• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aneta Kręglicka

  Przeczytaj także...
  Fox Life – kanał telewizyjny, skierowany głównie do dorosłej publiczności. Stacja prezentuje najnowsze seriale, reality show oraz filmy wyprodukowane głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).
  Diament – minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od stgr. ἀδάμας adamas (dopełniacz ἀδάμαντος adamantos, łac. diamentum) = "niepokonany, niezniszczalny" i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie.

  Aneta Beata Kręglicka (ur. 23 marca 1965 w Szczecinie) – modelka, fotomodelka, bizneswoman. Pierwsza i jedyna Polka wybrana Miss Świata w 1989 roku. W 2009 roku była ambasadorem marki Apart Diamonds.

  Życiorys[]

  Absolwentka III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (Topolówka). Przed startem w konkursie Miss Polonia w 1989 roku tańczyła w studenckim zespole tańca współczesnego "Jump" w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

  22 listopada 1989 roku zwyciężyła w prestiżowym konkursie piękności Miss Świata, który odbył się w Hongkongu. Jej wcześniejsze sukcesy to w lipcu tytuł Miss Polonia 1989 oraz I wicemiss Miss International w Tokio we wrześniu 1989 roku.

  W latach 1990–1991 pracowała w USA dla nowojorskiej agencji "Wilhelmina". Po powrocie do Warszawy założyła fundację, a w 1991 wraz z partnerem otworzyła agencję reklamową public relations "ABK Kręglicka", po której likwidacji w 2005 otworzyła firmę "Hannah Hooper". Od 2002 roku jest współwłaścicielką studia filmowego "St. Lazare", współtwórcy między innymi filmu Ławeczka (2004).

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

  Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim a w 2005 rozpoczęła studia doktoranckie na SGH w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym.

  W 2006 roku wzięła udział w gali powitalnej Miss World 2006 w Warszawie oraz jako juror w gali finałowej 30 września 2006 w Sali Kongresowej w Warszawie. W tym samym roku wzięła udział w III edycji programu TVN Taniec z gwiazdami, gdzie wraz z Robertem Rowińskim zajęła 7. miejsce. W 2013 została przewodniczącą jury programu "Projektanci na start" - polskiego odpowednika programu "Project Runway" – emitowanego na antenie FOX Life.

  Project Runway (pol. Misja Moda, na TV4 nadawany jako "Projektanci") – amerykański program typu reality show, pierwotnie emitowany na antenie stacji Bravo TV (obecnie emisję prowadzi stacja Lifetime).Public relations (PR) (z ang. publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) – kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy.

  Od 1998 jest żoną reżysera Macieja Żaka, z którym ma syna Aleksandra.

  Sesje fotograficzne, kampanie telewizyjne[]

 • 2010: kampania telewizyjna dla marki APART w kanałach: TVP 1, TVP 2, TVN, TVN 7, TVN Style, Tele 5, Polsat, TV 4, Puls, Hallmark, Club, National Geographic, Romantica, AXN i Ale Kino.
 • 2009: kampania reklamowa diamentów marki APART – sesja w Monte Carlo i Nicei
 • 2009: kampania reklamowa diamentów marki APART – sesja w Nowym Jorku, Paryżu i Warszawie.
 • 2008: kampania reklamowa diamentów marki APART – sesja w Wenecji
 • Miejsce na liście najbogatszych Polaków show-biznesu Forbes[]

 • 2010 – miejsce 59
 • 2009 – miejsce 75
 • Przypisy

  1. Web Ranking: Aneta Kreglicka (Miss World) (ang.). [dostęp 2009-12-13].
  2. Aneta Kręglicka. apart.pl. [dostęp 2009-12-13].
  3. Aneta Kręglicka Miss World 1989 (pol.). zarchiwummiss.eu. [dostęp 2009-12-13].
  4. Miss Polonia 1989 (pol.). zarchiwummiss.eu. [dostęp 2009-12-13].
  5. Fame Gallery (ang.). missland.pl. [dostęp 2009-12-13].
  6. "St. Lazare Studio Filmowe" Sp. z o.o.. krs-online.com.pl. [dostęp 2009-12-13].
  7. Ławeczka. filmpolski.pl. [dostęp 2009-12-13].
  8. Miss World Opening Gala in Warsaw! (ang.). supermodelki.pl. [dostęp 2009-12-13].
  9. Uczestnicy. Aneta i Robert.. tanieczgwiazdami.plejada.pl. [dostęp 2009-12-13].
  10. Aneta Kręglicka jurorką "Projektantów na start" (pol.). film.interia.pl, 2013-08-09. [dostęp 2013-08-10].
  11. Press: Ruszyła pierwsza telewizyjna kampania Apartu
  12. Apart – Kulisy sesji Monte Carlo
  13. Apart – Kulisy sesji fotograficznej Nowy Jork, Paryż, Warszawa
  14. Apart – Aneta w Wenecji
  15. Apart – Album Warszawa, Paryż, Nowy Jork
  16. 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu - ranking Forbes

  Linki zewnętrzne[]

 • Jedyna Polka z tytułem Miss Świata - wywiad z Anetą Kręglicką
 • Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH, w latach 1949–1991 Szkoła Główna Planowania i Statystyki, SGPiS) – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, a zarazem jeden z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Pole Mokotowskie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ławeczka – polski film fabularny (komedia romantyczna) z 2004 roku w reż. Macieja Żaka. Zdjęcia były kręcone w Szczecinie na Wałach Chrobrego.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Tele 5 (inaczej: Piątka) – polska ogólnotematyczna stacja telewizyjna. Dociera do ok. 21 milionów potencjalnych widzów. Stacja nadaje FTA, dostępna jest w ofercie wszystkich platform cyfrowych oraz w większości sieci kablowych.
  III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku – liceum ogólnokształcące w Gdańsku-Wrzeszczu, popularnie zwane "Topolówką" (od nazwy ulicy, przy której się znajduje oraz topoli rosnących przy szkole), jedno z najbardziej znanych trójmiejskich liceów. Jedyne w Gdańsku realizujące program matury międzynarodowej. W 2005 r. uznana przez Newsweek Polska za najlepsze liceum ogólnokształcące w Polsce. Dyrektorem szkoły jest obecnie Bożena Ordak.
  Monte Carlo (fr. Monte-Carlo, moneg. Monte-Carlu) – dzielnica Monako, znana m.in. z kasyn i plaży. Zamieszkuje ją ok. 20 tys. osób. Położona jest na stoku górskim, nad Morzem Liguryjskim (część Morza Śródziemnego). Znajdują się tam: uzdrowisko i kąpielisko morskie, ogród botaniczny, narodowe muzeum sztuk pięknych (Musée national des beaux-arts), pochodzące z lat 1878-1879 kasyno zaprojektowane przez Charlesa Garniera oraz inne budynki eklektyczne z drugiej połowy XIX wieku.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.