• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Pilski

  Przeczytaj także...
  Meteorytyka – nauka o meteorytach i związanych z nimi zjawiskach. Jej przedmiotem jest określanie składu chemicznego i budowy fizycznej meteorytów i klasyfikowanie ich na tej podstawie. Zajmuje się również określaniem wieku meteorytów i ich pochodzeniem. W kręgu jej zainteresowań leży również badanie okoliczności upadku meteorytów na podstawie pozostawionych przez nie kraterów uderzeniowych. Jednym z głównych problemów tej nauki jest pozyskiwanie materiału do badań. Rzadko udaje się odnaleźć meteoryt tuż po upadku. Najczęściej odnajdowane są meteoryty, które spadły setki lub tysiące lat temu. Dlatego do jednego z ważniejszych zadań meteorytyki należy rozpoznawanie meteorytów i odróżnianie ich od ziemskich minerałów.Prószyński i S-ka to polskie wydawnictwo prasowe i książkowe, działające w latach 1990-2008, oraz nazwa handlowa, pod którą od początku 2009 ukazują się książki wydawane przez wydawnictwo Prószyński Media.
  Nagroda imienia Włodzimierza Zonna – nagroda przyznawana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie. Jury powołane przez Zarząd Główny PTA co dwa lata wręcza laureatom medal poświęcony pamięci astronoma Włodzimierza Zonna. Twórczynią medalu jest Ewa Olszewska-Borys. Nagroda przyznawana jest od 1983 roku.

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1949) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Po przejściu na emeryturę pracuje na pół etatu w olsztyńskim planetarium i obserwatorium.

  Był inicjatorem akcji "Wakacje w planetarium". Redaktor naczelny kwartalnika Meteoryt. Autor książek i artykułów popularyzujących meteorytykę. Tłumacz książek z dziedziny astronomii. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Meteorytowego (obecnie w zarządzie), członek Meteoritical Society, a także członek International Meteorite Collectors Association (obecnie w zarządzie).

  Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku – muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Zostało założone w 1912 roku przez kanonika Eugena Brachvogla. Pierwsza sala wystawowa powstała na Wzgórzu Katedralnym w tzw. Wieży Kopernika. Po II wojnie światowej muzeum ponownie zaistniało 5 września 1948 roku, kiedy w kanoniach wewnętrznych otwarto ekspozycję muzealną Kopernikowi. Odbudowa muzeum trwała do roku 1973. W tym też roku w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej powstało planetarium. W roku 1975 muzeum uzyskało samodzielność.Polskie Towarzystwo Meteorytowe (PTMet) – założone w kwietniu 2002 roku stowarzyszenie stawiające sobie za cel propagowanie wiedzy astronomicznej oraz integrowanie środowisk kolekcjonerów, miłośników i badaczy meteorytów. Towarzystwo organizuje regularne Konferencje i Pikniki Meteorytowe, współpracuje z kolekcjonerami przy organizowaniu wystaw meteorytów oraz bierze udział w redagowaniu kwartalnika „Meteoryt”.

  Andrzej Pilski w roku 1991 został wraz z żoną Edith uhonorowany medalem im. Włodzimierza Zonna za popularyzację astronomii. W 1977 otrzymał tytuł honorowego obywatela Fromborka.

  Pozazawodową pasją Andrzeja Pilskiego jest bieganie, uczestniczy w licznych imprezach biegowych dla amatorów (w tym w 5-kilometrowych parkrunach, ale również w dłuższych dystansach do maratonu włącznie), znany jest z biegania boso.

  Autor publikacji[ | edytuj kod]

 • "Meteoryty w zbiorach polskich 1995", Lidzbark Warmiński, 1995,
 • "Meteoryty - goście z kosmosu. Przewodnik po wystawie", wspólnie z Andrzejem Pelcem, 1996,
 • "Nieziemskie skarby", Warszawa, 1999,
 • "Meteoryty w zbiorach polskich 2001", Olsztyn, 2001.
 • Tłumacz książek[ | edytuj kod]

 • "Zaćmienie! Co, gdzie, kiedy, dlaczego i jak? Poradnik dla obserwatora zaćmień Słońca i Księżyca", Philip S. Harrington,
 • "Od gwiezdnego pyłu do planet. Geologiczna podróż przez Układ Słoneczny", Harry Y. McSween, Jr., wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa, 1996, ​​ISBN 83-86868-92-9
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. (JAC), Ma 68 lat i wszystkie tczewskie biegi pokonuje... na boso! Nawet w największy mróz, tczewska.pl (dostęp: 30 marca 2020).
  2. Honorowi obywatele Fromborka, miasta Mikołaja Kopernika, portal frombork.pl (dostęp: 30 marca 2020).
  3. Jarosław Cieśla, Pan Andrzej ma 71 lat, jest astronomem i… biega boso. Także zimą, magazynbieganie.pl (dostęp: 30 marca 2020).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona prywatna
 • Kwartalnik "Meteoryt"
 • wybrane prace Andrzeja Pilskiego poświęcone meteorytom - Bibliografia/Pilski Andrzej Sylwester
 • Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.Frombork (niem. Frauenburg, łac. Castrum Dominae Nostrae) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork. Jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyźny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
  parkrun – cotygodniowe bezpłatne biegi z pomiarem czasu na dystansie 5 km, organizowane regularnie w ponad 300 miescach na całym świecie. W Polsce są prowadzone przez Stowarzyszenie parkrun Polska.
  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.654 sek.