Animal Liberation Front
Wiwisekcja (łac. vivi sectio, dosł. „rozdzielanie żywego”) – zabieg operacyjny wykonywany na żywym zwierzęciu w celach badawczych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Opór niekierowany (ang. leaderless resistance) – strategia organizacji terrorystycznych nowego typu. W tej strategii nie istnieje centralny ośrodek dyspozycyjny, a komórki organizacyjne stanowią luźno powiązaną sieć o pełnej autonomii w zakresie tak planowania, jak wykonawstwa. Taka struktura zapewnia sieci terrorystycznej dużą elastyczność i odporność na ciosy państwa. Twórcą strategii oporu niekierowanego był płk Ulius Louis Amoss (1875-1961), którego koncepcję spopularyzował działacz skrajnej prawicy Louis Beam w eseju „Leaderless Resistance” (1983). Punktem wyjścia koncepcji ON było założenie, że rząd przy pomocy współczesnej techniki jest w stanie skutecznie monitorować, infiltrować i paraliżować wszelką zorganizowaną działalność wywrotową. Odpowiedzią miał być system organizacyjny oparty na strukturze komórkowej, w którym wszystkie jednostki i komórki operują niezależnie od siebie. Warunkiem funkcjonowania takiej struktury jest jednolitość światopoglądu sprawiająca, że uczestnicy ruchu reagują w taki sam sposób w podobnych sytuacjach”. Ruch ON składa się z wyspecjalizowanych jednostek o różnych funkcjach (tworzenie i propagowanie ideologii, wywiad, szkolenie, informacja o akcjach, pomoc więźniom, finansowanie, akcje terrorystyczne), łączność między nimi zapewniają oficjalne i ukryte środki komunikacji (przede wszystkim Internet). Strategię ON stosują ugrupowania skrajnej prawicy (np. White Aryan Resistance), anarchiści (insurekcjoniści), Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego, radykalni ekologiści i islamiści. Odmianą strategii ON jest taktyka działającego w pojedynkę Samotnego Wilka (Lonely Wolf) stosowana np. przez prawicowego terrorystę Davida Copelanda w Wielkiej Brytanii w 1999 roku czy islamistę Mohammeda Meraha we Francji w 2012 roku.
Animal Liberation Front (ALF, dosł. Front Wyzwolenia Zwierząt) – międzynarodowa organizacja walcząca o prawa zwierząt, stosująca akcję bezpośrednią w ramach niekierowanego oporu. Uznawana jest przez rząd USA za terrorystyczną. Nie należy wiązać jej działań z polskim Frontem Wyzwolenia Zwierząt.
Animal Liberation Front jest powstałym w 1976 roku ogólnoświatowym ruchem radykalnych obrońców zwierząt. Jego aktywiści prowadzą zakonspirowane akcje bezpośrednie na rzecz zwierząt. Akcje te mają na celu albo natychmiastowe uwolnienie zwierząt z miejsc, w których, zdaniem ALF, dzieje im się krzywda. Albo radykalne działanie na szkodę instytucji powodujących, zdaniem ALF, to cierpienie. Stąd pochodzą akcje uwalniania zwierząt z ferm futrzarskich i hodowlanych (według ALF nie dochodzi tu do kradzieży, ponieważ uważa się zwierzęta za istoty wolne) oraz niszczenie mienia laboratorium wiwisekcyjnych, rzeźni itp. (pojmowanego przez ALF jako akcję uzasadnionej samoobrony współodczuwających).
Według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA organizacja ALF jest odpowiedzialna za 39% ataków ekoterrorystycznych w Stanach Zjednoczonych.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Jarosław Tomasiewicz, Przemoc w ruchu ekologicznym. Od obywatelskiego nieposłuszeństwa do terroryzmu (Przypadek Earth Liberation Front), Terroryzm.com
- Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych, Countering Eco-Terrorism in the United States: The Case of ‘Operation Backfire‘, Maryland: National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism, 2012 [dostęp 2016-08-19] .
Zobacz też[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]