• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Angelo Tartaglia

  Przeczytaj także...
  Aversa - miasto w południowych Włoszech (Kampania) na północ od Neapolu; ośrodek winniarstwa i handlu w regionie uprawy winorośli i melonów.Wojsko najemne (także: najemnicy, żołnierze najemni, kondotierzy, żołnierze fortuny) – formacja wojskowa składająca się z ochotników walczących za pieniądze, najczęściej w służbie obcego wojska dla danego państwa, miasta, władcy lub jakiejś organizacji, a nawet osoby prywatnej. Wojska te można wynająć do walki, praktycznie, w dowolnej sprawie, ponieważ te formacje nie kierują się idealizmem. W tym kontekście najemnicy to ludzie, dla których wojna jest zawodem, z którego czerpią środki do życia (żołd) i wzbogacenia się. Ważną rzeczą jest, aby daną formację określić mianem najemników, zasada dobrowolności służby i pobierania żołdu przez żołnierzy służących w takich oddziałach.
  Siena – miasto i gmina we Włoszech, w Toskanii, w prowincji Siena. Ważne centrum turystyczne. Według danych na rok 2011 gminę zamieszkują 54 543 osoby, 462,2 os./km².
  Angelo Tartaglia

  Angelo Tartaglia (właśc. Angelo Broglio da Lavello, ur. ok. 1370 r. w Lavello, zm. w 1421 r. w Aversa) – włoski kondotier.

  Był jednym z najsłynniejszych najemnych dowódców wojskowych późnego średniowiecza. W młodosci dołączył do oddziału kondotiera Ceccolo Broglia. Po krótkim okresie służby we Florencji, w 1407 Tartaglia przeszedł ze swoim oddziałem na służbę władcy Siena, w 1409 w służbie Władysław I i aż do ostatnich dni swego życia służył w Państwo Kościelne.

  Kondotier (wł. condottiere) – we Włoszech, w okresie od XIV do XVI w. dowódca oddziałów wojsk najemnych w służbie miast lub dworów książęcych, który na własny rachunek werbował ludzi do swojego oddziału.Muzio Attendolo (ur. 28 maja 1369, w Cotignola, zm. 4 stycznia 1424), włoski kondotier i założyciel dynastii Sforzów.

  Tartaglia skazał go na śmierć 1421 r. w akcie vendetty swego rywal Muzio Attendolo Sforza.

  Bibliografia[]

 • Antonio Di Chicco, Il condottiero Angelo Tartaglia di Lavello, nel primo Ventennio del sec. XV, Lavello, Tip. Finiguerra, 1957; nuova edizione TARSIA di Melfi, 1990.
 • Patrizia Chiatti, La biografia del condottiero Angelo Tartaglia (1370-1421), Edizioni Penne & Papiri, Tuscania, 2011. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.