• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Angelika Kauffmann

  Przeczytaj także...
  Chur (fr. Coire, wł. Coira, romansz Cuira, łac. średniow. Curia R(h)aetorum) – miasto w Szwajcarii, stolica kantonu Gryzonia.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.
  Portret nieznajomej kobiety, uważany przedtem za autoportret Angeliki Kauffmann
  Portret Domeniki Morghen jako Tragedii i Maddaleny Volpato jako Komedii (Tragedia i Komedia) (1791), Muzeum Pałacu Króla Jana III
  Święta Rodzina z aniołem (1807), Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II
  Scena z tragedii Troilus i Kresyda, ryt Luigiego Schiavonettiego na podstawie obrazu Angeliki Kaufmann

  Angelika Kauffmann (ur. 30 października 1741 w Chur, zm. 5 listopada 1807 w Rzymie) – szwajcarska malarka i portrecistka.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Johann Joachim Winckelmann (ur. 9 grudnia 1717 w Stendal, zm. 8 czerwca 1768 w Trieście) – niemiecki archeolog i historyk sztuki.

  Córka i uczennica malarza Josepha Johanna Kauffmanna (1707-1782). Od 1752 przebywała na stałe we Włoszech. W roku 1763 udała się do Rzymu, gdzie była uczennicą Johanna Joachima Winckelmanna, od 1765 r. przebywała w Londynie, 1781 wróciła z drugim mężem Antonio Zucchim do Włoch, gdzie później kierowała artystycznym wychowaniem księżniczek na dworze neapolitańskim.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Już w wieku 15 lat wykonywała w Mediolanie pastelowe portrety, które wzbudzały uznanie. W Londynie tworzyła portrety członków dworu i arystokracji. Malowała również wielu Polaków (m.in. Portret Heleny ze Stadnickich Męcińskiej, Portret Anny z Cetnerów Potockiej).

  W portretach Angeliki Kauffmann, a także w obrazach o tematyce mitologicznej, wyraźnie zaznacza się wpływ sztuki antycznej i angielskiej. Wyraźny jest również sentymentalizm i idealizm charakterystyczny dla nurtu neoklasycystycznego.

  Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II – muzeum, w którym zgromadzono zbiory państwa Zbigniewa Karola (1919-1998) i Janiny (1928) Porczyńskich w Warszawie. Zostało założone w 1986.

  Po śmierci ojca w 1782 zamieszkała w Rzymie, a jej dom stał się ośrodkiem życia towarzyskiego i intelektualnego. Popiersie K. znajduje się w Panteonie w Rzymie.

  Obrazy[]

 • Edgar i Elfryda,
 • Matka Grakchów,
 • Ofiara Messaliny,
 • Portret Anny z Cetnerów Potockiej (1791), Muzeum Pałacu Króla Jana III, Warszawa,
 • Portret Domeniki Morghen jako Tragedii i Maddaleny Volpato jako Komedii (Tragedia i Komedia) (1791), Muzeum Narodowe, Warszawa,
 • Portret rodziny Ferdynanda IV Burbona, olej na płótnie 310 × 426 cm, Museo di Capodimonte, Neapol,
 • Portret Heleny ze Stadnickich Męcińskiej, Muzeum Narodowe, Warszawa,
 • Portret Krystyny Potockiej podlewającej kwiaty na grobie matki, Muzeum Pałacu Króla Jana III, Warszawa
 • Portret Krystyny z Rychłowskich Miaskowskiej ok. 1791, Muzeum Narodowe, Warszawa,
 • Powrót Arminiusza po zwyciężeniu Legii Warusa,
 • Sztuka malowania – cykl czterech obrazów z ok. 1780, 132 × 151 cm, Royal Academy of Arts, Londyn,
 • Święta Rodzina z aniołem (1807), Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, Warszawa,
 • Westalka (Galeria drezdeńska).
 • Wystawy[]

 • Retrospektive Angelika Kauffmann (270 works, c. 450 ill.), Düsseldorf, Kunstmuseum (Nov. 15th 1998 – Jan. 24th 1999); München, Haus der Kunst (Febr. 5th – April 18th 1999); Chur, Bündner Kunstmuseum (May 8th – July 11th 1999)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Angelika Kauffmann w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 20.12.2009].
 • Ketterer Kunst – biogram (ang.). [dostęp 20.12.2009].
 • Biografia Encyklopedia Gutenberga
 • Angelika Kauffmann Research Project
 • 30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – muzeum na warszawskim Wilanowie utworzone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej; siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja Jana III Sobieskiego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.