• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Piaseczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Kasia Cerekwicka, właśc. Katarzyna Cerekwicka (ur. 17 marca 1980 w Koszalinie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i R&B.Popers - drugi album studyjny polskiego wokalisty popowego Andrzeja Piasecznego. Wydawnictwo ukazało się 16 lutego 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej BMG. Nagrania zostały zarejestrowane wraz z zespołem QQ Flowers. Gościnnie na płycie wystąpili: Ewa Bem (Pół mnie ciebie pół) oraz Wojciech Karolak.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Andrzej Tomasz Piaseczny, pseudonim „Piasek” (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach) – polski piosenkarz, autor tekstów, aktor niezawodowy i celebryta. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  W latach 1992–1997 wokalista zespołu Mafia, z którym wydał trzy albumy studyjne: Mafia (1993), Gabinety (1995) i FM (1996). Od 1998 artysta solowy, wydał dziewięć albumów studyjnych: Piasek (1998), Popers (2000), Andrzej Piaseczny (2003), Jednym tchem (2005), 15 dni (2008), Spis rzeczy ulubionych (2009), To co dobre (2012), Kalejdoskop (2015) i O mnie, o tobie, o nas (2017). Nagrał i wydał również płyty z innymi wykonawcami: W blasku światła ze Stanisławem Sojką (2011) i Zimowe piosenki z Sewerynem Krajewskim (2012). Reprezentant Polski z piosenką „2 Long” w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze (2001).

  Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

  W latach 1997–2010 grał Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego w serialu TVP2 Złotopolscy. Użyczył głosu jednej z postaci filmu animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu. Był kapitanem jednej z drużyn w programie Bitwa na głosy i trenerem w kilku edycjach The Voice of Poland.

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się 6 stycznia 1971 w Pionkach. Ma dwoje rodzeństwa: starszego brata Krzysztofa (sędziego i harcmistrza ZHR) i młodszą siostrę Barbarę.

  Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (daw. Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) – państwowa publiczna szkoła wyższa w Kielcach.Kalejdoskop – album polskiego piosenkarza popowego Andrzeja Piasecznego nagrany przy udziale holenderskiej pięćdziesięcioosobowej orkiestry Metropole Orkest. Został wydany 24 marca 2015 przez Sony Music Entertainment Poland. Zawiera reinterpretacje przez Piasecznego znanych utworów (takich artystów jak Edyta Bartosiewicz, Varius Manx, Hey, Kayah, Robert Gawliński, Dżem, Mafia), własnego, wcześniej opublikowanego „Wszystko trzeba przeżyć” i dwa premierowe nagrania. Album uzyskał status platynowej płyty.

  Po ukończeniu liceum podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W trakcie studiów pracował w Szwecji.

  W dzieciństwie występował w szkolnym zespole Cavatina, którego prowadzącym był Janusz Górski.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W 1992 wziął udział w konkursie młodych talentów we Wrocławiu i w koncercie „Debiutów” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Następnie został wokalistą zespołu Mafia, z którym wydał trzy albumy studyjne: Mafia (1993), Gabinety (1995) i FM (1996). W 1997 nagrali piosenkę „Wolność w nas” na potrzeby promocji filmu Macieja Ślesickiego pt. Sara. Niedługo później odszedł z zespołu, chcąc rozwijać karierę solową.

  Złotopolscy – polski serial obyczajowy emitowany od 1997 (odcinek pilotażowy wyświetlono 23 czerwca 1997, zaś premiera nastąpiła 3 stycznia 1998 roku) do 25 grudnia 2010 w TVP2 oraz w TVP Polonia z angielskimi napisami. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Pozostając członkiem Mafii, nawiązał współpracę z saksofonistą Robertem Chojnackim, który zaproponował mu napisanie tekstów do piosenek na jego debiutancki album. Następnie nagrał też wersje demo utworów, a ostatecznie zgodził się zaśpiewać również właściwe partie wokalne na płycie. Wydany w 1995 album pt. Sax & Sex promowali przebojami „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba” i „Niecierpliwi”, które stały się ogólnopolskimi przebojami. Za album uzyskali certyfikat dwukrotnej platynowej płyty. W 1996 wydali drugi album studyjny pt. Sax & Dance, zawierający utwory z Sax & Sex w nowej aranżacji. Za nagranie piosenek z pierwszej płyty otrzymał honorarium w wysokości siedmiu tysięcy złotych. Pomimo sukcesu komercyjnego płyty, odmówił nagrań kolejnego albumu z Chojnackim, zakończywszy z nim współpracę w atmosferze konfliktu wywołanego kwestiami finansowymi.

