• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Tadeusz Kijowski  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Komitet Obrony Robotników – polska organizacja opozycyjna działająca od września 1976 do września 1977, sprzeciwiająca się polityce władz PRL, niosąca pomoc osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca 1976, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie. Po częściowym spełnieniu jej postulatów przez władze PRL przekształciła się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR.Teatrologia – nauka o teatrze, zapoczątkowana na początku XX wieku przez niemieckiego badacza Maxa Hermanna, jako osobna dziedzina studiów powstała pod wpływem zmian w teatrze, związanych z Wielką Reformą Teatru i haseł wzywających do „reteatralizacji” teatru. Działania te potrzebowały wsparcia teoretycznego w procesie odnawiania i ponownego definiowania sztuki teatralnej, wzmacniania autonomii teatru od innych dziedzin sztuki.
  Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016)

  Andrzej Tadeusz Kijowski (ur. 15 lipca 1954 w Krakowie) – polski pisarz, publicysta, redaktor, dziennikarz. Krytyk literacki i teatralny. Samorządowiec. Producent wykonawczy, realizator i prezenter telewizyjny. Menedżer kultury, teatrolog, kulturoznawca oraz nauczyciel akademicki.

  Producent wykonawczy (ang. executive producer) – osoba, która z ramienia wytwórni filmowej bądź muzycznej ma generalny nadzór nad powstawaniem dzieła, ale zasadniczo nie uczestniczy w procesie jego realizacji. Producent wykonawczy ma kontrolę nad stanem zaawansowania produkcji filmu czy albumu, budżetem i bieżącymi kosztami, ale konkretne decyzje realizacyjne znajdują się w gestii producenta filmu lub producenta muzycznego, który jest najczęściej głównym inwestorem projektu..Osoba zajmująca się zespołem działań twórczych i techniczno-organizacyjnych mających na celu powstanie przekazu audiowizualnego. Realizator może sam być twórcą lub jedynie wykonawcą odpowiadającym za wykonanie projektu programu telewizyjnego. Uczestniczy w pracach nad scenariuszem, scenopisem, odpowiada za kosztorys, wybór miejsc i czas realizacji. Konsultuje projekty i wykonanie scenografii. Praca realizatora programów ma zarazem charakter organizacyjny jak i koncepcyjny. Realizator współpracuje z autorami programu, reżyserem, scenografem, kompozytorem lub oprawą muzyczną, kierownikiem produkcji i ekipą techniczną. Gdy w powstawaniu programu nie uczestniczy reżyser, realizator przejmuje częściowo także i jego zadania. Realizator programów telewizyjnych może być pracownikiem etatowym telewizji ale często prowadzi własną działalność gospodarczą. Bywa zatrudniany przez producentów wykonawczych.

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  Absolwent Liceum Batorego (1973) i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (1976). Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych uzyskał w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w 1980.

  Konkurs Teatrów Ogródkowych – ogólnopolski konkurs organizowany od roku 1992 do 2006 latem w Warszawie dla teatrów prywatnych i państwowych z kraju i z zagranicy. Tradycyjnie rozgrywał się o nagrodę Burmistrza Dzielnicy Warszawa – Śródmieście. W latach 2004-2006 fundatorem nagrody stał się Prezydent Warszawy Lech Kaczyński i jego następcy.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Działalność społeczna[ | edytuj kod]

  W latach 1964–1973 harcerz, a następnie instruktor, przewodnik zuchów w Hufcu Warszawa Śródmieście ZHP.

  W latach 1976–1989 uczestnik opozycji demokratycznej: współpracownik KOR-u, KSS „KOR” i NOW-ej oraz (pod pseudonimem Tadeusz Żeglikowski) paryskiego „Kontaktu”.

  W latach 1990–1994 radny odrodzonego samorządu i wicemarszałek Sejmiku Warszawskiego.

  Samorząd – niezależne od nadrzędnej władzy decydowanie o własnych sprawach, wykonywanie funkcji uzupełniających w stosunku władz np. szkoły, zakładu produkcyjnego, władz państwowych.Stowarzyszenie Wolnego Słowa – stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie, grupujące artystów, dziennikarzy, drukarzy, kolporterów i podziemnych wydawców zaangażowanych w działalność niezależną w latach 1976–1989 oraz osoby zainteresowane problematyką wolności słowa. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało w jesienią 2006, działalność podjęło już wiosną 2003.

  W roku 2010 został członkiem „Warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich”.

  Jest autorem tekstu pieśni „Najważniejsza jest Polska” i „Zgoda na Polskę”, wykonywanych przez Andrzeja Rosiewicza.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).
  Instytut Literatury – polska, narodowa instytucja kultury powołana na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Instytutu Literatury (Dz. Urz. MKiDN poz. 12). Instytut został wpisany do rejestru instytucji kultury oraz ma osobowość prawną.
  Andrzej Rosiewicz (ur. 1 czerwca 1944 w Warszawie) – polski piosenkarz estradowy, kompozytor, satyryk, gitarzysta i choreograf.
  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.
  Mianem "menedżerów kultury" określa się osoby, które pełnią stanowiska kierownicze w instytucjach kultury. Menedżerów kultury kształci się w szczególności na studiach z zakresu zarządzania kulturą.
  Andrzej Kijowski (ur. 29 listopada 1928 w Krakowie, zm. 29 czerwca 1985 w Warszawie) – polski krytyk literacki, eseista, prozaik i scenarzysta. Mąż Kazimiery Kijowskiej i ojciec Andrzeja Tadeusza Kijowskiego. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czołowy przedstawiciel tzw. krakowskiej szkoły krytyki literackiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.87 sek.