• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Niewiadowski

  Przeczytaj także...
  Filologia polska, in. polonistyka – filologia, której przedmiotem jest język polski, literatura polska i kultura polska.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Andrzej Niewiadowski (ur. 4 sierpnia 1954 w Warszawie) – polski krytyk literacki, historyk literatury, dziennikarz, publicysta.

  W 1980 ukończył studia wyższe na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Zakładzie Literatury XX Wieku. W 1981 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy „Konstrukcja układów fabularnych polskiej prozy fantastyczno-naukowej”. Wydał kilka książek, m.in. Literatura fantastyczno-naukowa (PWN),„Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej” (Wydawnictwo Poznańskie - współautor Antoni Smuszkiewicz). Artykuły naukowe publikował w czasopismach „Przegląd Humanistyczny”, „Pamiętnik Literacki”, „Miesięcznik Literacki”, „Pismo”, „Nowe Książki“, „Życie Literackie”. Autor przedmów i opracowań antologii SF wydawanych w Czechosłowacji i na Węgrzech. Umieszczał artykuły w czasopismach austriackich („Quarber Merkur”) i amerykańskich („Locus”).

  Antoni Piotr Smuszkiewicz (ur. 30 maja 1938 w Woli Koszuckiej) – polski polonista, profesor nauk humanistycznych, badacz polskiej fantastyki naukowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Współtwórca, a następnie przez wiele lat kierownik działu krytyki literackiej i zastępca redaktora naczelnego miesięcznika literackiego „Fantastyka”, twórca haseł „Słownika polskich autorów fantastyki“, który ukazywał się na łamach pisma. W „Fantastyce” publikował liczne recenzje, szkice, referaty. Od roku 1981 prowadził na Wydziale Filologii Polskiej konwersatorium poświęcone historii i teorii fantastyki naukowej.

  Doktor (łac. doctor = nauczyciel, mistrz; w skrócie: dr) – stopień naukowy nadawany przez jednostki naukowe (uniwersytety lub ich wydziały, instytuty itp.) osobom, które obroniły swoje rozprawy doktorskie. W Polsce stopień doktora może być stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki. Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

  Autor szkiców o poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Leopolda Staffa, Antoniego Langego, Jerzego Żuławskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

  W 1989 ukończył podyplomowe Studium Polonicum uprawniające do nauczania języka polskiego za granicą. W latach 1991-1995 wyjechał na Słowację. Był lektorem na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Zdał egzamin państwowy z języka słowackiego. W roku 1992 został korespondentem zagranicznym dziennika „Rzeczpospolita” w Bratysławie, następnie w Wiedniu, w Budapeszcie i w Pradze. W latach 1992-2010 opublikował około 2000 artykułów na tematy polityczne, ekonomiczne i kulturalne.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Współpracował z RWE, następnie (do roku 2005) z polską sekcją BBC w Londynie, a od roku 2008 z Informacyjną Agencją Radiową (IAR) Polskiego Radia i z telewizją TVN24. Od roku 2012 stały korespondent Polskiej Agencji Prasowej (PAP) w Austrii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

  Członek Rady Programowej wirtualnej Encyklopedii Fantastyki współfinansowanej z funduszy europejskich (autor haseł leksykalnych z dziedziny literatury i słownika polskich pisarzy).

  Radio Wolna Europa (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, ang. Radio Free Europe/Radio Liberty) – rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1949 z połączenia "Radia Wolna Europa" i "Radia Swoboda". Swoją misję określa następująco: "Promować wartości i instytucje demokratyczne przez rozpowszechnianie prawdziwych informacji i idei".WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2007 na uroczystości z okazji 25-lecia pisma „Fantastyka” został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  W 2009 wydał książkę „Austria po polsku“. W 2011 wydał skrypt „Polska fantastyka naukowa” (Stimul, Vydavatelstvo Filozofickej Fakulty Univerzity Komenskeho v Bratislave).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Medale Gloria Artis dla twórców związanych z „Fantastyką”. onet.pl, 30 października 2007. [dostęp 24 czerwca 2011].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Polska fantastyka naukowa. Przewodnik 1945–1985. Iskry, Warszawa 1987, ​ISBN 83-207-0999-7
 • Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej (współautor Antoni Smuszkiewicz), Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990.
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii."Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Kazimierz Michał Ujazdowski (ur. 28 lipca 1964 w Kielcach) – polski polityk, doktor nauk prawnych, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, w latach 2000–2001 minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji.
  Wydawnictwo "Iskry" – założone w Warszawie 1 października 1952 r. jako Państwowe Wydawnictwo Młodzieżowe "Iskra", następnie Państwowe Wydawnictwo "Iskry". Sprywatyzowane w 1992 r.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.