• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Angus Young

  Przeczytaj także...
  Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Angus McKinnon Young (ur. 31 marca 1955 w Glasgow) – urodzony w Szkocji australijski muzyk, gitarzysta i współzałożyciel zespołu AC/DC. Jest jego członkiem od jego założenia w 1973, wraz z nim wydał 16 albumów studyjnych. Young jest znany z energicznego zachowania na scenie podczas koncertów, występowania w strojach wzorowanych na szkolnych mundurkach i popularyzacji wśród fanów rocka kroku Duck Walk.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2003 został sklasyfikowany na 96, a w roku 2011 na 24. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W 2009 roku został sklasyfikowany na 6. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Angus Young urodził się w Szkocji w rodzinie Williama i Margaret Youngów. W 1963 przeniósł się wraz z rodziną do Australii gdzie w wieku 15 lat ukończył szkołę. Pod wpływem starszego brata rozwinęły się w nim zainteresowania muzyczne. Wszystko rozpoczęło się kiedy z okazji świąt matka kupiła Angusowi i starszemu bratu – Malcolmowi gitary akustyczne. Angus szukał dla siebie drogi życiowej ćwicząc zawzięcie chwyty i akordy Chucka Berry’ego, naśladując grę takich sław jak Elvis Presley i Robert Johnson. Poproszony przez swojego starszego brata, Malcolma o dołączenie do zespołu, zgodził się.

  Malcolm Young (ur. 6 stycznia 1953 w Glasgow) - gitarzysta australijski pochodzenia szkockiego, członek i założyciel zespołu AC/DC, brat Angusa. Gra na gitarze rytmicznej.Roadrunner Records – wytwórnia muzyczna założona w 1980 roku w Holandii. Pierwotnie nazywała się "Roadracer Records" i zajmowała głównie muzyką metalową.

  Pasją Angusa jest malowanie krajobrazów. Należy do zdeklarowanych przeciwników alkoholu i narkotyków, jest jedynie palaczem tytoniu. Podczas koncertów prezentuje swój „Duck Walk” („kaczy chód”). W jego grze widać duży wpływ bluesa. Wpływ na jego grę mieli tacy gitarzyści jak: Chuck Berry, Muddy Waters. Znany jest z charakterystycznego szkolnego mundurka, grania i jednocześnie udawania porażonego prądem, leżąc na scenie np. podczas dynamicznej końcówki utworu.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone (ang. The 100 Greatest Guitarists Of All Time) – wydana w 2003 i 2011 lista najlepszych gitarzystów, zarówno akustycznych jak i elektrycznych, wybranych przez krytyków amerykańskiego magazynu Rolling Stone.

  Instrumentarium[ | edytuj kod]

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • 2006 – Kerrang! Legend – Angus Young – Kerrang! Awards – Laur
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Patricia Romanowski, Holly George-Warren, Jon Pareles: The new Rolling stone encyclopedia of rock & roll. Fireside, 1995, s. 1934. ISBN 978-0-684-81044-7.
  2. Susan Masino: AC/DC FAQ: All That’s Left to Know About the World’s True Rock ‘n’ Roll Band. Hal Leonard Corporation, 2015, s. 18. ISBN 978-1-4950-2600-3.
  3. Rolling Stone’s „The 100 Greatest Guitarists of All Time” Do you agree? (ang.). theinsider.com. [dostęp 2010-05-22].
  4. 100 Greatest Guitarists: 24. Angus Young. Rolling Stone. [dostęp 2013-01-17].
  5. THE 50 GREATEST METAL FRONT-MEN OF ALL TIME! (ang.). www.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-12-08].
  6. David Loftus: The Story of AC/DC (ang.). California Literary Review, 2007-04-10.
  7. AC/DC – Angus Young’s Guitar Gear Rig and Equipment (ang.). www.acdc.com. [dostęp 2010-06-01].
  8. AC/DC – Angus Young’s Guitar Gear Rig and Equipment (ang.). www.uberproaudio.com. [dostęp 2010-06-01].
  9. Muse, Lostprophets: Kerrang! Awards Winners (ang.). www.ultimate-guitar.com. [dostęp 2016-01-29].
  AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".Kerrang! Awards to przyznawane corocznie w Wielkiej Brytanii nagrody magazynu muzycznego Kerrang!. Od czasu powstania w 1993, Kerrang! Awards stały się jednymi z najważniejszych brytyjskich nagród muzycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  McKinley Morganfield znany jako Muddy Waters (ur. 4 kwietnia 1915 w Rolling Fork w Mississippi, zm. 30 kwietnia 1983 w Westmont w Illinois) – amerykański bluesman, przedstawiciel bluesa chicagowskiego i bluesa Delty.
  Mundurek szkolny – ujednolicone ubranie noszone przez młodzież szkolną. Mundurki są popularne w szkołach podstawowych i średnich w wielu krajach. Podobne do nich są ubrania noszone przez uczniów uczestniczących w szkoleniach zawodowych wyższego stopnia, na przykład przygotowując się do zawodu w służbie zdrowia.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.874 sek.