• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anita Desai

  Przeczytaj także...
  Girton College, Cambridge – jedno z kolegiów University of Cambridge, założone w 1869 roku przez Emily Davies, Barbarę Bodichon i Lady Stanley of Alderley, pierwsza brytyjska uczelnia wyższa dla kobiet (od roku 1978 – koedukacyjna), w 2013 roku ucząca 531 studentów studiów licencjackich i 146 – studiów magisterskich i zajmująca w rankingu Tompkinsa z roku 2013 pozycję 21 (na 29).Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.
  Urdu (اردو urdū) – język indoeuropejski z grupy indoaryjskiej używany obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na subkontynencie indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją.

  Anita Mazumdar Desai (ur. 24 czerwca 1937 w Mossoorie, Indie) - indyjska pisarka, trzykrotnie nominowana do Nagrody Bookera, którą w 2006 roku wygrała jej córka Kiran Desai.

  W swoich wczesnych powieściach poruszała tematykę rodzinną oraz problem alienacji kobiet klas średnich. Jej późniejsze utwory dotyczą między innymi niemieckiego antysemityzmu, upadku tradycji i zachodnich stereotypów dotyczących Indii.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Początki[]

  Córka Niemki Toni Nime i bengalskiego biznesmena D.N. Mazumdara. W domu posługiwała się językiem niemieckim, poza nim zaś bengalskim, hindi, urdu i angielskim. Języka angielskiego nauczyła się w szkolę i jak się później okazało, stał się on językiem, w którym tworzyła swoje utwory. Zaczęła pisać w wieku zaledwie siedmiu lat, dwa lata później opublikowała pierwsze opowiadanie. Mimo, iż język niemiecki był jej pierwszym językiem, Anita w dzieciństwie nigdy nie odwiedziła Niemiec. Stało się to dopiero w jej dorosłym życiu.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Delhi (hindi: दिल्ली, trb.: Dilli, trl.: Dillī; pendżabski: ਦਿੱਲੀ; urdu: دہلی; ang. Delhi) – miasto i dawna stolica Indii położona w północnych Indiach nad rzeką Jamuną; zamieszkuje ją 11,2 mln mieszkańców (2006), a aglomerację miejską 17,8 mln mieszkańców (2006). Miasto położone jest na wysokości 216 m n.p.m., a jego powierzchnia to 1483 km². Zagęszczenie ludności wynosi 23 tys. os./km². To drugie co do wielkości (po Mumbaju) miasto Indii, wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury, miasto uniwersyteckie, z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Miasto przoduje w rozwoju technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej (drugie w Indiach po Bangalore).

  Uczęszczała do Queen Mary's Higher Secondary School w Delhi, a w roku 1957 uzyskała licencjat z języka angielskiego na tym Uniwersytecie. W rok później poślubiła biznesmena Ashvina Desai i razem wychowali czwórkę dzieci.

  Kariera[]

  Desai zadebiutowała w 1963 roku powieścią Cry The Peacock. W 1984 roku wydała In Custody, powieść nominowaną do Nagrody Bookera. W roku 1993 została nauczycielem twórczego pisania w Massachusetts Institute of Technology. Jej ostatnia powieść - The Zig Zag Way, opublikowana w 2004 roku rozgrywa się w realiach dwudziestowiecznego Meksyku.

  Kiran Desai (hind. किरण देसाई, ur. 3 września 1971) – indyjska pisarka, pisząca w języku angielskim i mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Zdobywczyni Booker Prize i National Book Critics Circle w 2006 za powieść "Brzemię rzeczy utraconych" (The Inheritance of Loss). Jest córką pisarki Anity Desai.Ismail Merchant (ur. 25 grudnia 1936 w Bombaju, zm. 25 maja 2005 w Londynie) - brytyjski producent filmowy pochodzenia indyjskiego, życiowy partner oraz współpracownik reżysera Jamesa Ivoriego. Sam również wyreżyserował kilka filmów.

  Desai nauczała w Mount Holyoke College i Smith College. Jest członkinią Royal Society of Literature, American Academy of Arts and Letters oraz Girton College na Uniwersytecie Cambridge.

  Film[]

  W roku 1993 Merchant Ivory Productions wyprodukowało In Custody w reżyserii Ismaila Merchanta i ze scenariuszem Shahrukh Husain. Rok później film zdobył złoty medal prezydenta Indii dla najlepszego filmu.

  Wybrana bibliografia[]

 • The Peacock (1963)
 • Voices in the City (1965)
 • Bye-Bye, Blackbird (1971)
 • The Peacock Garden (1974)
 • Where Shall We Go This Summer? (1975)
 • Cat on a Houseboat (1976)
 • Fire on the Mountain (1977)
 • Games at Twilight and Other Stories (1978)
 • Clear Light of Day (1980)
 • Village by the Sea (1982)
 • In Custody (1984)
 • Baumgartner's Bombay (1988)
 • Journey to Ithaca (1996)
 • Fasting, Feasting (1999)
 • Diamond Dust (2000)
 • The Zigzag Way: A Novel (2004)
 • Polskie wydania[]

 • Czas postu, czas uczty (Fasting, Feasting), Wydawnictwo Akademickie DIALOG, Warszawa 2004
 • Nagrody i nominacje[]

 • 1978 - Nagroda National Academy of Letters za - Fire on the Mountain
 • 1978 - Winifred Holtby Memorial Prize za - Fire on the Mountain
 • 1980 - nominacja, Nagroda Bookera za - Clear Light of Day
 • 1983 - Guardian Children's Fiction Prize za - The Village By The Sea
 • 1984 - nominacja, Nagroda Bookera za - In Custody
 • 1993 - Neil Gunn Prize
 • 1999 - nominacja, Nagroda Bookera za - Fasting, Feasting
 • 2000 - Alberto Moravia Prize w kategorii literatura (Włochy)
 • Odznaczenia[]

 • Order Padma Shri
 • Order Padma Shri (dewanagari पद्म श्री) – indyjskie jednoklasowe odznaczenie cywilne, przyznawane przez rząd federalny.Nagroda Bookera (ang. The Man Booker Prize for Fiction) – najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku napisaną przez obywatela Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii. Pierwsza nagroda została przyznana w 1969.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Instytut Technologiczny w Massachusetts położony w regionie Nowa Anglia w Stanach Zjednoczonych, założony w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jego celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych – jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. MIT jest uczelnią całkowicie prywatną. Z punktu widzenia prawa jest spółką akcyjną, której akcje posiada obecnie kilkaset osób – głównie członków rodzin założycieli MIT oraz niektórych jego absolwentów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.