• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anguilla

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Anguilla – wyspa na Morzu Karaibskim w archipelagu Wysp Nawietrznych (Małe Antyle), terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Składa się z wysp Anguilla (88 km²), Sombero (5 km²) oraz kilku mniejszych. Najbliższym obcym terytorium jest oddalona o około 7 km na południe wyspa Sint Maarten/Saint-Martin należąca po części do Francji i Holandii. Głównymi produktami eksportowymi są homary i sól.

  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.

  Ustrój polityczny[ | edytuj kod]

  Anguilla jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii (overseas territory of the UK) o szerokiej autonomii wewnętrznej. Posiada własny jednoizbowy parlament – Izbę Zgromadzenia (House of Assembly), w której zasiada 11 osób, w tym 7 wybieranych w wyborach powszechnych. Przedstawicielem egzekutywy jest Rada Wykonawcza (Executive Council), której 2/3 składu wybierane jest spośród członków Izby Zgromadzenia przez gubernatora, który z kolei desygnowany jest na swoje stanowisko przez monarchę brytyjskiego.

  Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach. Saint Kitts i Nevis (Federacja Saint Kitts i Nevis; ang. Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis) – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim.

  Geografia[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Geografia Anguili.

  Anguilla zbudowana jest z wapieni koralowych. Ukształtowanie pionowe pozbawione jest różnorodności. Przeważają płaskie niziny. Najwyższym wzniesieniem jest Crocus Hill (65 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny modelowany przez pasat północno-wschodni.

  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wyspa odkryta w 1493 przez Krzysztofa Kolumba. Ze względu na kształt otrzymała łacińska nazwę Anguilla, czyli węgorz. Od 1650 kolonia angielska. Od 1882 do 1967 (a formalnie do 1980) administrowana razem z wyspami Saint Kitts i Nevis. Po utworzeniu przez Brytyjczyków 27 lutego 1967 Stowarzyszonego Państwa Saint Kitts-Nevis-Anguilla doszło do gwałtownych demonstracji ludności, rozbrojono kilkunastoosobowy oddział policji i zmuszono go do opuszczenia wyspy. Przeprowadzono referendum w sprawie oddzielenia się od St. Kitts i Nevis i 12 lipca 1967 roku przywódca ruchu separatystycznego Peter Adams, proklamował niepodległość wyspy. W dniu 6 lutego 1969 proklamowano republikę, ale już 19 marca armia brytyjska dokonała inwazji i przywrócono stan jaki istniał przed rebelią. 10 lutego 1976 wyspa otrzymała autonomię, a od 19 grudnia 1980 jest samodzielną dependencją zarządzaną przez gubernatora i posiada własny rząd.

  Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Demografia[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Demografia Anguilli.

  Murzyni stanowią 90,1% populacji, rasy mieszane (głównie Mulaci) 4,6%, biali 3,7% a pozostali 1,5%.

  Religie[ | edytuj kod]

  Struktura religijna kraju w 2015 roku, według The Association of Religion Data Archives:

 • protestanci – 77% (głównie: anglikanie, metodyści, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego i baptyści),
 • katolicy – 6,9%,
 • brak religii – 3,8%,
 • świadkowie Jehowy – 1,1%,
   Osobny artykuł: Świadkowie Jehowy na Anguilli.
 • bahaiści – 1%,
 • hinduiści – 0,4%,
 • muzułmanie – 0,3%,
 • żydzi – 0,1%,
 • inne religie – 0,5%,
 • nieokreśleni – 9%.
 • Mapa lokalizacyjna Anguilli
  The Valley
  The Valley
  Geographylogo.svg
  Porty lotnicze w Anguilli


  Homary (Nephropidae) - rodzina skorupiaków należąca do rzędu dziesięcionogów. Poławiane gospodarczo na dużą skalę. Są źródłem mięsa, zaliczanym do owoców morza.Anguilla – wyspa w archipelagu Małych Antyli (Wyspy Podwietrzne), w Ameryce Środkowej. Stanowi niewielkie terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Wyspa cechuje się nizinnym krajobrazem i wilgotnym, tropikalnym klimatem. Anguilla jest terytorium wyspiarskim i nie ma granicy lądowej z żadnym państwem; w pobliżu Anguilli leży wyspa Sint Maarten, podzielona między Francję i Holandię.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Countries An-Az, rulers.org [dostęp 2017-11-21].
  2. The World Factbook – Central Intelligence Agency, cia.gov [dostęp 2017-10-03] (ang.).
  3. CIA Factbook
  4. Anguilla, The ARDA [dostęp 2019-07-13].
  5. Central America :: Anguilla — The World Factbook - Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2019-07-13].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Diecezja Saint John’s – Basseterre (łac.: Dioecesis Sancti Ioannis Imatellurana, ang.: Dioecese of Saint John’s – Basseterre) - katolicka diecezja karaibska położona w środkowej części tego regionu Ameryki. Obejmuje swoim zasięgiem: Antiguę i Barbudę, St. Kitts i Nevis, Montserrat, Anguillę, Tortolę, Anegadę. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Świętej Rodziny w Saint John’s.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mulat - termin określający osobę mającą jednego z rodziców z białą, a drugiego z czarną karnacją. Słowo pochodzi z hiszpańskiego mulo (muł).
  Czarna rasa człowieka (rasa negroidalna) – według dawnych koncepcji jedna z trzech głównych, opartych na fenotypie ras człowieka (obok białej i żółtej).
  Sint Maarten (fr. Saint-Martin; niderl. Sint Maarten) – wyspa leżąca na Karaibach. Wchodzi w skład Archipelagu Małych Antyli (Wyspy Nawietrzne). Powierzchnia wyspy wynosi 87,2 km²; długość linii brzegowej 67,7 km. Najwyższym wzniesieniem jest Pic Paradis (424 m n.p.m.). Południowa część wyspy od 2010 stanowi terytorium autonomiczne Holandii, północna część należy do Francji jako jej wspólnota zamorska. Łącznie, oba terytoria są znane jako "St.-Martin / St. Maarten", "St. Martins", albo po prostu, "SXM" (SXM jest identyfikatorem IATA portu lotniczego Princess Juliana (TNCM), głównego portu lotniczego wyspy). Wyspa została oficjalnie podzielona 23 marca 1648.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wyspy Nawietrzne (fr. Îles du Vent, hiszp. Islas de Barlovento, nid. Bovenwindse Eilanden, ang. – brak jednej nazwy, stosowane są dwie: Leeward Islands dla części północnej wysp i Windward Islands dla części południowej wysp) – wyspy oddzielające Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego, część Małych Antyli. Składają się z leżącej w środku archipelagu grupy górzystych wysp o charakterze wulkanicznym oraz z otaczającego je łańcucha nizinnych wysp koralowych.
  Z rozległego niegdyś brytyjskiego imperium kolonialnego pozostało dzisiaj kilkanaście niewielkich terytoriów, które określa się wspólnym mianem terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii (overseas territories). Dawniej używano terminów brytyjskie terytoria zależne (dependent territories) lub kolonie korony brytyjskiej (crown colonies). Terytoria te pozostają pod kontrolą i stałą zależnością Wielkiej Brytanii, ale nie stanowią integralnej części tego państwa.
  Świadkowie Jehowy na Anguilli – 73 wspólnota aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Anguilli, należących do 2 zborów (stan na rok 2012). W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 290 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.