• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Saramonowicz

  Przeczytaj także...
  Testosteron – polska komedia z 2007 roku w reżyserii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza. Film powstał na podstawie sztuki teatralnej o tym samym tytule.Ciało − polska czarna komedia z 2003 roku w reżyserii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza. Premiera tego filmu w Polsce miała miejsce 22 sierpnia 2003 r.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Andrzej Saramonowicz (ur. 23 lutego 1965 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser, producent, dziennikarz oraz dramaturg.

  Twórca popularnych komedii: Testosteron (filmowa wersja spektaklu), Lejdis i Idealny facet dla mojej dziewczyny obejrzało w sumie 4,6 miliona osób.

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Idealny facet dla mojej dziewczyny – polski film komediowy z 2009 roku w reżyserii Tomasza Koneckiego, na podstawie scenariusza Andrzeja Saramonowicza. W głównych rolach wystąpili Marcin Dorociński i Magdalena Boczarska. Zdjęcia powstały w Warszawie i Częstochowie w okresie od 5 sierpnia do 4 października 2008.

  Biografia[]

  Student historii na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2003). Pracował jako redaktor, dziennikarz i recenzent filmowy w "Gazecie Wyborczej", "Przekroju” i "VIVIE!" oraz jako redaktor w Telewizji Polskiej. Autor sztuki teatralnej "Testosteron" (m.in. 8 lat w repertuarze Teatru Montownia) – granej do dzisiaj na wielu scenach w Polsce i za granicą. "Testosteron" miał swoje premiery na deskach teatrów na Słowacji, w Bułgarii, Czechach, Estonii i Turcji. Stambulska inscenizacja tego spektaklu uznana została za komediowe wydarzenie tureckiego sezonu teatralnego.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Karierę filmową rozpoczął od komedii Pół serio, którą stworzył z napisanych wcześniej scenek do programu kulturalnego pod tym samym tytułem. "Pół serio", zrealizowane przez trójkę przyjaciół: scenarzystę Andrzeja Saramonowicza, reżysera Tomasza Koneckiego i autora zdjęć Tomasza Madejskiego, było objawieniem XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2000). Jedna z nagród przyznanych temu filmowi – Nagroda Specjalna Jury za Scenariusz – trafiła w ręce Andrzeja Saramonowicza.

  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.Tango z aniołem – polski serial emitowany od 31 sierpnia 2005 roku do stycznia 2006 roku w telewizji Polsat. Mimo nagranych 40 odcinków (z planowanych 54), wyemitowano tylko 25. Emisję serialu zakończono w najbardziej kulminacyjnym momencie. Serial opowiada historię siedmiu kobiet, których najbliżsi mężczyźni zginęli w tajemniczym wybuchu w centrum handlowym we Wrocławiu. Początkowo załamane, zaczynają się nawzajem wspierać i podejmują prywatne śledztwo w celu odkrycia kulis śmierci mężczyzn. Dochodzą do wniosku, że eksplozja i ofiary nie były przypadkowe...

  Kolejnym etapem był nowatorski konstrukcyjnie film Ciało, do którego napisał scenariusz i który współreżyserował. Tytuł ten został uznany w plebiscycie Złote Kaczki, organizowanym przez miesięcznik Film, za najlepszą polską produkcję 2003 roku.

  Komedia "Testosteron" (adaptacja teatralna przeboju jego autorstwa) zdobyła Bursztynowe Lwy za największy sukces frekwencyjny (1,4 mln widzów) na XXXII FPFF Gdynia 2007. Jednocześnie był to pierwszy film wyprodukowany przez firmę Van Worden, której Andrzej Saramonowicz był jednym z założycieli.

  Jak się pozbyć cellulitu − polski film komediowy z 2010 roku w reżyserii Andrzeja Saramonowicza. Premiera filmu miała miejsce 4 lutego 2011 roku.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Andrzej Saramonowicz jako scenarzysta i producent jest także autorem sukcesu filmu "Lejdis", jednej z najbardziej popularnych polskich komedii wyprodukowanych po 1989 roku (2,5 mln widzów).

  Kolejną produkcją był "Idealny facet dla mojej dziewczyny" (scenarzysta, producent). Film obejrzało blisko 700 tys. widzów.

  Podpisana w 2009 roku przez Andrzeja Saramonowicza i jego firmę San Graal Sp. z o.o. wieloletnia umowa z Warner Bros., dotycząca współpracy przy produkcji i dystrybucji filmów, otworzyła nowy rozdział w jego artystycznej i biznesowej karierze. Pierwszym efektem tej współpracy była komedia Jak się pozbyć cellulitu, która trafiła do kin 4 lutego 2011.

  13. posterunek – polski sitcom w reżyserii Macieja Ślesickiego. Pierwsza seria serialu powstawała w latach 1997-1998, druga, emitowana jako 13 posterunek 2, w roku 2000. Serial ten wyprodukowany i emitowany był w Canal+. Pierwsza seria powstała przy współpracy telewizji Polsat, drugą Canal+ wyprodukował we własnym zakresie. Pierwszą serię nadawał Polsat, druga zaś trafiła do TVN. W roku 2007 odcinki pierwszej serii zostały wydane przez firmę Mayfly jako pakiet 5 DVD. W 2013 roku 2. serię emituje TV Puls i Puls 2.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Filmografia[]

  reżyser[]

 • Ciało (2003)
 • Testosteron (2007)
 • Jak się pozbyć cellulitu (2011)
 • scenarzysta[]

 • Rodziców nie ma w domu (1997-1998)
 • 13 posterunek (1998)
 • Pół serio (2000)
 • Ciało (2003)
 • Tango z aniołem (2005-2006)
 • Testosteron (2007)
 • Lejdis (2007)
 • Idealny facet dla mojej dziewczyny (2009)
 • Jak się pozbyć cellulitu (2011)
 • aktor[]

 • Opowieści weekendowe (1997) jako dziennikarz
 • Ciało (2003) jako aresztowany przed komisariatem
 • Idealny facet dla mojej dziewczyny (2009) jako mężczyzna na castingu do filmu oraz krytyk teatralny
 • producent filmowy[]

 • Lejdis (2007)
 • Idealny facet dla mojej dziewczyny (2009)
 • Jak się pozbyć cellulitu (2011)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Andrzej Saramonowicz w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Andrzej Saramonowicz w bazie filmweb.pl
 • Andrzej Saramonowicz w bazie filmpolski.pl
 • Andrzej Saramonowicz w bazie stopklatka.pl
 • Oficjalna strona internetowa San Graal Sp. z o.o.
 • Lejdis – film produkcji polskiej zrealizowany przez Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza i reklamowany jako "damska odpowiedź" na ich wcześniejszy film Testosteron. Oglądanie filmu dozwolone od 16 lat (wg KRRiT)Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rodziców nie ma w domu - polski, komediowy serial telewizyjny emitowany w latach 1997-1998. Reżyserem był Wojciech Adamczyk. Po raz pierwszy został wyemitowany 5 października 1997 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.