  Bitwa na głosy – program o formule talent show, nadawany w TVP 2 i TVP HD. Show powstał na licencji amerykańskiej wersji Clash of the Choirs.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Na początku 1998 wydał debiutancki album solowy pt. Piasek, który promował singlami „Mocniej” i „Jeszcze bliżej”, notowanymi na listach przebojów Polskiego Radia, a także piosenką „Pogodniej (Złoty środek)”, wykorzystaną jako główny motyw muzyczny serialu TVP2 Złotopolscy. Również w 1998 wydał singel „Wciąż bardziej obcy”, który nagrał z gościnnym udziałem Jana Borysewicza, a także „Jesteś blisko mnie” i „Znam drogę swą”, które nagrał z Natalia Kukulską na potrzeby ścieżki dźwiękowej filmu animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu. W 1999, reprezentując Polskę z piosenką „Jeszcze bliżej”, zajął drugie w finale Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, a także otrzymał Nagrodę Publiczności.

  Spis rzeczy ulubionych – szósty album studyjny polskiego wokalisty popowego Andrzeja Piasecznego. Wydawnictwo ukazało się 30 marca 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music. Muzykę do tekstów Piasecznego napisał Seweryn Krajewski. Nagrania dotarły do 1. miejsca listy OLiS.Zemsta – film kostiumowy produkcji polskiej z 2002 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie komedii Aleksandra Fredry Zemsta. Zdjęcia do filmu powstały od 5 lutego do 28 marca 2002

  16 lutego 2000 wydał drugi solowy album studyjny pt. Popers. W ramach promocji płyty zagrał koncert pod nazwą Piasek i Przyjaciele w Teatrze Polskim w Warszawie. W 2001 został wybrany wewnętrznie przez Telewizję Polską na reprezentanta Polski podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. 12 maja z piosenką „2 Long”, stworzoną z Robertem Chojnackim i Johnem Porterem, zajął 20. miejsce w finale konkursu. W trakcie występu miał na sobie futro, za które otrzymał tytuł najgorzej ubranego uczestnika konkursu.

  Zimowe piosenki – świąteczny album Andrzeja Piasecznego oraz Seweryna Krajewskiego, wydany 13 listopada 2012 roku przez wytwórnię płytową Sony Music Entertainment Poland. Album zawiera 10 piosenek, a jego pierwszym singlem został utwór „Wielkie świąteczne całowanie”.Aktor niezawodowy, in. naturszczyk (ros. натурщик ‘model’) – nieprofesjonalny odtwórca roli aktorskiej w filmie. Udział aktorów niezawodowych charakterystyczny był dla pewnych gatunków oraz nurtów w historii kinematografii (m.in. radziecka szkoła montażu, neorealizm włoski, czechosłowacka nowa fala). Wykorzystanie aktorów niezawodowych ma na celu zaakcentowanie realizmu opowiadanej historii, a także uwypuklenie cech postaci typowych dla danego środowiska, grupy zawodowej, klasy społecznej itp.
  Andrzej Piaseczny podczas koncertu w ramach Dni Mikołowa (2006)

  W 2002 nagrał utwór „Oj Kot”, który promował film kostiumowy Andrzeja Wajdy Zemsta. 10 listopada 2003 wydał trzeci solowy album studyjny, zatytułowany po prostu Andrzej Piaseczny, który promował singlami „Szczęście jest blisko”, „Teraz płacz” i „Jedna na milion”. We wrześniu 2004 pojawił się gościnnie w singlu Krzysztofa Krawczyka „Przytul mnie życie”. W 2005 wziął udział w nagraniach płyty pt. Słowa, zawierającej piosenki skomponowane do wierszy Jana Pawła II. 3 września wystąpił podczas Festiwalu w Sopocie, na którym odebrał główną nagrodę Bursztynowego Słowika za piosenkę „Z głębi duszy”. 19 września wydał kolejny album solowy pt. Jednym tchem, za który odebrał certyfikat platynowej płyty. Również w 2005 pojawił się na kolejnym albumie Roberta Chojnackiego pt. Saxophonic oraz wystąpił w programie rozrywkowym Arie z uśmiechem, podczas którego zaśpiewał dwie arie operetkowe: „Dziewczyno Ty moja” i „Usta milczą, dusza śpiewa” wraz z Katarzyną Cerekwicką. W 2007 wystąpił podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie, a także wziął udział w recitalu Seweryna Krajewskiego pt. Niebo z moich stron, który odbył się podczas 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

  O mnie, o tobie, o nas – album studyjny polskiego piosenkarza Andrzeja Piasecznego, wydany 13 października 2017 roku nakładem Sony Music Poland. Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  7 kwietnia 2008 wydał kolejny solowy album studyjny pt. 15 dni, który nagrał z okazji 15-lecia działalności artystycznej. Na płycie umieścił najpopularniejsze piosenki w karierze oraz dwie premierowe kompozycje: „Komu potrzebny żal” i „15 dni”.

