Lipnickiej, nagrany bez Johna Portera, wydany 13 listopada 2009 roku. 13 stycznia 2010 roku album uzyskał status złotej płyty w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.