• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Zeńczewski

  Przeczytaj także...
  Zipera – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy członków formacji ZIP Skład - raperów Pona, Korasa oraz Fu. Zespół zadebiutował wydaną w 2000 roku płytą zatytułowaną O.N.F.R.. Kolejne nagrania tria znalazły się na drugim i ostatnim albumie pt. Druga strona medalu, który został wydany w 2004 roku. Z płyty pochodzi jeden z przebojów radiowych Zipery pt. "Do roboty", zarejestrowany z gościnnym udziałem Muńka Staszczyka, wokalisty znanego z występów w zespole T.Love.Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.

  Andrzej Zeńczewski (ur. 28 września 1963) – gitarzysta, wokalista, producent muzyczny, współlider zespołów Daab i Szwagierkolaska.

  Szwagierkolaska – polski zespół muzyczny założony przez Muńka Staszczyka i Andrzeja Zeńczewskiego w 1995 roku. Największe przeboje grupy to: U cioci na imieninach i Komu dzwonią. Za album Luksus zespół otrzymał Fryderyka 1995 w kategorii Album roku – muzyka tradycji i źródeł. Zespół często czerpie inspiracje z piosenek Stanisława Grzesiuka.Fu, właściwie Łukasz Gaweł (ur. 31 stycznia 1980 w Warszawie), znany również jako Fusznik – polski raper i producent muzyczny, przedstawiciel nurtu ulicznego rapu. Łukasz Gaweł działalność artystyczną podjął w drugiej połowie lat 90. XX w. Początkowo związał się z kolektywem ZIP Skład wraz, z którym zrealizował album pt. Chleb powszedni (1999). W międzyczasie wraz z Korasem, również członkiem ZIP Składu utworzył duet pod nazwą Ko1fu, który, jednakże nie zarejestrował żadnego wydawnictwa. Jednym przejawem działalności formacji były nieliczne występy gościnne, w tym na płytach Molesty Ewenement i DJ-a 600V. W 1999 roku Fusznik wraz z Ponem i ponownie Korasem utworzył projekt Zipera. Efektem współpracy raperów były dwa albumy: wydany w 2000 roku O.N.F.R. i Druga strona medalu z 2004 roku.

  Był współzałożycielem Daabu w 1983. Od 1984 do 1989 roku grał w zespole T.Love Alternative. W latach 80. prowadził zespół Niepodległość Trójkątów, w którym grał z nim m.in. Kuba Sienkiewicz. W roku 1995 razem z Muńkiem Staszczykiem założył grupę Szwagierkolaska. W tym samym roku wziął udział w koncercie „List do R. na 12 głosów” w hołdzie Ryszardowi Riedlowi z Dżemu w katowickim Spodku, gdzie zaśpiewał „Dzień, w którym pękło niebo” i „Naiwne pytania”. Utwory te uwiecznione zostały na albumie „List do R. na 12 głosów”. Obecnie nadal jest liderem grupy Daab, pojawia się również okazyjnie na koncertach T.Love.

  De Facto – szósty studyjny album polskiego rapera Fu. Wydawnictwo ukazało się 13 czerwca 2011 roku nakładem wytwórni Prosto w dystrybucji Fonografiki. Produkcji nagrań podjęli się Urban Beats, Kamilson, SebassBeats, Zbylu, Jerzy Gaweł oraz Siwers. Z kolei wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Pyskaty, Chada, Brahu, Hades, Pono, Andrzej Zeńczewski i Bas Tajpan. Płyta nie znalazła się w zestawieniu OLiS, a także żadna z promujących ją piosenek nie zyskała statusu przeboju.Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni frontman zespołu Dżem. Grał także na harmonijce ustnej.

  Wybrana dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Szwagierkolaska, w sekcji Dyskografia.
 • ZiperaDruga strona medalu (2004, gościnnie)
 • FuDe Facto (2011, gościnnie)
 • Przypisy

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 114. ISBN 83-7129-570-7
  2. Zipera – Druga Strona Medalu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-28].
  3. Fu – De Facto (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-28].
  Daab – polski zespół muzyczny grający muzykę reggae, który powstał pod koniec 1982 roku. Występował pod hasłem „Daab – muzyka serc”. Nazwa formacji to pierwsze litery imion jej założycieli, z drobną zmianą, gdzie „P” zamienione zostało na „B”.Dzień, w którym pękło niebo – niespełna 45-minutowy debiutancki album live polskiej grupy Dżem z 1985 roku. Tematami siedmiu blues-rockowych utworów na płycie są problemy egzystencjalne ich bohatera, jego problemy z kobietami i narkotykami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dżem – polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa założony w 1973 roku przez braci Adama i Benona Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.
  Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice. Hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej, i pod którą to nazwą działała do 1997.
  Jakub Sienkiewicz, (ur. 24 listopada 1961 r. w Warszawie) – muzyk, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach 80. Z wykształcenia lekarz neurolog, od 1995 roku posiadający stopień doktora nauk medycznych, pracujący w swoim zawodzie.
  Druga strona medalu – drugi i ostatni album studyjny polskiej grupy muzycznej Zipera. Wydawnictwo ukazało się 14 lutego 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Prosto. Płytę poprzedził wydany 6 grudnia 2003 roku singel pt. Bez ciśnień. Piosenka dotarł m.in. do 30. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.