• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Rudy

  Przeczytaj także...
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.Śląsk Wrocław – polski klub piłkarski z siedzibą we Wrocławiu. Dwukrotny mistrz Polski (1977, 2012), trzykrotny wicemistrz Polski (1978, 1982, 2011), dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1976, 1987), dwukrotny zdobywca Superpucharu Polski 1987 i 2012, oraz zdobywca Pucharu Ekstraklasy 2009. W tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 9 miejsce.
  Ścinawa (niem. Steinau an der Oder) – miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w woj. dolnośląskim, w powiecie lubińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ścinawa.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Andrzej Rudy (ur. 15 października 1965 w Ścinawie) – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika.

  Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn (także Puchar kraju, oficjalny skrót PP) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku 2 maja przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz awansuje do finału Superpucharu Ekstraklasy. Mecze finałowe turnieju są rozgrywane na 58 tysięcznym Stadionie Narodowym. PP to najbardziej prestiżowe i masowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych kiedykolwiek w Polsce – z racji liczby uczestniczących w nim drużyn – potocznie nazywane „Pucharem tysiąca drużyn”.National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Karierę zaczynał w Odrze Ścinawa po czym w wieku 15 lat przeszedł do Śląska Wrocław. W ekstraklasie zadebiutował 12 października 1983. Ze Śląskiem zdobył Puchar Polski. Po sezonie 1987/88 został kupiony przez GKS Katowice. Potem grał w niemieckich klubach m.in. w FC Köln. Następnie kontynuował karierę m.in. w Ajaksie, z którym zdobył dwa razy Puchar Holandii i raz mistrzostwo.

  Amsterdamsche Football Club Ajax NV (częściej nazywany Ajax Amsterdam lub Ajax, oficjalny skrót AFC Ajax) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w Amsterdamie, założony 18 marca 1900 roku, jako spadkobierca i kontynuator tradycji Unionu Amsterdam (działającego, między 1883 i 1896).15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji zadebiutował 12 listopada 1986 w wygranym przez Polskę meczu towarzyskim z Irlandią. Zdobywca brązowego medalu na 4. Mistrzostwach Europy U 18 w ZSRR w 1984. W nocy z 10 na 11 listopada 1988 uciekł z hotelu położonego na przedmieściach Mediolanu, w którym zatrzymała się reprezentacja ligi polskiej przed meczem zaplanowanym na 12 listopada z reprezentacją ligi włoskiej. Następnie przedostał się do RFN, gdzie kontynuował karierę. W pierwszej reprezentacji Polski rozegrał 16 meczów, w których zdobył 3 bramki.

  Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.Sportfreunde Siegen - niemiecki klub piłkarski, grający obecnie w NRW-Lidze (odpowiednik piątej ligi), mający siedzibę w mieście Siegen, leżącym w Nadrenii Północnej-Westfalii. W klubie grali Daniel Bogusz i Mirosław Spiżak, a trenerem był Andrzej Rudy.

  Kariera trenerska[ | edytuj kod]

  W latach 2010–2011 był trenerem klubu Sportfreunde Siegen.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mariusz Wiśniewski: Andrzej Rudy: Ucieczka za głosem serca. gazetawroclawska.pl, 21 marca 2010. [dostęp 9 stycznia 2018].
  2. Profil Andrzeja Rudego – reprezentanta Polski. hppn.pl. [dostęp 9 stycznia 2018].
  3. Andrzej Rudy nowym trenerem w Siegen (pol.). [dostęp 2017-05-10].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Rudy w bazie 90minut.pl (pol.)
 • Andrzej Rudy w bazie National Football Teams (ang.)
 • Andrzej Rudy w bazie Transfermarkt (pol.) (piłkarz)
 • Andrzej Rudy w bazie Transfermarkt (pol.) (trener)
 • Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).
  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Europy U-19 w piłce nożnej – są corocznymi rozgrywkami, w których uczestniczą reprezentacje do lat 19 należące do UEFA. Po raz pierwszy turniej został rozegrany w 1948 roku. Na początku był organizowany przez FIFA jako turniej juniorski, dopiero przejęty przez UEFA w 1955. W 1980 zmienił nazwę na Mistrzostwa Europy U-18 i wiek piłkarzy ograniczył się 18 latami do 2001 roku, kiedy wiek piłkarzy był podniesiony do 19 lat.
  90minut.pl – polski internetowy portal piłkarski uruchomiony 1 stycznia 2003 roku. Od listopada 2002 jest oficjalnym oddziałem RSSSF w Polsce.
  GKS GieKSa Katowice S.A. – polski klub sportowy, przedsiębiorstwo z Katowic. Uczestnik I ligi piłki nożnej, drużyna rezerwowa – GKS II Katowice gra w IV lidze (grupa śląska 2)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.