Anhui ([ánxwéi] ; chiń. 安徽; pinyin Ānhuī) – prowincja we wschodnich Chinach w dorzeczu Jangcy i Huang He.
Nazwa prowincji pochodzi od złożenia pierwszych sylab nazw miast Anqing i Huizhou (ob. Huangshan).
Warunki naturalne[ | edytuj kod]
W północnej i środkowej części Nizina Chińska, na południu i południowym zachodzie niewysokie góry sięgające 1841 m n.p.m. Klimat zwrotnikowy, monsunowy. Na północ od Huang He chłodniejszy i bardziej suchy. Wzdłuż Jangcy ciągną się liczne jeziora, m.in. Chao Hu.
Huangshan (chiń. upr.: 黄山; pinyin: Huángshān) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Anhui. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 76 611. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 1 468 993 mieszkańców.Herbata – napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi. W Chinach opisuje się ją znakiem 茶, który jest jednak różnie czytany w zależności od dialektu: tê – dialekt hokkien (czego odmiany są często obecne w językach zachodniej Europy) oraz chá, w dialekcie kantońskim i mandaryńskim (z odmianami tej wymowy popularnymi na wschodzie – Indie, Iran, Turcja, Rosja, Czechy). Polska nazwa herbata to zbitka pochodząca od łac. herba thea (gdzie herba oznacza po prostu „ziele” podobnie jak yerba; wariant hierba; w hiszpańskim yerba mate). Rośliny uprawiane są w wielu krajach strefy zwrotnikowej, także poza Azją, dla pączków i liści, z których po uprzednim przygotowaniu (suszenie, czasami fermentacja) przyrządza się napar.
Anhui to ważny region rolniczy Chin.
Uprawy: ryż (połowa zasiewów), pszenica, kukurydza, gaoliang, soja, bawełna, tytoń, orzeszki ziemne, rzepak i herbata.
Hodowla: jedwabników i trzody chlewnej.
Rybołówstwo śródlądowe, a na obszarze jezior hodowla ryb.
Wydobycie węgla kamiennego (koło Huainan), rud żelaza (koło Ma’anshan), miedzi (w Tongling), cynku, ołowiu i pirytów.
Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Kukurydza zwyczajna (Zea mays) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku. Nie występuje w formie dzikiej. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.
Rozwinięte hutnictwo żelaza (huty w Hefei, Huainan, Wuhu, kombinat w Ma’anshan) i miedzi.
Przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i środków transportu. Transport głównie kolejowy i rzeczny (głównie na Jangcy).
- Rongxing Guo, Regional China. A Business and Economic Handbook, Palgrave Macmillan, Basingstoke 2013, s. 10.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ryż siewny (Oryza sativa L.) – gatunek ryżu, jednorocznej rośliny zbożowej z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), dawniej nazywanych trawami (Graminae). Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jest drugim, po pszenicy, najczęściej uprawianym zbożem świata, stanowiąc podstawę wyżywienia 1/3 ludności świata (głównie dla mieszkańców wschodniej i południowo-wschodniej części Azji). 95% światowych zbiorów ryżu siewnego przeznacza się na pokarm dla ludzi.
Warto wiedzieć że... beta
Tongling (chin.: 铜陵; pinyin: Tónglíng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Anhui, port nad rzeką Jangcy. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 324 728. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 699 947 mieszkańców. Ośrodek wydobycia i zakładów wzbogacania rud miedzi, hutnictwa metali nieżelaznych i produkcji kwasu siarkowego.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Soja warzywna, s. owłosiona, s. zwyczajna (Glycine max (L.) Merr. – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W Polsce jest rzadko uprawiana, czasami przejściowo dziczejąca.
Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) – rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 40 gatunków. W stanie dzikim występują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów, poza Australią i Antarktydą.
Ma’anshan (chin.: 马鞍山; pinyin: Mǎ’ānshān) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Anhui, port nad Jangcy. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 555 686. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 1 197 369 mieszkańców. Ośrodek wydobycia i hutnictwa żelaza oraz przemysłu maszynowego i chemicznego.