• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Puławski

  Przeczytaj także...
  Jerzy Szymonek (ur. 15 kwietnia 1938, zm. 25 września 1992) – polski działacz i statystyk sportowy oraz sędzia lekkoatletyczny.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Andrzej Władysław Puławski (ur. 17 marca 1940 we Włochach) – polski lekkoatleta, który specjalizował się w trójskoku.

  W seniorskiej reprezentacji zadebiutował w 1962 roku zajmując czwarte miejsce w meczu przeciwko Grecji w Sosnowcu. Reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1966 – z wynikiem 15,55 odpadł w eliminacjach. Dziesięć razy bronił barw narodowych w meczach międzypaństwowych odnosząc w nich jedno zwycięstwo indywidualne (w 1964 przeciwko Finlandii w Poznaniu).

  VIII Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 30 sierpnia-4 września 1966 w Budapeszcie na Népstadionie.Mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne rozgrywane w sezonie letnim począwszy od 1920 roku.

  Czterokrotnie stawał na podium lekkoatletycznych mistrzostw Polski seniorów zdobywając jeden złoty (Zielona Góra 1968) oraz trzy brązowe medale (Szczecin 1965, Poznań 1966, Chorzów 1967). Oprócz tych osiągnięć jeszcze cztery raz wystąpił w finale mistrzostw kraju.

  Rekord życiowy: 16,16 (26 czerwca 1966, Warszawa).

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).42. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane były w Szczecinie na Stadionie Pogoni między 13 a 15 sierpnia 1965.

  Był zawodnikiem warszawskich klubów: Zrywu i Gwardii.

  Bibliografia[]

 • Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia Finałów Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6.
 • Jerzy Szymonek, Janusz Rozum: Osiągnięcia Polskiej Lekkiej Atletyki w 40-leciu PRL. Trójskok mężczyzn. Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 1985.
 • Zbigniew Łojewski, Tadeusz Wołejko: Osiągnięcia Polskiej Lekkiej Atletyki w 40-leciu PRL. Mecze Międzypaństwowe I Reprezentacji Polski seniorów – mężczyźni. Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 1984.
 • Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  43. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane były w Poznaniu na Stadionie 22 lipca między 4 a 7 sierpnia 1966.
  44. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane były w Zielonej Górze na stadionie MOSiR-u między 12 a 15 września 1968.
  Polska na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 1966 – reprezentacja Polski podczas zawodów liczyła 56 zawodników, którzy zdobyli 15 medali w tym aż siedem złotych.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  43. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane były w Chorzowie na Stadionie Śląskim między 17 a 20 sierpnia 1967.
  WKS Gwardia Warszawa – polski wielosekcyjny klub sportowy, założony w 1948 r. w Warszawie (wcześniej działający od 1944 jako KS Grochów). Do najbardziej znanych sekcji należą: bokserska i piłkarska. Pozostałe obecnie działające sekcje: lekkoatletyczna, strzelecka, judo, zapaśnicza, biegów na orientację, taekwondo. Głównym obiektem na terenie klubu jest Stadion Gwardii Warszawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.