• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Animated Portable Network Graphics

  Przeczytaj także...
  Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).PNG (ang. Portable Network Graphics) – rastrowy format plików graficznych oraz system bezstratnej kompresji danych graficznych.
  Mozilla Corporation – komercyjna firma powołana do życia 3 sierpnia 2005 r. przez Mozilla Foundation, której celem jest finansowe wspieranie fundacji. Jej prezesem jest Mitchell Baker. Firma mieści się w Mountain View, w Kalifornii, pod tym samym adresem co Mozilla Foundation.
  Przykładowy plik APNG ze skaczącą piłką

  Animated Portable Network Graphics (APNG) – rozszerzenie formatu Portable Network Graphics (PNG), które pozwala tworzyć animowane pliki PNG działające podobnie jak animowane pliki GIF, zachowujące zgodność z klasycznymi PNG - pierwsza klatka APNG jest zwykłym plikiem PNG.

  SeaMonkey – pakiet programów składający się z przeglądarki internetowej, klienta poczty i grup dyskusyjnych, edytora stron HTML oraz klienta IRC.GIF (ang. Graphics Interchange Format) – format pliku graficznego z kompresją bezstratną (opis niżej) stworzony w 1987 roku przez firmę CompuServe. Pliki tego typu są powszechnie używane na stronach WWW, gdyż pozwalają na tworzenie animacji dwustanową przezroczystością.

  Format ten został zaproponowany przez Stuarta Parmentera i Vladimira Vukicevica z Mozilla Corporation. Specyfikacja APNG powstała w 2004, została uzupełniona dwa lata później. Obsługa APNG w przeglądarce Mozilla Firefox 3 pojawiła się 23 marca 2007, a 14 września 2007 została dodana do Opery 9.5 post-alpha. Została również dodana do pakietu programów SeaMonkey.

  Wiki – typ serwisu internetowego, w którym treść można tworzyć i zmieniać z poziomu przeglądarki internetowej, za pomocą języka znaczników lub edytora WYSIWYG. Strony wiki, ze względu na swoją specyfikę, są przede wszystkim wykorzystywane do pracy nad wspólnymi projektami, takimi jak repozytoria wiedzy na wybrany temat lub projekty różnych grup społecznych.Format pliku w informatyce to ustalony standard zapisu informacji w pliku danego typu. Sposób zakodowania informacji lub danych zależy od zastosowanej aplikacji. Ze względu na dostępność do specyfikacji struktury formatu, wyróżnia się powszechnie znany, czyli otwarty format pliku (o publicznie dostępnej strukturze) oraz utajniony przez producenta programu format zamknięty.

  20 kwietnia 2007 grupa PNG odrzuciła oficjalnie APNG jako rozszerzenie PNG.

  Linki zewnętrzne[]

 • Specyfikacja pliku APNG (ang.) na Wiki mozilla.org
 • Projekt APNG - oficjalna strona (ang.)
 • Prace nad APNG (ang.)
 • Strona Mozilli demonstrująca APNG (ang.)
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fundacja Mozilla (ang. The Mozilla Foundation) – organizacja non-profit powołana 15 lipca 2003, której celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.