• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Orzechowski - filmowiec

  Przeczytaj także...
  Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie – polski (ostatni) film animowany z udziałem Bolka i Lolka wyprodukowany w 1986 roku, zrealizowany w konwencji westernu, na podstawie serialu animowanego pod tym samym tytułem z 1972 roku przez studio filmowe w Bielsku-Białej, opowiadający o zmaganiach dzielnych chłopców Bolka i Lolka z groźnym bandytą Jimmym Pif-Pafem. Perypetie jakie towarzyszą tym zmaganiom, bywają zabawne i niebezpieczne, ale zawsze kończą się sukcesem głównych bohaterów. Reżyserem tego filmu był jeden z reżyserów odcinków seriali z Bolkiem i Lolkiem – Stanisław Dulz.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Między nami bocianami – serial animowany powstały przy udziale Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i TVP S.A w latach 1997-2003 na podstawie scenariuszy Andrzeja Orzechowskiego. Nakręcono 13 odcinków o długości 21-24 minut (późniejsze odcinki miały z reguły 24 minuty). Serial opowiada o życiu rodziny bocianów z wioski Bocianowo.

  Andrzej Orzechowski (ur. 24 listopada 1955 w Bielsku-Białej) – polski scenarzysta i reżyser.

  Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1980). Od 1984 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

  Między innymi jest współautorem scenariuszy filmów pełnometrażowego filmu Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie powstałych w oparciu o oryginalną koncepcję Władysława Nehrebeckiego i Gwiazda Kopernika oraz autorem i współautorem scenariuszy do animowanych seriali telewizyjnych: Między nami bocianami (13 × 25 min) i Podróże kapitana Klipera (13 × 10 min).

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .Gwiazda Kopernika - polski film animowany produkcji Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Premiera filmu odbyła się 2 października 2009 roku.

  Jako reżyser zadebiutował średniometrażowym filmem Animalki (1988). Następnie zrealizował także między innymi: Żółty odcień czerwieni (1989), Geniusz Eugeniusz (2002), oraz razem z Markiem Burdą Odlot (2003) (ostatnie dwa są odcinkami serialu Między nami bocianami), a także razem z Bronisławem Zemanem Folk story (2005). Obecnie w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem ze Zdzisławem Kudłą zrealizował pełnometrażowy film animowany o dzieciństwie i młodości Mikołaja Kopernika Gwiazda Kopernika.

  Władysław Nehrebecki (ur. 14 czerwca 1923 w Borysławiu, zm. 28 grudnia 1978 w Katowicach) – polski reżyser i twórca filmów animowanych, projektodawca inicjator i konsultant polskiego serialu animowanego „Bolek i Lolek”, współautor postaci plastycznych Bolka i Lolka, klasyk i jeden z pionierów polskiej animacji.Podróże kapitana Klipera – to serial animowany produkcji polskiej, wyprodukowany w latach 1986-1990, będący parodią filmów o piratach. Składa się z 13 odcinków. Akcja dzieje się prawdopodobnie w drugiej połowie XIX stulecia. Kilkakrotnie emitowany w polskiej telewizji, m.in. w Wieczorynce w TVP1 oraz w TV Puls od 31 sierpnia 2010 roku. Opowiada o przygodach Kapitana Klipera i małpki Gogo. Są oni żeglarzami, przewożącymi towary drogą morską. Pływają statkiem o nazwie Hermes. Na ich drodze staje zawsze pirat Szalony Roger i jego ptak Kiwit. Często odbiorcą towarów jest niejaki cesarz Wysp Upalnych, którego nigdy jednak nie widać na ekranie.

  Linki zewnętrzne[]

 • Andrzej Orzechowski w bazie stopklatka.pl
 • Andrzej Orzechowski w bazie filmpolski.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.