  Piaseczny (2007)
  Piaseczny podczas występu na 46. KFPP w Opolu (2009)

  Pod koniec marca 2009 wydał album pt. Spis rzeczy ulubionych z muzyką skomponowaną przez Seweryna Krajewskiego. Płytę promował singlem „Chodź, przytul, przebacz”, który został wyróżniony m.in. w programie muzycznym Hit Generator. 30 listopada wraz z Krajewskim wydał wspólny album koncertowy pt. Na przekór nowym czasom – live. W styczniu 2010 odebrał Telekamerę w kategorii Muzyka, a miesiąc później – Złotego Dzioba za album pt. Spis rzeczy ulubionych.

  Robert Chojnacki (ur. 5 listopada 1958 w Sandomierzu) – polski muzyk, kompozytor, przez wiele lat saksofonista zespołu De Mono, występujący również solo. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.

  15 kwietnia 2011 wspólnie ze Stanisławem Sojką wydał album pt. W blasku światła, na którym znalazła się muzyka Sojki i Seweryna Krajewskiego ilustrująca poematy Karola Wojtyły.

  23 stycznia 2012 wydał siódmy solowy album pt. To co dobre, który promował singlami: „To co dobre, to co lepsze” i „Z dwojga ciał”. Płyta dotarła do 1. miejsca listy OLiS. Również w 2012 wziął udział w trzeciej edycji programu TVP2 Bitwa na głosy, którą wygrał, będąc kapitanem drużyny z Kielc, a także nagrał z Sewerynem Krajewskim płytę pt. Zimowe piosenki, która w dniu premiery uzyskała status platynowej płyty. W 2014 był gościem muzycznym w finale pierwszej polsatowskiej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Edipresse Polska – polska filia międzynarodowego szwajcarskiego wydawnictwa Groupe Edipresse istniejąca od 1995 r. z siedzibą w Warszawie. Od 2000 r. ma status spółki akcyjnej ze 100-procentowym udziałem kapitału szwajcarskiego. Prezesem wydawnictwa jest Zbigniew Napierała.

  Pod koniec marca 2015 wydał kolejny album pt. Kalejdoskop, który nagrał z orkiestrą Metropole Orkest. Album promował singlami: „Kalejdoskop szczęścia” i „O sobie samym”. 5 marca 2016 wystąpił jako gość specjalny krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, wykonując w trakcie koncertu piosenki: „Kalejdoskop szczęścia” i „W świetle dnia”, a także przebój Edyty Bartosiewicz „Ostatni”.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Jednym tchem - czwarty album studyjny polskiego wokalisty popowego Andrzeja Piasecznego. Wydawnictwo ukazało się 19 września 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony BMG. Nagrania dotarły do 1. miejsca listy OLiS. 30 sierpnia 2006 roku płyta uzyskała status platynowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Celebryt albo celebryta, rodz. żeński celebrytka, l.mn. celebryci (ang. celebrity, z łac. celebrare) – termin odnoszący się do osoby często występującej w środkach masowego przekazu i wzbudzającej ich zainteresowanie, bez względu na pełniony przez nią zawód (choć najczęściej są to aktorzy, piosenkarze, uczestnicy reality show, sportowcy czy dziennikarze). Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryt to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Słowo celebryt nie jest dokładnym synonimem gwiazdy, sławy, idola, autorytetu. Ze względu na możliwość szerokiego oddziaływania społecznego celebryci wykorzystywani są w działaniach reklamowych.
  2 Long – singel Andrzeja "Piaska" Piasecznego wydany 19 kwietnia 2001 roku przez wytwórnię Zic Zac. Utwór skomponował Robert Chojnacki, a słowa napisał Piaseczny. Teledysk do kompozycji wyreżyserował Piotr Rzepliński. Piosenka powstała w dwóch wersjach językowych: po polsku ("Z kimś takim") i angielskim, a tłumaczeniem tekstu zajął się John Porter. Utwór został napisany specjalnie na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym Piasek wziął udział w 2001 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).
  Złote Dzioby – Nagrody Polskiej Muzyki (pierwsze trzy edycje jako Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne) – nagrody przyznawane w drodze głosowania szerokiej publiczności.
  Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1965 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, a także producent muzyczny. Pięciokrotna laureatka nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Edyta Bartosiewicz działalność artystyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Po okresie występów amatorskich związała się z zespołem pod nazwą Staff przekształconą później w Holloee Poloy. Wraz z grupą piosenkarka zarejestrowała swój debiut fonograficzny zatytułowany The Big Beat (1990). Utrzymana w stylistyce szeroko pojętej muzyki alternatywnej płyta nie odniosła sukcesu. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną.
  Niania – polski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 do 24 października 2009, oparty na amerykańskim oryginale The Nanny na licencji CBS, który emitowany był w latach 90.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.079 sek.