• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Samulowski - malarz

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.
  Zbigniew Pronaszko (ur. 27 maja 1885 w Derebczynie k. Jampola na Podolu, zm. 8 lutego 1958 w Krakowie ) – polski malarz, rzeźbiarz, scenograf, współtwórca teatru awangardowego Cricot.

  Andrzej Samulowski (ur. 14 marca 1924 w Toruniu, zm. 25 maja 2002 w Olsztynie) – malarz, wnuk Andrzeja Samulowskiego, działacza warmińskiego z Gietrzwałdu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Toruniu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość, ale na wszystkie wakacje przyjeżdżał do dziadków do Gietrzwałdu. W czasie II wojny światowej trafił do Włoch, gdzie w maju 1945 zgłosił się do II Korpusu generała Andersa; z II Korpusem trafił do Anglii.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Jesienią 1947 wrócił do Torunia. Od 1949 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u Wacława Taranczewskiego, Adama Marczyńskiego i Czesława Rzepińskiego. Dyplom uzyskał w 1955 w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki. Po studiach powrócił do Gietrzwałdu, a po roku, w 1956, osiadł w Olsztynie, gdzie rozpoczął pracę artystyczną.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Andrzej Samulowski (ur. 2 kwietnia 1840 w Sząbruku, zm. 10 kwietnia 1928 w Gietrzwałdzie) – poeta ludowy, działacz oświatowy i społeczny, nauczyciel, Warmiak, żył i pracował w Gietrzwałdzie, gdzie założył w 1878 r. pierwszą polską księgarnię na Warmii. Budynek ten zachował się do dzisiaj.

  Andrzej Samulowski miał ponad 20 wystaw indywidualnych, brał udział w wystawach ogólnopolskich, m.in. w Warszawie, Szczecinie i Katowicach. Wystawiał za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Anglii, Francji, na Węgrzech oraz w Kaliningradzie. Uprawiał malarstwo, głównie pejzaże, grafikę i rzeźbę.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Był animatorem życia artystycznego, organizatorem plenerów malarskich, spotkań i sympozjów. 25 maja 2002 roku w Gietrzwałdzie, w przeddzień niespodziewanej śmierci, miał wernisaż pejzaży Warmii.

  Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  Andrzej Samulowski jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zmarł Andrzej Samulowski. olsztyn.wyborcza.pl, 26 maja 2002. [dostęp 2020-04-29].
  2. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Andrzeja Samulowskiego w Gietrzwałdzie. oficjalna strona [dostęp 2020-04-29]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Samulowski – Leksykon Kultury Warmii i Mazur
 • Gietrzwałd (niem. Dietrichswalde) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy Gietrzwałd przy drodze krajowej nr 16 Olsztyn - Ostróda, 20 km na południowy zachód od Olsztyna.Warmia (niem. Ermland, warm. Warńija, mazur. Warmzia, łac. Varmia, staropruskie Wormjan) – kraina historyczna w obecnym województwie warmińsko-mazurskim. Nazwę wzięła od pruskiego plemienia Warmów. Barwy historyczne Warmii to czerwień i biel. Powierzchnia Warmii wynosi 4249 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Wacław Taranczewski (ur. 4 marca 1903 r. w Czarnkowie, zm. 11 lutego 1987 w Krakowie) – polski malarz reprezentujący nurt dwudziestowiecznego koloryzmu.
  Czesław Rzepiński (ur. 8 lutego 1905 w Strusowie koło Trembowli, zm. 6 grudnia 1995 w Krakowie) - polski malarz, pedagoog, przedstawiciel koloryzmu.
  Adam Marczyński (ur. 24 grudnia 1908 w Krakowie, zm. 13 stycznia 1985 w Krakowie) - polski malarz i grafik. Od 1950 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Władysław Albert Anders (ur. 11 sierpnia 1892 w Błoniu, zm. 12 maja 1970 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944–1945, następca Prezydenta RP w latach 1950-1954.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.61 sek.