• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Trzebski

  Przeczytaj także...
  Krzysztof Zanussi (ur. 17 czerwca 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Fizjologia (gr. φυσιολογία, od φύσις - natura + λόγος - nauka) – nauka o mechanizmach rządzących przebiegiem czynności życiowych organizmów.
  Grób Andrzeja Trzebskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

  Andrzej Trzebski (ur. 2 lutego 1928 w Warszawie, zm. 5 lipca 2017) – polski fizjolog i neurofizjolog, profesor nauk medycznych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1952 ukończył studia w Akademii Medycznej w Warszawie. Został nauczycielem akademickim tej uczelni. W 1971 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk medycznych. Od 1981 był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, od 1983 Polskiej Akademii Nauk, a od 1990 także Polskiej Akademii Umiejętności. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Autor prac dotyczących neuroregulacji układu krążenia i oddychania, czynności autonomicznego układu nerwowego i mechanizmów nadciśnienia tętniczego. Zidentyfikował neurony mózgu pobudzane przez chemoreceptory tętnicze wrażliwe na tlen i neurony mózgu pobudzone przez baroreceptory wrażliwe na ciśnienie tętnicze.

  Neurofizjologia, fizjologia układu nerwowego - dział biologii, zajmujący się funkcjonowaniem układu nerwowego. Jest ściśle powiązana z neuropsychologią, neurologią, psychiatrią, etologią i innymi naukami behawioralnymi. Wchodzi w skład neurobiologii.Ciśnienie tętnicze (ang. blood pressure – BP) – ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, przy czym rozumie się pod tą nazwą ciśnienie w największych tętnicach, np. w tętnicy w ramieniu. Jest ono wyższe niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył.

  Był konsultantem naukowym filmu Iluminacja Krzysztofa Zanussiego z 1973 roku.

  Został wyróżniony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1971), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1998).

  Jest pochowany na Cmentarzu wojskowym na Powązkach, (Kwatera D, rząd B1, grób 37)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. TRZEBSKI, Andrzej (pol.). Polska Akademia Nauk. [dostęp 2011-05-31].
  2. Zmarł prof. Andrzej Trzebski [dostęp 2017-07-07] (pol.).
  3. Prof. Andrzej Trzebski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-07-08].
  4. Wielka encyklopedia PWN. Jan Wojnowski (redaktor naczelny). T. 28. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 77. ISBN 83-01-14116-6.
  5. Doktorzy honoris causa (pol.). Uniwersytet Jagielloński. [dostęp 2016-01-22].
  6. Iluminacja (pol.). FilmPolski.pl. [dostęp 2012-10-28].
  7. Miejsce pochówku. [dostęp 2018-09-06].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wybitni uczeni we wspomnieniach. Andrzej Trzebski. Warszawa: Biuro Upowszechniania i Promocji Nauki PAN, 2018. ISBN 978-83-63305-58-1.
 • Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Oddychanie (łac. respiratio – oddychanie) – procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Iluminacja – polski fabularno-dokumentalny esej filmowy z 1973 roku w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, nakręcony na podstawie autorskiego scenariusza. Bohaterem Iluminacji jest intelektualista Franciszek Retman (Stanisław Latałło), który poszukuje prawdy o życiu i śmierci – najpierw w nauce, następnie zaś w religii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wielka encyklopedia PWN – polska encyklopedia powszechna wydana w latach 2001–2005 w Warszawie przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
  Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.
  Tytuł naukowy (tytuł naukowy profesora) – nadawany przez Prezydenta RP osobie, która uzyskała już stopień naukowy doktora habilitowanego przez to jest samodzielnym pracownikiem nauki, ma osiągnięcia naukowe lub artystyczne znacznie przekraczające wymagania stawiane w przewodzie habilitacyjnym oraz posiada poważne osiągnięcia dydaktyczne, w tym w kształceniu kadry naukowej. Wyjątkowo może być nadany osobie ze stopniem doktora, o wybitnych osiągnięciach naukowych lub artystycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.833 sek.