• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej z Phú Yên

  Przeczytaj także...
  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Andrzej z Phú Yên (ur. w 1625 lub 1626 zm. 26 lipca 1644) – męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Pochodził z prowincji z Phú Yên w Wietnamie. W 1641, roku razem z matką, przyjął chrzest; potem został katechetą. W 1644 roku, na polecenie króla, władze rozpoczęły prześladowania katolików. Aresztowano go razem z innymi katechistami. W więzieniu był torturowany – wówczas doprowadzono go przed oblicze gubernatora, który próbował go zmusić do wyrzeczenia się wiary, jednak odmówił. W czasie publicznego procesu, 26 lipca 1644 roku, skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano w tym samym dniu.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.

  Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 5 marca 2000 roku.

  Bibliografia[]

 • Our Sunday Visitor's encyclopedia of saints,By Matthew Bunson, Margaret Bunson, Stephen Bunson, str. 91
 • WYD02 Saints: Blessed Andrew of Phu Yen – Protomartyr of Vietnam, Salt and Light Catholic Media Foundation • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.