• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aneta Jadowska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Przedbórz – miasto w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, położone na Wyżynie Przedborskiej nad rzeką Pilicą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Przedbórz.14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.

  Aneta Jadowska (ur. 14 sierpnia 1981 w Radomsku) – polska pisarka fantasy, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stworzyła postać Dory Wilk – toruńskiej wiedźmy-policjantki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Aneta Jadowska urodziła się w Radomsku, a wychowała się w Przedborzu. Obecnie związana jest z Toruniem, w którym mieszka od 2000 roku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobyła stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

  Złodziej Dusz – pierwszy tom cyklu Heksalogia o Wiedźmie, autorstwa Anety Jadowskiej. Książka została po raz pierwszy wydana w 2012 roku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Jest powieścią z gatunku urban fantasy i łączy w sobie elementy kryminału. Jej akcja powiązana jest z innymi seriami tej autorki, w tym z Cyklem o Nikicie. Nowości: Dziennik Toruński – dziennik wydawany w Toruniu przez spółkę Express Media. Posiada codzienną mutację regionalną dla Grudziądza, piątkowe wydanie magazynowe "Nowości Magazyn Włocławek" i bezpłatny tygodnik "Nowości Włocławek" dla Włocławka i byłego województwa włocławskiego oraz cotygodniowe dodatki informacyjne dla innych mniejszych miast objętych zasięgiem gazety. Redaktorem naczelnym gazety jest Artur Szczepański. Jest to największy dziennik toruński.

  Pisarka fantasy, autorka heksalogii o toruńskiej wiedźmie-policjantce Dorze Wilk. Autorka uważa, że debiutowała trzykrotnie: opowiadaniem Dziwny jest ten świat w „Gazecie Radomszczańskiej” (1999), opowiadaniem Kalejdoskop na łamach miesięcznika „Science Fiction” (2004) oraz powieścią Złodziej dusz (2012). Członkini grupy literackiej Harda Horda.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Wydawnictwo Sine Qua Non (SQN) – polskie wydawnictwo literackie, założone w 2010 roku przez Łukasza Kuśnierza, Michała Rędziaka oraz Przemysła Romańskiego w Krakowie. Wszyscy trzej panowie wcześniej pracowali w branży IT, ale „ostatecznie postawili na pasję sportowo-literacką”. Ich książki fantastyczne wydawane są pod szyldem SQN Imaginatio.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fabryka Słów sp. z o.o. – polskie wydawnictwo literackie, wydające głównie książki fantastyczne oraz zbiory felietonów politycznych.
  Medal „Thorunium” – specjalna nagroda przyznawana przez prezydenta miasta Torunia w uhonorowaniu zasług dla miasta. Odznaczenie to, przyznawane z inicjatywy własnej prezydenta, może zostać wręczone firmom, organizacjom i stowarzyszeniom lub osobom fizycznym. Nierzadko medal jest wręczany w uznaniu wieloletnich zasług w ramach obchodzonych jubileuszy lub rocznic powstania firmy.
  „Science Fiction” – polski miesięcznik literacki w całości poświęcony tematyce fantastycznej, założony w 2001 roku przez jego pierwszego redaktora naczelnego, Roberta J. Szmidta, a ukazujący się do 2012 roku. Nastawiony był przede wszystkim na publikację polskich opowiadań.
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.