• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Animacja

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.James Stuart Blackton (ur. 5 stycznia 1875 w Sheffield w angielskim hrabstwie Yorkshire, zm. 13 sierpnia 1941 w Kalifornii w wypadku drogowym) – karykaturzysta, pionier filmu animowanego, osiadły w Stanach Zjednoczonych (od 1885 r.). W roku 1897 wspólnie z Albertem E. Smithem założył towarzystwo filmowe Vitagraph. Twórca pierwszych filmów animowanych: Humorous Phases of Funny Faces (1906), Hotel, w którym straszy (ang. The Haunted Hotel, 1907), Magiczne wieczne pióro (ang. The Magic Fountain Pen, 1909).
  Charles-Émile Reynaud (ur. 8 grudnia 1844, zm. 9 stycznia 1918) − francuski nauczyciel i wynalazca, prekursor techniki filmowej i filmu animowanego. W 1877 skonstruował praksinoskop, w 1892 wyświetlił pierwszy animowany film, Pauvre Pierrot.
  Joy Story: Joy and Heron – trójwymiarowy film animowany wyprodukowany przez Passion Pictures

  Animacja – technika filmowa polegająca na tworzeniu efektu ożywienia martwych kształtów przez dokonywanie serii pojedynczych zdjęć rysunków, wycinanek, kukiełek lub sylwetek i wyświetlaniu ich w sposób ciągły.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Joseph Antoine Plateau (ur. 14 października 1801, zm. 15 września 1883) - belgijski fizyk. Autor prac dotyczących głównie teorii barw i teorii widzenia. W latach 1828-1832 odkrył i opisał zjawisko stroboskopowe. W roku 1832 zbudował pierwszy stroboskop. Jako pierwszy w roku 1843 przeprowadził doświadczenie Plateau (nazwane tak od jego nazwiska), w którym określił on doświadczalnie wpływ sił napięcia powierzchniowego na kształt powierzchni błonek cieczy. Plateau wynalazł (niezależnie od Simona Stampfera) w 1833 roku fenakistiskop.

  Pierwsze pionierskie rozwiązania z dziedziny animacji powstawały jeszcze przed powstaniem filmu - już w 1832 Joseph Plateau opracował fenakistiskop tworzący wrażenie ruchu szybko przesuwających się obrazów. Dwa lata później William George Horner rozwinął ten pomysł, tworząc zoetrop - obracający się cylinder zawierający serię obrazków przedstawiających kolejne etapy ruchu. W 1877 Émile Reynaud wynalazł praksinoskop, a w 1892 stworzył pierwszy krótki film animowany - Pauvre Pierrot. Innym pionierem techniki animacji był James Stuart Blackton, który eksperymentował z animacją poklatkową, a w 1906 został autorem filmu Humorous Phases of Funny Faces.

  Animacja komputerowa – sztuka tworzenia ruchomych obiektów z wykorzystaniem komputerów. Jest poddziedziną grafiki komputerowej i animacji. W coraz większym zakresie jest ona realizowana jako animacja 3D (trójwymiarowa), choć w zastosowaniach dysponujących niską przepustowością sprzętową i wymagających przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym cały czas ważną pozycję utrzymuje animacja 2D (dwuwymiarowa, płaska). Czasami docelowym medium animacji jest sam system komputerowy, ale zdarza się, ze animacja przeznaczona jest dla innych mediów, takich jak film. Animację komputerową czasami określa się skrótem CGI (od ang. Computer Generated Imagery, lub Computer Generated Imaging) - szczególnie w zastosowaniach kinematograficznych.Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • film animowany
 • animacja poklatkowa
 • animacja komputerowa
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • animacja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-03-09].
 • hasło w encyklopedii Britannica (ang.)
 • Praksinoskop (praksynoskop) - było to urządzenie w formie bębna obrotowego, w którym znajdowała się taśma filmowa, co umożliwiało widzenie ruchomego obrazu. Był jednym z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Wynalazł go w 1877 roku francuski wynalazca i pionier techniki filmowej Émile Reynaud.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Warto wiedzieć że... beta

  William George Horner (ur. 1786 w Bristolu, zm. 22 września 1837 r. w Bath) - brytyjski matematyk. W wieku 14 lat był asystentem nauczyciela w szkole w Bristolu, następnie w 1809 założył własną szkołę w Bath. Jego wkład do matematyki jest niewielki, znany jest przede wszystkim z podanego przez siebie schematu pozwalającego łatwo obliczać wartość wielomianu. W 1834 opatentował zoetrop.
  Fenakistiskop – XIX-wieczna zabawka optyczna, wykorzystująca właściwości ludzkiej percepcji, dla stworzenia wrażenia ruchu szybko przesuwających się obrazków. Urządzenie składało się z drążka i umieszczonej na nim okrągłej tarczy z ciężkiego papieru; dookoła tarczy umieszczone były rysunki, przedstawiające kolejne etapy ruchu, przedzielone niewielkimi otworami. Odbiorca stawał przed lustrem, umieszczając fenakistiskop zadrukowaną stroną w kierunku tafli, a następnie wprawiał tarczę w ruch i spoglądał przez otwory w tarczy; powodowało to powstanie złudzenia optycznego – odbijające się w lustrze rysunki zlewały się ze sobą, tworząc pozór ruchu. Urządzenie mogło przedstawiać tylko sam ruch, ale mogło też opowiadać króciutkie historyjki.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.72 sek.