• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Puczyński

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
  Exodus - polska grupa artrockowa, zał. w 1976 w Warszawie wykonująca rock symfoniczny, utworzona z kwartetu braci Andrzeja i Wojciecha Puczyńskich (grający wcześniej w zespole Źródło). Oprócz nich w pierwszym składzie zespołu znaleźli się Paweł Birula, Zbigniew Fyk oraz Władysław Komendarek.

  Andrzej Puczyński (ur. 29 października 1947) – gitarzysta rockowy, kompozytor i producent muzyczny.

  Życiorys[]

  Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej (1972-73).

  Jest współzałożycielem grup Exodus i Mad Max.

  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.Marta Wiśniewska z domu Mandrykiewicz, znana jako Mandaryna (ur. 12 marca 1978 w Łodzi) – polska tancerka, choreograf, wokalistka muzyki dance i aktorka.

  Jest dyrektorem generalnym Universal Music Poland i prezesem zarządu ZPAV. Członek Rady Polskiej Fundacji Muzycznej. Brat gitarzysty Wojciecha Puczyńskiego.

  W 1994 był nominowany do Fryderyków w kategorii Nagroda specjalna za całokształt dokonań organizacyjnych i impresaryjnych do roku 1994. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.

  Życie prywatne[]

  W 2003 został ojcem chrzestnym Xaviera Wiśniewskiego, syna Michała Wiśniewskiego oraz Marty Wiśniewskiej. Chrzest odbył się w Laponii, na północy Szwecji.

  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

  Filmografia[]

 • Historia polskiego rocka (2008, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota)
 • Przypisy

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, str. 153. ISBN 83-7129-570-7
  2. Polska Fundacja Społeczna: Zespół (pol.). polskafundacjamuzyczna.blogspot.com. [dostęp 2013-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)].
  3. Nominowani i laureaci 1994 (pol.). W: Nagroda muzyczna Fryderyk [on-line]. ZPAV. [dostęp 2010-11-17].
  4. Rady Akademii Fonograficznej w kadencji 2011-2012 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-01-29].

  Bibliografia[]

 • Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński, Encyklopedia polskiego rocka, Warszawa 1997. ISBN 83-7129-570-7
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Universal Music Poland (Universal Music Polska Sp. z o.o.) - polska wytwórnia muzyczna, oddział Universal Music Group. Powstała w 1989 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Historia polskiego rocka – sześciodocinkowy serial stworzony przez Discovery Historia. Ten cykl filmów dokumentalnych przedstawia dzieje muzyki rockowej w Polsce od 1959 roku do czasów współczesnych.
  Michał Wiśniewski (ur. 9 września 1972 w Łodzi) – polski wokalista, autor tekstów, lider grup: Ich Troje, Troje, Red Head oraz projektów Spooko i Renia Pączkowska. Założyciel Polskiego Związku Pokera. Pasjonat lotnictwa i rajdów samochodowych.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.